• Myah
  • Myah
  • Myah
  • Myah
  • Myah

Info

Pet Name: Myah
Sex: Female
Colour: Black with white chest marking
Date of Birth: 25 May 2009
Hips: BVA 11 (5/6)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. (28/01/2012)
Cystinuria: DNA tested Clear

Owner

Delia Sarson & Joanne Watts

Breeder

Name: Delia Sarson & Joanne Watts
Location: Worcestershire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: PARADESO SPIRITO DI ITALIA
Pet Name: Billy
Colour: Black
DoB: 1 July 2002
Dam
Name: Ch. SWANPOOL GINA LOLLOBRIGIDA
Pet Name: Gina
Colour: Black
DoB: 6 June 2003

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
BLACKTIDE HEAVEN KNOWS, JW, ShCM Black Half sister Sire
Ch. HANNINGFIELD BLACK ICE, JW, ShCM White & Black (Landseer) Half brother Sire
HANNINGFIELD BLUE LAGOON AT MILLTHORPE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD ICE BLAST White & Black (Landseer) Half sister Sire
HANNINGFIELD SEA BREEZE Black Half brother Sire
HANNINGFIELD TO THREEPOND'S White & Black (Landseer) Half brother Sire
TALLISBAY TAMBOLINA ROSE OF SAKARIBEAR Black Half sister Sire
TALLISBAY TOPAZ STAR Black Half sister Sire
TALLISBAY TUXEDO TED Black and White Half brother Sire
QUIETSTORM AGAINST ALL ODDS Black Half brother Sire
QUIETSTORM MORE THAN WORDS Black Half brother Sire
QUIETSTORM THIS IS HEAVEN Black Half sister Sire
ZENTAUR ELL OH ELLE Black Half brother Sire
ZENTAUR OH EMM GEE Black Half brother Sire
Ch. ZENTAUR TEE TEA EFFEN, JW, ShCM Brown Half sister Sire
MILEOAK NOOSA AT MAYOSEA Brown Half sister Sire
HANNINGFIELD BILLIE JEAN AMONG PARADESO, JW Black Half sister Sire
HANNINGFIELD HEARTBREAKER AT SAKARIBEAR Black Half sister Sire
HANNINGFIELD OFF THE WALL AT BALBLAIR Black Half brother Sire
HANNINGFIELD WHATZUPWITU AT SEAPONDS Black Half sister Sire
SWANPOOL POSSO BACIARTI AT FIELDBEARS Black Litter brother Both
SWANPOOL UN MILIONE DI BACI Black Litter brother Both
MAYOSS BLUE PRINT Black Half brother Sire
MAYOSS NEWS PRINT Black Half brother Sire
MAYOSS ELKIE BROOKS Black Half sister Sire
MAYOSS GRACE JONES Black Half sister Sire
Ch. MAYOSS YOU TWO, JW, ShCM Black Half brother Sire
PARADESO HIGH SPIRIT Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
Ch., Int. Ch. PARADESO I AM THE SPIRIT Brown Half brother Sire
PARADESO SPIRIT IN THE SKY, ShCM Brown Half brother Sire
SHALOWSEAS ONLY WORDS FOR STELAMAH Black Half sister Sire
SHALOWSEAS OUT SPOKEN Brown with white chest marking and paws Half brother Sire
SHALOWSEAS SAY AFTER ME Black Half sister Sire
SHALOWSEAS SO TO SPEAK Black Half sister Sire
SHALOWSEAS SPLASH DANCE Brown Half sister Sire
SWANPOOL ISLAND GIRL Black Half sister Dam
SHALOWSEAS SPIN DOCTOR, ShCM Black Half brother Sire
Ch. HANNINGFIELD BLUE MOON AT PARADESO Black Half sister Sire
HANNINGFIELD EVENING STAR Black Half sister Sire
HANNINGFIELD RUSHING RIVER, ShCM Black Half brother Sire
Ch. HANNINGFIELD SEQUOIA Black with white chest marking Half brother Sire
HANNINGFIELD STREAM DANCER AT BLACKTIDE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD WIND DANCER Black Half sister Sire
MAIN TICKLE RED ADMIRAL OF POW WOW Brown Half brother Sire
It. Ch. MAIN TICKLE RIFT VALLEY Brown Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
13 December 2009 Ladies' Kennel Association Second in Puppy Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society First in Minor Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
11 March 2010 Crufts Second in Special Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club First in Puppy Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Puppy Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society First in Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show First in Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show Best Puppy in Breed Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show WINNER of WORKING GROUP PUPPY Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
30 May 2010 Bath Canine Society Third in Junior Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association First in Junior Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association First in Graduate Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society First in Junior Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society First in Novice Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Third in Graduate Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society First in Junior Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society First in Yearling Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association First in Junior Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs First in Junior Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association Second in Junior Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Second in Junior Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society Third in Junior Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society Second in Junior Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
10 October 2010 South Wales Kennel Association Second in Junior Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 October 2010 The Newfoundland Club First in Junior Mr. João Vasco Poças (from Portugal)
29 October 2010 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association First in Yearling Mr. Howard Parker (Evanpark)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Second in Post Graduate Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
11 March 2011 Crufts Third in Yearling Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club First in Yearling Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Post Graduate Mr. Graham D. Brace (Boromir)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society Third in Yearling Mrs. June Parker (Evanpark)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show First in Post Graduate Mr. John J. Burrows (Mayoss)
21 May 2011 Scottish Kennel Club First in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
29 May 2011 Bath Canine Society First in Post Graduate Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
29 May 2011 Bath Canine Society CC Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association First in Post Graduate Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
09 June 2011 Three Counties Agricultural Society First in Post Graduate Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society First in Post Graduate Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society Third in Post Graduate Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Limit Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association First in Limit Mr. William E. Piggott (Portesk)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association CC Mr. William E. Piggott (Portesk)
06 August 2011 Joint Newfoundland Clubs First in Mid Limit Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
20 August 2011 Welsh Kennel Club Second in Limit Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
27 August 2011 Scottish Kennel Club First in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
27 August 2011 Scottish Kennel Club CC Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association Second in Limit Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society First in Limit Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
25 September 2011 Belfast Dog Show Society Third in Limit Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
08 October 2011 South Wales Kennel Association Second in Limit Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Third in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
