Ch. ALBANYWATER SEA DANCER AT DAVISTELL, ShCM


  • Archie
  • Archie
  • Archie
  • Archie
  • Archie

Info

Pet Name: Archie
Sex: Male
Colour: Black [carrying Brown recessive]
Date of Birth: 29 June 2010

Health Info

Hips: BVA 12 (8/4)
Elbows: BVA 1 (1/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.72m/sec (12/03/2012)
Cystinuria: Carrier

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

David Morris & Stella Baxter

Breeder

Name: Jane Cornah
Location: Merseyside
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch. EVANPARK BRUCE ALMIGHTY, JW
Pet Name: Bruce
Colour: Black
DoB: 22 September 2003
Dam
Name: BARANOVA SAPHIRE ROSE
Pet Name: Ruby
Colour: Brown
DoB: 17 September 2006

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
BEARSCOVE SEA BREEZE Black 14 March 2015
BEARSCOVE SEA CAPTAIN AT DAVISTELL, ShCM Black [carrying Brown recessive] 14 March 2015
BEARSCOVE SEA DANCER Black 14 March 2015
BEARSCOVE SEA ORCA Black 14 March 2015
BEARSCOVE SEA PEARL AT DAVISTELL Black [carrying Brown recessive] 14 March 2015
BEARSCOVE SEA PRINCESS Black 14 March 2015
BEARSCOVE SEA SIREN AT DAVISTELL Black 14 March 2015
BEARSCOVE SEA STORM BOWNBEARS Black [carrying Brown recessive] 14 March 2015
BEARSCOVE SEA TREASURE Brown 14 March 2015
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
KENAMU GIVEN THE GAUNTLET Brown Half brother Sire
EVANPARK PIXI LOTT AT NAVRANGI Black Half sister Sire
EVANPARK SHAKIRA AT ASOLJA Black Half sister Sire
BARANOVA OCEAN QUEST Black Half brother Sire
BARANOVA SEA STORM Black Half brother Sire
BARANOVA SEASTREAM Black Half brother Sire
TICKLECOVE BLACK TIE AFFAIR Black Half brother Sire
TICKLECOVE DARK ANGEL Black Half sister Sire
TICKLECOVE NAUGHTY BUT NICE Brown Half sister Sire
TICKLECOVE STORMIN NORMAN Black Half brother Sire
BARANOVA NUTS IN MAY Brown Half sister Sire
CHEWYCHEW'S CAN'T BUY ME LOVE Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
CHEWYCHEW'S LOVE LOVE ME DO Brown Half sister Sire
EVANPARK JEWEL OF THE SEAS FOR PIPJENPA Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
EVANPARK LIBERTY OF THE SEA'S Black Half sister Sire
EVANPARK NAUGHTY BUT NICE Brown Half sister Sire
EVANPARK SECRET DESTINY Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
EVANPARK BRIDGETTE JONES Black Half sister Sire
EVANPARK MARILYN ROSE Black Half sister Sire
TYNEBEARS COLOURS ALOFT FOR INKOMO Brown Half brother Sire
TEDDYHAWKS ABRACADABRA Black Half sister Sire
TEDDYHAWKS CLEVER TREVER Black Half brother Sire
TEDDYHAWKS THE ENCHANTED Black Half sister Sire
EVANPARK BABY JENKS Black Half sister Sire
TYNEBEARS BUTTONS N BOWS Black Half brother Sire
TYNEBEARS EVAN ALMIGHTY Black Half brother Sire
TYNEBEARS LILAC WINE AT PRIORSCOVE Black Half sister Sire
STORMVOGEL SORRENTO Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
COOCHICOO'S HELLO DOLLY Black Half sister Sire
Ir. Ch., Ch. MERRYBEAR PATTIE LABELLE OF KENAMU Brown Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. ALBANYWATER SEA DANCER AT DAVISTELL, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
08 January 2011 Boston & District Canine Society Second in Minor Puppy Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Second in Minor Puppy Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club Third in Puppy Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society Second in Puppy Mrs. June Parker (Evanpark)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show Second in Puppy Mr. John J. Burrows (Mayoss)
29 May 2011 Bath Canine Society Second in Puppy Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society Second in Junior Mr. R. John Evans (Abbeydore)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association Third in Junior Mr. William E. Piggott (Portesk)
06 August 2011 Joint Newfoundland Clubs Third in Junior Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association First in Junior Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
07 January 2012 Boston & District Canine Society First in Graduate Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
10 March 2012 Crufts Third in Post Graduate Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
21 April 2012 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Post Graduate Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
28 April 2012 West of England Ladies' Kennel Society First in Post Graduate Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
11 May 2012 Birmingham National Dog Show First in Post Graduate Mrs. Del Richards (Sheridel)
20 May 2012 Scottish Kennel Club First in Yearling Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
13 August 2012 Bournemouth Canine Association First in Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
13 August 2012 Bournemouth Canine Association Reserve CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
20 October 2012 The Newfoundland Club Second in Mid Limit Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
12 January 2013 Boston & District Canine Society Second in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
10 March 2013 Crufts Second in Limit Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
11 May 2013 Birmingham National Dog Show Second in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
11 May 2013 Birmingham National Dog Show Reserve CC Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
09 January 2014 Boston & District Canine Society Third in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
06 March 2014 Crufts Second in Limit Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
19 April 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Limit Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
25 April 2014 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mr. John McKay (breed specialist)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society First in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society First in Limit Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society CC Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs First in Limit Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association First in Limit Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association Third in Limit Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society First in Limit Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
18 October 2014 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society Third in Limit Mrs. Del Richards (Sheridel)
08 January 2015 Boston & District Canine Society First in Limit Mr. David J. Butcher (Muscadine)
