BEARSCOVE SEA CAPTAIN AT DAVISTELL, ShCM


  • Jack
  • Jack
  • Jack

Info

Pet Name: Jack
Sex: Male
Colour: Black [carrying Brown recessive]
Date of Birth: 14 March 2015
Hips: BVA 8 (0/8)
Elbows: BVA 2 (0/2)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.89m/sec (15/03/2016)
Cystinuria: DNA tested Clear

Owner

David Morris & Stella Baxter

Breeder

Name: Catherine Davies
Location: Warwickshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch. ALBANYWATER SEA DANCER AT DAVISTELL, ShCM
Pet Name: Archie
Colour: Black [carrying Brown recessive]
DoB: 29 June 2010
Dam
Name: BRIDGESTONE DELAMERE BEARSCOVE
Pet Name: Mira
Colour: Black
DoB: 26 August 2011

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
BEARSCOVE SEA BREEZE Black Litter sister Both
BEARSCOVE SEA DANCER Black Litter brother Both
BEARSCOVE SEA ORCA Black Litter brother Both
BEARSCOVE SEA PEARL AT DAVISTELL Black [carrying Brown recessive] Litter sister Both
BEARSCOVE SEA PRINCESS Black Litter sister Both
BEARSCOVE SEA SIREN AT DAVISTELL Black Litter sister Both
BEARSCOVE SEA STORM BOWNBEARS Black [carrying Brown recessive] Litter brother Both
BEARSCOVE SEA TREASURE Brown Litter sister Both
BEARSCOVE ARC DE TRIOMPHE Black Half brother Dam
BEARSCOVE CHAMPS ELYSEES Brown Half brother Dam
BEARSCOVE CHARLES DE GAULLE Brown with white markings Half brother Dam
BEARSCOVE CO CO NOIR Black with white markings Half sister Dam
BEARSCOVE CRUZIN'THE SEINE Black Half brother Dam
BEARSCOVE FONTAINEBLEAU Black with white markings Half sister Dam
BEARSCOVE FRENCH CONEXTION Black Half sister Dam
BEARSCOVE FRENCH EIFFEL Black with white markings Half brother Dam
BEARSCOVE FRENCH RIVIERA Black Half sister Dam
BEARSCOVE I LOVE PARIS Black [carrying Brown recessive] Half sister Dam
BEARSCOVE MOULIN ROUGE Black [carrying Brown recessive] Half sister Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for BEARSCOVE SEA CAPTAIN AT DAVISTELL, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
25 October 2015 Midland Counties Canine Society First in Minor Puppy Mr. John J. Burrows (Mayoss)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Third in Minor Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
12 March 2016 Crufts First in Puppy Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club Second in Junior Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club Third in Graduate Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Second in Junior Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show Second in Junior Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
20 May 2016 Scottish Kennel Club Second in Junior Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
29 May 2016 Bath Canine Society First in Junior Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association Second in Junior Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society Second in Junior Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society First in Junior Mr. Howard Parker (Evanpark)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society First in Junior Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society First in Junior Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association First in Junior Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
20 August 2016 Welsh Kennel Club First in Junior Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association First in Junior Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society First in Post Graduate Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
08 October 2016 South Wales Kennel Association Second in Post Graduate Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
22 October 2016 The Newfoundland Club First in Yearling Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
27 October 2016 Midland Counties Canine Society First in Post Graduate Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Second in Post Graduate Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association Second in Post Graduate Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
05 January 2017 Boston & District Canine Society First in Yearling Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
05 January 2017 Boston & District Canine Society Second in Post Graduate Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
21 January 2017 Manchester Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
12 March 2017 Crufts Second in Yearling Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society First in Post Graduate Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show Second in Limit Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
28 May 2017 Bath Canine Society Second in Limit Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
03 June 2017 Southern Counties Canine Association Second in Post Graduate Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society Second in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association Second in Post Graduate Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
19 August 2017 Welsh Kennel Club First in Limit Mr. John J. Burrows (Mayoss)
19 August 2017 Welsh Kennel Club CC Mr. John J. Burrows (Mayoss)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Post Graduate Mr. R. John Evans (Abbeydore)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association Reserve CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society First in Limit Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association First in Limit Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
04 January 2018 Boston & District Canine Society Second in Limit Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 September 2015 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Miss. Alison Walden (Joalta)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Yearling Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
UK WORKING TEST PASSES