HANNINGFIELD OFF THE WALL AT BALBLAIR


  • Breck
  • Breck
  • Breck

Info

Pet Name: Breck
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 29 August 2009
Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Eric & Lindsay Burton

Breeder

Name: Steve & Cindy Walker
Location: Essex
Country: United Kingdom
Website: http://www.hanningfieldnewfs.co.uk

Pedigree & Relatives

Sire
Name: PARADESO SPIRITO DI ITALIA
Pet Name: Billy
Colour: Black
DoB: 1 July 2002
Dam
Name: HANNINGFIELD GIRLS ALOUD
Pet Name: Gracie
Colour: Black
DoB: 27 October 2006

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
HANNINGFIELD BLACK DIAMOND Black Half brother Dam
HANNINGFIELD LORD MORPHEUS Black Half brother Dam
BLACKTIDE HEAVEN KNOWS, JW, ShCM Black Half sister Sire
Ch. HANNINGFIELD BLACK ICE, JW, ShCM White & Black (Landseer) Half brother Sire
HANNINGFIELD BLUE LAGOON AT MILLTHORPE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD ICE BLAST White & Black (Landseer) Half sister Sire
HANNINGFIELD SEA BREEZE Black Half brother Sire
HANNINGFIELD TO THREEPOND'S White & Black (Landseer) Half brother Sire
HANNINGFIELD SIMPLE DREAMS Black Half sister Dam
HANNINGFIELD SIMPLY MAGIC Black Half brother Dam
TALLISBAY TAMBOLINA ROSE OF SAKARIBEAR Black Half sister Sire
TALLISBAY TOPAZ STAR Black Half sister Sire
TALLISBAY TUXEDO TED Black and White Half brother Sire
QUIETSTORM AGAINST ALL ODDS Black Half brother Sire
QUIETSTORM MORE THAN WORDS Black Half brother Sire
QUIETSTORM THIS IS HEAVEN Black Half sister Sire
ZENTAUR ELL OH ELLE Black Half brother Sire
ZENTAUR OH EMM GEE Black Half brother Sire
Ch. ZENTAUR TEE TEA EFFEN, JW, ShCM Brown Half sister Sire
MILEOAK NOOSA AT MAYOSEA Brown Half sister Sire
HANNINGFIELD BILLIE JEAN AMONG PARADESO, JW Black Litter sister Both
HANNINGFIELD HEARTBREAKER AT SAKARIBEAR Black Litter sister Both
HANNINGFIELD WHATZUPWITU AT SEAPONDS Black Litter sister Both
SWANPOOL POSSO BACIARTI AT FIELDBEARS Black Half brother Sire
Ch. SWANPOOL TI AMO PASTICCINO, JW Black with white chest marking Half sister Sire
SWANPOOL UN MILIONE DI BACI Black Half brother Sire
MAYOSS BLUE PRINT Black Half brother Sire
MAYOSS NEWS PRINT Black Half brother Sire
MAYOSS ELKIE BROOKS Black Half sister Sire
MAYOSS GRACE JONES Black Half sister Sire
Ch. MAYOSS YOU TWO, JW, ShCM Black Half brother Sire
PARADESO HIGH SPIRIT Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
Ch., Int. Ch. PARADESO I AM THE SPIRIT Brown Half brother Sire
PARADESO SPIRIT IN THE SKY, ShCM Brown Half brother Sire
SHALOWSEAS ONLY WORDS FOR STELAMAH Black Half sister Sire
SHALOWSEAS OUT SPOKEN Brown with white chest marking and paws Half brother Sire
SHALOWSEAS SAY AFTER ME Black Half sister Sire
SHALOWSEAS SO TO SPEAK Black Half sister Sire
SHALOWSEAS SPLASH DANCE Brown Half sister Sire
SHALOWSEAS SPIN DOCTOR, ShCM Black Half brother Sire
Ch. HANNINGFIELD BLUE MOON AT PARADESO Black Half sister Sire
HANNINGFIELD EVENING STAR Black Half sister Sire
HANNINGFIELD RUSHING RIVER, ShCM Black Half brother Sire
Ch. HANNINGFIELD SEQUOIA Black with white chest marking Half brother Sire
HANNINGFIELD STREAM DANCER AT BLACKTIDE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD WIND DANCER Black Half sister Sire
MAIN TICKLE RED ADMIRAL OF POW WOW Brown Half brother Sire
It. Ch. MAIN TICKLE RIFT VALLEY Brown Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for HANNINGFIELD OFF THE WALL AT BALBLAIR with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society First in Minor Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show First in Minor Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
30 May 2010 Bath Canine Society First in Minor Puppy Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association First in Puppy Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society First in Puppy Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society First in Puppy Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society First in Puppy Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Best Puppy in Breed Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Third in Junior Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society Third in Junior Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society Second in Junior Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
16 October 2010 The Newfoundland Club Third in Junior Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
29 October 2010 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Junior Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association First in Junior Mr. Howard Parker (Evanpark)
08 January 2011 Boston & District Canine Society Second in Junior Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Second in Junior Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
11 March 2011 Crufts Second in Yearling Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club First in Yearling Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club First in Graduate Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Post Graduate Mr. Graham D. Brace (Boromir)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society Third in Yearling Mrs. June Parker (Evanpark)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show First in Graduate Mr. John J. Burrows (Mayoss)
21 May 2011 Scottish Kennel Club First in Yearling Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association First in Yearling Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
09 June 2011 Three Counties Agricultural Society Second in Post Graduate Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society First in Yearling Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society First in Post Graduate Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Yearling Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association First in Post Graduate Mr. William E. Piggott (Portesk)
20 August 2011 Welsh Kennel Club Third in Post Graduate Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
27 August 2011 Scottish Kennel Club First in Yearling Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
10 September 2011 Richmond Dog Show Society Third in Limit Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society First in Limit Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
29 September 2011 Driffield Agricultural Society Third in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
15 October 2011 The Newfoundland Club Second in Post Graduate Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
30 October 2011 Midland Counties Canine Society Second in Post Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association Second in Limit Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
20 May 2012 Scottish Kennel Club Third in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association Third in Limit Mr. David J. Butcher (Muscadine)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society Third in Limit Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
20 October 2012 The Newfoundland Club Second in Limit Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association Third in Limit Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
12 January 2013 Boston & District Canine Society Third in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
28 April 2013 West of England Ladies' Kennel Society First in Limit Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
28 April 2013 West of England Ladies' Kennel Society Reserve CC Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
26 May 2013 Bath Canine Society First in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
02 June 2013 Southern Counties Canine Association Third in Limit Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
30 June 2013 Windsor Dog Show Society Second in Limit Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
19 September 2013 Driffield Agricultural Society First in Limit Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
19 October 2013 The Newfoundland Club Second in Mid Limit Mr. Roger Frey (Jolly Roger - USA)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society Second in Limit Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
14 December 2013 Ladies' Kennel Association Third in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
06 March 2014 Crufts Third in Limit Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association First in Limit Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs Third in Special Open - Black Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
18 October 2014 The Newfoundland Club Second in Special Open - Black Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association First in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Yearling Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mrs. Maxine Munday (Kubear)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
22 February 2014 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Sharon Ashdown (Chateaunewf)
21 February 2015 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Open Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
UK WORKING TEST PASSES