08 January 2015 Boston & District Canine Society Reserve CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club Second in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
24 May 2015 Bath Canine Society First in Open Mrs. Maxine Munday (Kubear)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society First in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society Best of Breed Mr. R. John Evans (Abbeydore)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society FOURTH in WORKING GROUP Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society Second in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association Second in Open Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Second in Open Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society First in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
07 January 2016 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Third in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show First in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
20 May 2016 Scottish Kennel Club First in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society Third in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society Best of Breed Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club Second in Open Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show Second in Open Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
03 June 2017 Southern Counties Canine Association Second in Open Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society Second in Open Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
02 July 2017 Windsor Dog Show Society First in Veteran Sharon Ashdown (Chateaunewf)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society First in Veteran Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society First in Veteran Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association First in Veteran Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association CC Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association Best of Breed Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
19 August 2017 Welsh Kennel Club First in Veteran Mr. John J. Burrows (Mayoss)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Veteran Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society First in Veteran Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
08 October 2017 South Wales Kennel Association First in Veteran Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
08 October 2017 South Wales Kennel Association CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
08 October 2017 South Wales Kennel Association Best of Breed Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 October 2017 The Newfoundland Club First in Veteran Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club First in Veteran Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Reserve CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association First in Veteran Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association Reserve CC Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
04 January 2018 Boston & District Canine Society First in Veteran Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
20 January 2018 Manchester Dog Show Society First in Veteran Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
08 March 2018 Crufts Second in Veteran Mr. David J. Butcher (Muscadine)
28 April 2018 West of England Ladies' Kennel Society First in Veteran Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show First in Veteran Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show Best of Breed Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show Best Veteran in Breed Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show THIRD in WORKING GROUP VETERAN Mrs. Christina G. Chapman (non-breed specialist - Bukris)
02 June 2018 Southern Counties Canine Association First in Veteran Dog or Bitch Dr. Göran Bodegård (from Sweden)
02 June 2018 Southern Counties Canine Association SECOND in WORKING GROUP VETERAN Mrs. Jill Peak (non-breed specialist)
07 June 2018 Three Counties Agricultural Society Second in Veteran Mr. Graham D. Brace (Boromir)
30 June 2018 Windsor Dog Show Society First in Veteran Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
30 June 2018 Windsor Dog Show Society Best Veteran in Breed Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
30 June 2018 Windsor Dog Show Society SECOND in WORKING GROUP VETERAN Dr. Andreas Schemel (non-breed specialist)
08 July 2018 East Of England Agricultural Society Second in Veteran Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
29 July 2018 Leeds City & District Canine Association First in Veteran Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
29 July 2018 Leeds City & District Canine Association Best Veteran in Breed Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
29 July 2018 Leeds City & District Canine Association SECOND in WORKING GROUP VETERAN Mr. Derek Smith (non-breed specialist)
06 August 2018 Paignton & District Fanciers' Association Third in Open Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Puppy Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Maxine Munday (Kubear)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mrs. Maxine Munday (Kubear)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mrs. Maxine Munday (Kubear)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
25 February 2012 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Post Graduate Mr. John McKay (breed specialist)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
08 December 2012 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. Allard Boessenkool (Duramti - South Africa)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
22 February 2014 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Sharon Ashdown (Chateaunewf)
22 February 2014 The Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Sharon Ashdown (Chateaunewf)
27 September 2014 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mrs. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
21 February 2015 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
26 September 2015 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Miss. Alison Walden (Joalta)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) Third in Open Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
04 August 2018 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mr. Paul Dodd (breed specialist)
04 August 2018 The Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mr. William Dobbin Jnr. (Brooklynbear)
UK WORKING TEST PASSES