• Cooper
  • Cooper
  • Cooper
  • Cooper

Info

Pet Name: Cooper
Sex: Female
Colour: Brown
Date of Birth: 21 January 2010
Hips: BVA 7 (4/3)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo dopper Normal 1.48m/sec (21/05/2014)
Cystinuria: Hereditary Clear

Owner

Gary & Teresa Coldwell and Faye Coldwell and Elaine Coldwell

Breeder

Name: Gary & Teresa Coldwell and Faye Coldwell and Elaine Coldwell
Location: Surrey
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: PARADESO SPIRITO DI ITALIA
Pet Name: Billy
Colour: Black
DoB: 1 July 2002
Dam
Name: ZENTAUR ASTABEE DOTTIE
Pet Name: Asta
Colour: Black
DoB: 17 April 2006

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
BLACKTIDE HEAVEN KNOWS, JW, ShCM Black Half sister Sire
Ch. HANNINGFIELD BLACK ICE, JW, ShCM White & Black (Landseer) Half brother Sire
HANNINGFIELD BLUE LAGOON AT MILLTHORPE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD ICE BLAST White & Black (Landseer) Half sister Sire
HANNINGFIELD SEA BREEZE Black Half brother Sire
HANNINGFIELD TO THREEPOND'S White & Black (Landseer) Half brother Sire
ZENTAUR AFTER THE STORM Brown Half brother Dam
Ch. ZENTAUR AWAKE MY SOUL, JW Brown Half sister Dam
Ch. ZENTAUR I GAVE YOU ALL Brown Half sister Dam
ZENTAUR SIGH NO MORE Black Half sister Dam
TALLISBAY TAMBOLINA ROSE OF SAKARIBEAR Black Half sister Sire
TALLISBAY TOPAZ STAR Black Half sister Sire
TALLISBAY TUXEDO TED Black and White Half brother Sire
QUIETSTORM AGAINST ALL ODDS Black Half brother Sire
QUIETSTORM MORE THAN WORDS Black Half brother Sire
QUIETSTORM THIS IS HEAVEN Black Half sister Sire
ZENTAUR ELL OH ELLE Black Litter brother Both
ZENTAUR OH EMM GEE Black Litter brother Both
MILEOAK NOOSA AT MAYOSEA Brown Half sister Sire
HANNINGFIELD BILLIE JEAN AMONG PARADESO, JW Black Half sister Sire
HANNINGFIELD HEARTBREAKER AT SAKARIBEAR Black Half sister Sire
HANNINGFIELD OFF THE WALL AT BALBLAIR Black Half brother Sire
HANNINGFIELD WHATZUPWITU AT SEAPONDS Black Half sister Sire
SWANPOOL POSSO BACIARTI AT FIELDBEARS Black Half brother Sire
Ch. SWANPOOL TI AMO PASTICCINO, JW Black with white chest marking Half sister Sire
SWANPOOL UN MILIONE DI BACI Black Half brother Sire
MAYOSS BLUE PRINT Black Half brother Sire
MAYOSS NEWS PRINT Black Half brother Sire
MAYOSS ELKIE BROOKS Black Half sister Sire
MAYOSS GRACE JONES Black Half sister Sire
Ch. MAYOSS YOU TWO, JW, ShCM Black Half brother Sire
PARADESO HIGH SPIRIT Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
Ch., Int. Ch. PARADESO I AM THE SPIRIT Brown Half brother Sire
PARADESO SPIRIT IN THE SKY, ShCM Brown Half brother Sire
SHALOWSEAS ONLY WORDS FOR STELAMAH Black Half sister Sire
SHALOWSEAS OUT SPOKEN Brown with white chest marking and paws Half brother Sire
SHALOWSEAS SAY AFTER ME Black Half sister Sire
SHALOWSEAS SO TO SPEAK Black Half sister Sire
SHALOWSEAS SPLASH DANCE Brown Half sister Sire
SHALOWSEAS SPIN DOCTOR, ShCM Black Half brother Sire
Ch. HANNINGFIELD BLUE MOON AT PARADESO Black Half sister Sire
HANNINGFIELD EVENING STAR Black Half sister Sire
HANNINGFIELD RUSHING RIVER, ShCM Black Half brother Sire
Ch. HANNINGFIELD SEQUOIA Black with white chest marking Half brother Sire
HANNINGFIELD STREAM DANCER AT BLACKTIDE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD WIND DANCER Black Half sister Sire
MAIN TICKLE RED ADMIRAL OF POW WOW Brown Half brother Sire
It. Ch. MAIN TICKLE RIFT VALLEY Brown Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association Second in Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Second in Puppy Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association First in Minor Puppy Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 August 2010 Welsh Kennel Club First in Minor Puppy Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association First in Minor Puppy Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society Third in Puppy Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society First in Minor Puppy Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society First in Minor Puppy Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society Best Puppy in Breed Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
29 October 2010 Midland Counties Canine Society First in Puppy Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
08 January 2011 Boston & District Canine Society First in Puppy Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
08 January 2011 Boston & District Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
08 January 2011 Boston & District Canine Society SECOND in WORKING GROUP PUPPY Mrs. Christina G. Chapman (non-breed specialist - Bukris)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society First in Puppy Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
11 March 2011 Crufts Third in Special Puppy Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Junior Mr. Graham D. Brace (Boromir)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show Second in Junior Mr. John J. Burrows (Mayoss)
29 May 2011 Bath Canine Society Third in Junior Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association Second in Junior Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society First in Junior Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
06 August 2011 Joint Newfoundland Clubs First in Yearling Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association Second in Novice Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association First in Graduate Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
10 September 2011 Richmond Dog Show Society Second in Post Graduate Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society Second in Post Graduate Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
30 October 2011 Midland Counties Canine Society First in Post Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
07 January 2012 Boston & District Canine Society Second in Post Graduate Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society Third in Post Graduate Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
10 March 2012 Crufts Third in Mid Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
