Ch. MAYOSS YOU TWO, JW, ShCM


  • Bono
  • Bono
  • Bono
  • Bono
  • Bono

Info

Pet Name: Bono
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 22 February 2007
Hips: BVA 16 (7/9)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Andrea & Mark Hobbs

Breeder

Name: John & Gloria Burrows
Location: Norfolk
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: PARADESO SPIRITO DI ITALIA
Pet Name: Billy
Colour: Black
DoB: 1 July 2002
Dam
Name: MAYOSS INDIAN SUMMER
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 13 August 2003

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
WUZIBEARS TESTIMONY Black 18 October 2013
WUZIBEARS EVERLASTING LOVE AT BURHOU Black 10 November 2011
WUZIBEARS FORTUNATE SON Black 10 November 2011
Am. Gr. Ch. WUZIBEARS HEARTLAND Black 10 November 2011
WUZIBEARS HELTER SKELTER Black 10 November 2011
WUZIBEARS MIAMI Black [carrying Brown recessive] 10 November 2011
WUZIBEARS PROMENADE TO SAUVTAGE, JW, ShCM Black 10 November 2011
WUZIBEARS WALK TO THE WATER Black 10 November 2011
TREMARCOL LADY OF THE LAKE Black 29 January 2010
TREMARCOL LAW AND ORDER Black 29 January 2010
TREMARCOL LAW LORD Black 29 January 2010
TREMARCOL LORD LIEUTENANT Black 29 January 2010
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
BLACKTIDE HEAVEN KNOWS, JW, ShCM Black Half sister Sire
Ch. HANNINGFIELD BLACK ICE, JW, ShCM White & Black (Landseer) Half brother Sire
HANNINGFIELD BLUE LAGOON AT MILLTHORPE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD ICE BLAST White & Black (Landseer) Half sister Sire
HANNINGFIELD SEA BREEZE Black Half brother Sire
HANNINGFIELD TO THREEPOND'S White & Black (Landseer) Half brother Sire
TALLISBAY TAMBOLINA ROSE OF SAKARIBEAR Black Half sister Sire
TALLISBAY TOPAZ STAR Black Half sister Sire
TALLISBAY TUXEDO TED Black and White Half brother Sire
QUIETSTORM AGAINST ALL ODDS Black Half brother Sire
QUIETSTORM MORE THAN WORDS Black Half brother Sire
QUIETSTORM THIS IS HEAVEN Black Half sister Sire
ZENTAUR ELL OH ELLE Black Half brother Sire
ZENTAUR OH EMM GEE Black Half brother Sire
Ch. ZENTAUR TEE TEA EFFEN, JW, ShCM Brown Half sister Sire
MILEOAK NOOSA AT MAYOSEA Brown Half sister Sire
HANNINGFIELD BILLIE JEAN AMONG PARADESO, JW Black Half sister Sire
HANNINGFIELD HEARTBREAKER AT SAKARIBEAR Black Half sister Sire
HANNINGFIELD OFF THE WALL AT BALBLAIR Black Half brother Sire
HANNINGFIELD WHATZUPWITU AT SEAPONDS Black Half sister Sire
SWANPOOL POSSO BACIARTI AT FIELDBEARS Black Half brother Sire
Ch. SWANPOOL TI AMO PASTICCINO, JW Black with white chest marking Half sister Sire
SWANPOOL UN MILIONE DI BACI Black Half brother Sire
MAYOSS BLUE PRINT Black Full brother Both
MAYOSS NEWS PRINT Black Full brother Both
MAYOSS ELKIE BROOKS Black Litter sister Both
MAYOSS GRACE JONES Black Litter sister Both
PARADESO HIGH SPIRIT Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
Ch., Int. Ch. PARADESO I AM THE SPIRIT Brown Half brother Sire
PARADESO SPIRIT IN THE SKY, ShCM Brown Half brother Sire
SHALOWSEAS ONLY WORDS FOR STELAMAH Black Half sister Sire
SHALOWSEAS OUT SPOKEN Brown with white chest marking and paws Half brother Sire
SHALOWSEAS SAY AFTER ME Black Half sister Sire
SHALOWSEAS SO TO SPEAK Black Half sister Sire
SHALOWSEAS SPLASH DANCE Brown Half sister Sire
SHALOWSEAS SPIN DOCTOR, ShCM Black Half brother Sire
Ch. HANNINGFIELD BLUE MOON AT PARADESO Black Half sister Sire
HANNINGFIELD EVENING STAR Black Half sister Sire
HANNINGFIELD RUSHING RIVER, ShCM Black Half brother Sire
Ch. HANNINGFIELD SEQUOIA Black with white chest marking Half brother Sire
HANNINGFIELD STREAM DANCER AT BLACKTIDE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD WIND DANCER Black Half sister Sire
MAIN TICKLE RED ADMIRAL OF POW WOW Brown Half brother Sire
It. Ch. MAIN TICKLE RIFT VALLEY Brown Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. MAYOSS YOU TWO, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
21 September 2007 Driffield Agricultural Society First in Minor Puppy Mrs. June Parker (Evanpark)
20 October 2007 The Newfoundland Club Second in Minor Puppy Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
27 October 2007 Midland Counties Canine Society Second in Minor Puppy Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
07 December 2007 Ladies' Kennel Association First in Puppy Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 December 2007 Ladies' Kennel Association Best Puppy in Breed Mr. David J. Butcher (Muscadine)
04 January 2008 Boston & District Canine Society First in Puppy Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society First in Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society Best Puppy in Breed Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
08 March 2008 Crufts Third in Special Puppy Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Junior Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Novice Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
25 April 2008 West of England Ladies' Kennel Society First in Junior Mrs. Del Richards (Sheridel)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show First in Junior Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
25 May 2008 Bath Canine Society First in Junior Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association Second in Junior Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association First in Yearling Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
10 June 2008 Three Counties Agricultural Society First in Junior Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
14 June 2008 Border Union Agricultural Society First in Junior Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
22 June 2008 Blackpool & District Canine Society First in Junior Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society First in Junior Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Junior Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society First in Junior Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association Second in Junior Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
10 August 2008 Bournemouth Canine Association Second in Junior Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
16 August 2008 Welsh Kennel Club Second in Junior Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
18 October 2008 The Newfoundland Club First in Post Graduate Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society First in Post Graduate Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association First in Post Graduate Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association CC Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
