Ch. SCOTIABEAR TALK OF THE TOWN AT RATHMIL, JW, ShCM


  • Benson
  • Benson
  • Benson
  • Benson

Info

Pet Name: Benson
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 18 February 2008

Health Info

Hips: BVA 21 (8/13)
Elbows: BVA 0 (0-0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Equivocal 1.87m/sec (26/10/2010)
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

A. & June Milne and Mr. D. & Mrs. Cathy Lyall

Breeder

Name: Davie & Cathy Lyall
Location: Midlothian
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Am. Ch., Int. Ch., Ch. POUCH COVE'S ONYXBAY WIZARD
Pet Name: Webster
Colour: Black
DoB: 20 January 2002
Dam
Name: SCOTIABEAR MISS MARPLE
Pet Name: Sam
Colour: Black (carrying White & Black recessive)
DoB: 27 June 2005

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
ALPHABEAR MAGIC Black Half sister Sire
ALPHABEAR SHADOW Black Half sister Sire
SCOTIABEAR BOLLINGER White & Black (Landseer) Half brother Dam
SCOTIABEAR MOET CHANDON White & Black (Landseer) Half sister Dam
SCOTIABEAR PINOT NOIR Black [carrying White & Black recessive] Half sister Dam
SHALOWSEAS AM I BOTHERED, JW Black Half brother Sire
SHALOWSEAS CO'S I CAN Black Half sister Sire
SHALOWSEAS JUST LIKE THAT AT PARADESO Black Half brother Sire
SCOTIABEAR DADDY'S GIRL Black Litter sister Both
SCOTIABEAR LUCK BE A LADY FOR TARTANDUG Black with white chest marking and paws Litter sister Both
CELEBREMOS A LA ALUNA DES OUSONS DU VENT Black Half brother Sire
HANNINGFIELD ABRACADABRA Black Half brother Sire
Am. Ch. HANNINGFIELD AT MOONCUSSER Black Half brother Sire
Ir. Ch., Ch. HANNINGFIELD BEWITCHED Black Half sister Sire
HANNINGFIELD BOX OF TRICKS Black Half brother Sire
HANNINGFIELD SORCERERS SON Black Half brother Sire
Belg. Ch., Ch. HANNINGFIELD TOUCH OF MAGIC, JW, ShCM Black Half brother Sire
HANNINGFIELD'S EVANESENCE Black Half sister Sire
SHERIDEL NATASHA Black Half sister Sire
SHERIDEL NEBRASKA OF ACARA, ShCM Black Half sister Sire
SHERIDEL NEONA Black Half sister Sire
Ch. SHERIDEL NERISSA OF ALPHABEAR, JW, ShCM Black Half sister Sire
Int. Nordic Ch. SHERIDEL NUNAVUT Black Half sister Sire
Ch. SHERIDEL NZO Black [carrying Irish Spotted gene] Half brother Sire
MERRYBEAR J'LO Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. SCOTIABEAR TALK OF THE TOWN AT RATHMIL, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
24 August 2008 Scottish Kennel Club First in Puppy Mr. William E. Piggott (Portesk)
24 August 2008 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mr. William E. Piggott (Portesk)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society First in Minor Puppy Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
18 October 2008 The Newfoundland Club Second in Minor Puppy Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association First in Puppy Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
10 January 2009 Boston & District Canine Society First in Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
10 January 2009 Boston & District Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
10 January 2009 Boston & District Canine Society Reserve CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society First in Puppy Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society Best Puppy in Breed Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Second in Junior Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
17 May 2009 Scottish Kennel Club Third in Junior Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
15 June 2009 Three Counties Agricultural Society Second in Junior Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society First in Junior Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association Second in Junior Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
29 August 2009 Scottish Kennel Club First in Yearling Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
27 September 2009 Belfast Dog Show Society Second in Limit Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
17 October 2009 The Newfoundland Club First in Yearling Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
17 October 2009 The Newfoundland Club CC Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Yearling Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club First in Limit Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
21 May 2010 Scottish Kennel Club Second in Limit Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society First in Limit Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society Best of Breed Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society First in Limit Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society First in Limit Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society CC Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society Best of Breed Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society SECOND in WORKING GROUP Mrs. Ferelith A. Somerfield (non-breed specialist - Oudenard)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association First in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association Best of Breed Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs First in Limit Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs Reserve CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
29 August 2010 Scottish Kennel Club First in Limit Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
29 August 2010 Scottish Kennel Club Reserve CC Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Reserve CC Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
21 May 2011 Scottish Kennel Club Second in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
29 May 2011 Bath Canine Society Second in Open Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society Second in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society Best of Breed Mr. R. John Evans (Abbeydore)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Hugh Gent (from Australia)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association Second in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mr. William E. Piggott (Portesk)
27 August 2011 Scottish Kennel Club Second in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
27 August 2011 Scottish Kennel Club Reserve CC Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
25 September 2011 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
25 September 2011 Belfast Dog Show Society CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
15 October 2011 The Newfoundland Club Second in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Second in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
16 June 2012 Border Union Agricultural Society First in Open Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
16 June 2012 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
26 August 2012 Scottish Kennel Club Second in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
26 August 2012 Scottish Kennel Club Reserve CC Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society Third in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society Second in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society Reserve CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
06 March 2015 Crufts First in Veteran Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
02 October 2010 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
02 October 2010 Northern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
02 October 2010 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
UK WORKING TEST PASSES