Belg. Ch., Ch. HANNINGFIELD TOUCH OF MAGIC, JW, ShCM


  • Reggie
  • Reggie
  • Reggie
  • Reggie
  • Reggie

Info

Pet Name: Reggie
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 23 September 2007
Hips: BVA 8 (3/5)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Julie Sheridan

Breeder

Name: Steve & Cindy Walker
Location: Essex
Country: United Kingdom
Website: http://www.hanningfieldnewfs.co.uk

Pedigree

Sire
Name: Am. Ch., Int. Ch., Ch. POUCH COVE'S ONYXBAY WIZARD
Pet Name: Webster
Colour: Black
DoB: 20 January 2002
Dam
Name: HANNINGFIELD EVENING STAR
Pet Name: Lola
Colour: Black
DoB: 9 August 2005

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
HANNINGFIELD SIMPLE DREAMS Black 16 September 2010
HANNINGFIELD SIMPLY MAGIC Black 16 September 2010
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
ALPHABEAR MAGIC Black Half sister Sire
ALPHABEAR SHADOW Black Half sister Sire
Ch. HANNINGFIELD MONA LISA, JW, ShCM Black Half sister Dam
HANNINGFIELD SELF PORTRAIT, JW Black Half brother Dam
HANNINGFIELD SHIPWRIGHT Black Half sister Dam
HANNINGFIELD THE THINKER Black Half brother Dam
SHALOWSEAS AM I BOTHERED, JW Black Half brother Sire
SHALOWSEAS CO'S I CAN Black Half sister Sire
SHALOWSEAS JUST LIKE THAT AT PARADESO Black Half brother Sire
SCOTIABEAR DADDY'S GIRL Black Half sister Sire
SCOTIABEAR LUCK BE A LADY FOR TARTANDUG Black with white chest marking and paws Half sister Sire
Ch. SCOTIABEAR TALK OF THE TOWN AT RATHMIL, JW, ShCM Black Half brother Sire
CELEBREMOS A LA ALUNA DES OUSONS DU VENT Black Half brother Sire
HANNINGFIELD ABRACADABRA Black Litter brother Both
Am. Ch. HANNINGFIELD AT MOONCUSSER Black Litter brother Both
Ir. Ch., Ch. HANNINGFIELD BEWITCHED Black Litter sister Both
HANNINGFIELD BOX OF TRICKS Black Litter brother Both
HANNINGFIELD SORCERERS SON Black Litter brother Both
HANNINGFIELD'S EVANESENCE Black Litter sister Both
SHERIDEL NATASHA Black Half sister Sire
SHERIDEL NEBRASKA OF ACARA, ShCM Black Half sister Sire
SHERIDEL NEONA Black Half sister Sire
Ch. SHERIDEL NERISSA OF ALPHABEAR, JW, ShCM Black Half sister Sire
Int. Nordic Ch. SHERIDEL NUNAVUT Black Half sister Sire
Ch. SHERIDEL NZO Black [carrying Irish Spotted gene] Half brother Sire
MERRYBEAR J'LO Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
09 May 2008 Birmingham National Dog Show Third in Minor Puppy Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
17 May 2008 Scottish Kennel Club First in Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
17 May 2008 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
25 May 2008 Bath Canine Society First in Minor Puppy Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association First in Minor Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association Best Puppy in Breed Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
10 June 2008 Three Counties Agricultural Society First in Puppy Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
10 June 2008 Three Counties Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
10 June 2008 Three Counties Agricultural Society WINNER of WORKING GROUP PUPPY Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society First in Puppy Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society Best Puppy in Breed Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Puppy Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society First in Puppy Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society Reserve CC Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
26 July 2008 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
26 July 2008 Leeds City & District Canine Association Best Puppy in Breed Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
10 August 2008 Bournemouth Canine Association First in Puppy Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
10 August 2008 Bournemouth Canine Association Best Puppy in Breed Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association First in Puppy Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association Best Puppy in Breed Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association THIRD in WORKING GROUP PUPPY Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society First in Puppy Mr. Howard Parker (Evanpark)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society Best Puppy in Breed Mr. Howard Parker (Evanpark)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society First in Puppy Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Best Puppy in Breed Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society WINNER of WORKING GROUP PUPPY Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society Second in Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society First in Junior Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
08 March 2009 Crufts First in Special Junior Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
08 March 2009 Crufts CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
08 March 2009 Crufts Best of Breed Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club First in Graduate Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Post Graduate Mr. Eric Prunier (from France)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society First in Post Graduate Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society CC Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society Best of Breed Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society FOURTH in WORKING GROUP Dr. Monica Boggia-Black (judging Working Group)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show First in Limit Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Reserve CC Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
15 June 2009 Three Counties Agricultural Society First in Limit Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society First in Limit Dr. Göran Bodegård, MD (from Sweden)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society CC Dr. Göran Bodegård, MD (from Sweden)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society First in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society CC Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Best of Breed Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association Second in Limit Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
01 August 2009 Joint Newfoundland Clubs First in Mid Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
01 August 2009 Joint Newfoundland Clubs Reserve CC Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society First in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society CC Mr. Graham D. Brace (Boromir)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society Best of Breed Mr. Graham D. Brace (Boromir)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society WINNER of WORKING GROUP Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society RESERVE BEST IN SHOW Mrs. Freda. N. Marshall (non-breed specialist - Gainspa)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society First in Open Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society CC Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Best of Breed Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society THIRD in WORKING GROUP Mrs. Kari S. Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