11 May 2012 Birmingham National Dog Show First in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
11 May 2012 Birmingham National Dog Show CC Mrs. Del Richards (Sheridel)
27 May 2012 Bath Canine Society First in Open Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
27 May 2012 Bath Canine Society CC Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association Second in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association Reserve CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 June 2012 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
07 June 2012 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
18 August 2012 Welsh Kennel Club Second in Open Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society Third in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society First in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
12 October 2012 South Wales Kennel Association Second in Open Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
12 October 2012 South Wales Kennel Association Reserve CC Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
20 October 2012 The Newfoundland Club CC Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society First in Open Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society Reserve CC Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
20 April 2013 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
26 May 2013 Bath Canine Society First in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
26 May 2013 Bath Canine Society CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
26 May 2013 Bath Canine Society Best of Breed Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society Third in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
13 July 2013 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs First in Special Open - Black Ms. Birgitte Gothen (Ursula - Denmark)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs Reserve CC Ms. Birgitte Gothen (Ursula - Denmark)
05 August 2013 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
31 August 2013 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
14 September 2013 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
19 October 2013 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mr. John Jakobsen (from Norway)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society First in Open Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society CC Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society Best of Breed Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society First in Open Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club Second in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
19 April 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
19 April 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
11 May 2014 Birmingham National Dog Show First in Open Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society Third in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
28 June 2014 Windsor Dog Show Society First in Open Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
28 June 2014 Windsor Dog Show Society CC Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Open Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs Third in Special Open - Black Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
10 August 2014 Bournemouth Canine Association Third in Open Mr. Espen Engh (from Norway)
16 August 2014 Welsh Kennel Club Second in Open Mr. Steven Walker (Hanningfield)
24 August 2014 Scottish Kennel Club Second in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
18 October 2014 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
18 October 2014 The Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
08 January 2015 Boston & District Canine Society Second in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show First in Open Mrs. Pam Leech (Mileoak)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show Reserve CC Mrs. Pam Leech (Mileoak)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society First in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society First in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society Best of Breed Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association First in Open Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association CC Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs First in Special Open - Black Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs CC Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association First in Open Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society Second in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
27 September 2015 Belfast Dog Show Society First in Open Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
27 September 2015 Belfast Dog Show Society Reserve CC Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
09 October 2015 South Wales Kennel Association First in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
09 October 2015 South Wales Kennel Association CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
09 October 2015 South Wales Kennel Association Best of Breed Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society Second in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Third in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Black Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Second in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show First in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show CC Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
29 May 2016 Bath Canine Society Second in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society Third in Open Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
05 January 2017 Boston & District Canine Society Third in Open Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
21 January 2017 Manchester Dog Show Society Second in Open Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show Second in Veteran Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society First in Veteran Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
19 August 2017 Welsh Kennel Club First in Veteran Mr. John J. Burrows (Mayoss)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society First in Open Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society CC Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
21 October 2017 The Newfoundland Club First in Veteran Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
21 October 2017 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
21 October 2017 The Newfoundland Club Reserve CC Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club Second in Veteran Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
19 December 2009 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Eivor Hofmandselv (Hofmand - from Norway)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Puppy Mr. Steven Anderson (Gezandos)
02 October 2010 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. Steven Walker (Hanningfield)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Yearling Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mrs. Maxine Munday (Kubear)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) Third in Open Mr. Ken Jessup (non-breed specialist - Corsky)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
24 February 2018 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Ms. Elaine Coldwell (Zentaur)
UK WORKING TEST PASSES