27 May 2012 Bath Canine Society First in Post Graduate Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association First in Post Graduate Mr. David J. Butcher (Muscadine)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society First in Post Graduate Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Post Graduate Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs First in Special Open - Brown Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association First in Post Graduate Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society Second in Limit Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society Third in Limit Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
12 October 2012 South Wales Kennel Association Second in Limit Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society First in Limit Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society CC Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society Best of Breed Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
12 January 2013 Boston & District Canine Society Third in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
10 March 2013 Crufts Second in Limit Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
28 April 2013 West of England Ladies' Kennel Society Third in Limit Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
11 May 2013 Birmingham National Dog Show Third in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society Second in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
23 June 2013 Blackpool & District Canine Society Second in Limit Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
30 June 2013 Windsor Dog Show Society Second in Limit Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
13 July 2013 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs First in Special Open - Brown Ms. Birgitte Gothen (Ursula - Denmark)
05 August 2013 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
05 August 2013 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
10 August 2013 Bournemouth Canine Association Second in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
17 August 2013 Welsh Kennel Club Third in Limit Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
24 August 2013 Scottish Kennel Club Second in Open Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
31 August 2013 City of Birmingham Canine Association First in Open Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
31 August 2013 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
12 October 2013 South Wales Kennel Association Second in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
19 October 2013 The Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mr. John Jakobsen (from Norway)
19 October 2013 The Newfoundland Club Reserve CC Mr. John Jakobsen (from Norway)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society Second in Open Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society Reserve CC Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
14 December 2013 Ladies' Kennel Association First in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
14 December 2013 Ladies' Kennel Association CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
09 January 2014 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
11 May 2014 Birmingham National Dog Show Second in Open Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
25 May 2014 Bath Canine Society Third in Open Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mr. Howard Parker (Evanpark)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society Second in Open Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society Reserve CC Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association First in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society Third in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society Third in Open Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Second in Special Open - Brown Mrs. Debra Thornton (Cypress Bay - USA)
12 March 2017 Crufts First in Veteran Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club First in Veteran Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Veteran Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show First in Veteran Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show CC Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
28 May 2017 Bath Canine Society First in Veteran Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
03 June 2017 Southern Counties Canine Association First in Veteran Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society First in Veteran Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Veteran Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association First in Veteran Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association Second in Veteran Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
19 August 2017 Welsh Kennel Club Second in Veteran Mr. John J. Burrows (Mayoss)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Veteran Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society First in Veteran Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
21 October 2017 The Newfoundland Club Second in Special Open - Brown Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
04 January 2018 Boston & District Canine Society First in Veteran Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. Steven Walker (Hanningfield)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mr. Steven Walker (Hanningfield)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. Steven Walker (Hanningfield)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mrs. Maxine Munday (Kubear)
08 December 2012 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mr. Allard Boessenkool (Duramti - South Africa)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Brown Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) Third in Veteran Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Veteran Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
UK WORKING TEST PASSES