10 October 2009 South Wales Kennel Association First in Open Mr. Arthur Butters (from EIRE)
10 October 2009 South Wales Kennel Association CC Mr. Arthur Butters (from EIRE)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Best of Breed Mr. Arthur Butters (from EIRE)
10 October 2009 South Wales Kennel Association FOURTH in WORKING GROUP Mr. Frank Wildman (non-breed specialist - Wildax)
17 October 2009 The Newfoundland Club Second in Open Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Open Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society Second in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society Reserve CC Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club Second in Open Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society First in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Best of Breed Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show First in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show Reserve CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
21 May 2010 Scottish Kennel Club Second in Open Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association Third in Open Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society First in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Best of Breed Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society Second in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society Reserve CC Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society First in Open Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society CC Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Best of Breed Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Albert Wight (non-breed specialist - Sharval)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Second in Open Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Reserve CC Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society First in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society CC Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society Best of Breed Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society First in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society CC Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society Best of Breed Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Colin Reed (non-breed specialist - Byquy)
16 October 2010 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association Third in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
08 January 2011 Boston & District Canine Society Third in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society First in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Best of Breed Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club Second in Open Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association Third in Open Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society CC Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society First in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society CC Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association First in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association CC Mr. William E. Piggott (Portesk)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association Best of Breed Mr. William E. Piggott (Portesk)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association CC Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association Best of Breed Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association THIRD in WORKING GROUP Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association CC Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association Best of Breed Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association THIRD in WORKING GROUP Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
20 August 2011 Welsh Kennel Club First in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
20 August 2011 Welsh Kennel Club CC Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
20 August 2011 Welsh Kennel Club Best of Breed Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
20 August 2011 Welsh Kennel Club THIRD in WORKING GROUP Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
10 September 2011 Richmond Dog Show Society First in Open Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
10 September 2011 Richmond Dog Show Society CC Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society First in Open Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society CC Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society Best of Breed Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
29 September 2011 Driffield Agricultural Society First in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
29 September 2011 Driffield Agricultural Society CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
08 October 2011 South Wales Kennel Association First in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
08 October 2011 South Wales Kennel Association CC Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
15 October 2011 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club First in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club CC Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
20 May 2012 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
20 May 2012 Scottish Kennel Club CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
20 May 2012 Scottish Kennel Club Best of Breed Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
20 May 2012 Scottish Kennel Club WINNER of WORKING GROUP Mr. Colin Reed (non-breed specialist - Byquy)
27 May 2012 Bath Canine Society First in Open Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
27 May 2012 Bath Canine Society CC Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
27 May 2012 Bath Canine Society Best of Breed Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
07 June 2012 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society First in Open Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society CC Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society Best of Breed Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society Reserve CC Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Open Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
28 February 2009 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
28 February 2009 The Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
28 February 2009 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
UK WORKING TEST PASSES