10 January 2009 Boston & District Canine Society First in Post Graduate Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
08 March 2009 Crufts First in Mid Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
24 May 2009 Bath Canine Society First in Limit Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association Third in Limit Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society Second in Limit Dr. Göran Bodegård (from Sweden)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Dr. Göran Bodegård (from Sweden)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Second in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Second in Limit Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
03 August 2009 Paignton & District Fanciers' Association Third in Limit Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association Second in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
29 August 2009 Scottish Kennel Club First in Limit Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
29 August 2009 Scottish Kennel Club Reserve CC Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Second in Limit Mr. David J. Butcher (Muscadine)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society Second in Limit Mr. Graham D. Brace (Boromir)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society First in Limit Mr. Rony Doedijns (from Holland)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society First in Limit Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
17 October 2009 The Newfoundland Club First in Limit Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
22 October 2009 Midland Counties Canine Society Second in Limit Mrs. June Parker (Evanpark)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association First in Limit Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association Best of Breed Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
09 January 2010 Boston & District Canine Society Second in Limit Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society Second in Limit Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show Third in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
30 May 2010 Bath Canine Society First in Open Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
30 May 2010 Bath Canine Society Reserve CC Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association Second in Open Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society Third in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society Third in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society Reserve CC Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association First in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Third in Open Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs First in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs Best of Breed Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
29 August 2010 Scottish Kennel Club Third in Open Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society Second in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society Reserve CC Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
10 October 2010 South Wales Kennel Association First in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
10 October 2010 South Wales Kennel Association CC Mrs. Del Richards (Sheridel)
10 October 2010 South Wales Kennel Association Best of Breed Mrs. Del Richards (Sheridel)
29 October 2010 Midland Counties Canine Society Second in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
29 October 2010 Midland Counties Canine Society Reserve CC Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Open Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Reserve CC Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
21 May 2011 Scottish Kennel Club First in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
21 May 2011 Scottish Kennel Club CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
21 May 2011 Scottish Kennel Club Best of Breed Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
29 May 2011 Bath Canine Society Third in Open Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
09 June 2011 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society First in Good Citizen Dog Scheme Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society Third in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Reserve CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association Third in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
06 August 2011 Joint Newfoundland Clubs First in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
27 August 2011 Scottish Kennel Club Third in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association First in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association Best of Breed Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
07 January 2012 Boston & District Canine Society First in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
20 May 2012 Scottish Kennel Club Second in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
20 May 2012 Scottish Kennel Club Reserve CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society Third in Open Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association Third in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association First in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association Best of Breed Mr. Barry Carr (Sauvtage)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. Simon Cheung (Brinmont)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mr. Simon Cheung (Brinmont)
23 February 2008 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
08 November 2009 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
08 November 2009 The Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
UK WORKING TEST PASSES
(Results are being compiled and only partial data from 2008 onwards is currently displayed)

Note: Only pass results from Certified Tests organised by the Newfoundland Club (NC) and the Southern Newfoundland Club (SNC) are automatically shown.

The Northern Newfoundland Club (NNC) do not publish test passes so we can only include NNC passes where we are directly informed and asked to include them - please let us know if your dog has NNC Test passes since 2008 which you would like added.



Date: Test Organiser: Venue: Pass: Judges (if known):
11 October 2008 NC Bo-Peep Caravan Park, Adderbury, Oxon. Level 1 - Draught Peter Webber & Jackie Avery
12 October 2008 NC Bo-Peep Caravan Park, Adderbury, Oxon. Level 2 - Draught Del Richards & Veronica Chadwick
18 January 2009 NC Fairlop Waters, Barkingside, Essex Level 1 - Draught David Grove & Sandra Constable