Ch. SHERIDEL NERISSA OF ALPHABEAR, JW, ShCM


  • Gracie
  • Gracie

Info

Pet Name: Gracie
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 16 November 2005
Hips: BVA 19 (3/16)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Equivocal (13/08/2007)
Cystinuria: Free by parentage

Owner

Robert & Cheryl Hobbs

Breeder

Name: Hedd & Del Richards
Location: Carmarthenshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.sheridel.co.uk

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Am. Ch., Int. Ch., Ch. POUCH COVE'S ONYXBAY WIZARD
Pet Name: Webster
Colour: Black
DoB: 20 January 2002
Dam
Name: Ch. SHERIDEL KYO
Pet Name: Megan
Colour: Black
DoB: 6 April 2000

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
ALPHABEAR APRIL SHOWERS, JW Black 21 March 2009
ALPHABEAR BLACK VELVET FOR NEWFINCH Black 21 March 2009
Ch. ALPHABEAR DANCING QUEEN AT SEALAKE, ShCM Black 21 March 2009
ALPHABEAR I'M THE ONE AT TAWISCARA Black 21 March 2009
ALPHABEAR OCEAN BLUE FOR ABLESEANEWF Black 21 March 2009
ALPHABEAR SHINING LIGHT Black 21 March 2009
ALPHABEAR SUPER TROUPER AT SAUVTAGE, ShCM Black 21 March 2009
Ch. ALPHABEAR TAKE A CHANCE, ShCM Black 21 March 2009
ALPHABEAR THAT'S ME AT CUMNGO, ShCM Black 21 March 2009
ALPHABEAR THUNDERSTRUCK, JW, ShCM Black 21 March 2009
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
ALPHABEAR MAGIC Black Half sister Sire
ALPHABEAR SHADOW Black Half sister Sire
SHALOWSEAS AM I BOTHERED, JW Black Half brother Sire
SHALOWSEAS CO'S I CAN Black Half sister Sire
SHALOWSEAS JUST LIKE THAT AT PARADESO Black Half brother Sire
SCOTIABEAR DADDY'S GIRL Black Half sister Sire
SCOTIABEAR LUCK BE A LADY FOR TARTANDUG Black with white chest marking and paws Half sister Sire
Ch. SCOTIABEAR TALK OF THE TOWN AT RATHMIL, JW, ShCM Black Half brother Sire
CELEBREMOS A LA ALUNA DES OUSONS DU VENT Black Half brother Sire
HANNINGFIELD ABRACADABRA Black Half brother Sire
Am. Ch. HANNINGFIELD AT MOONCUSSER Black Half brother Sire
Ir. Ch., Ch. HANNINGFIELD BEWITCHED Black Half sister Sire
HANNINGFIELD BOX OF TRICKS Black Half brother Sire
HANNINGFIELD SORCERERS SON Black Half brother Sire
Belg. Ch., Ch. HANNINGFIELD TOUCH OF MAGIC, JW, ShCM Black Half brother Sire
HANNINGFIELD'S EVANESENCE Black Half sister Sire
SHERIDEL NATASHA Black Litter sister Both
SHERIDEL NEBRASKA OF ACARA, ShCM Black Litter sister Both
SHERIDEL NEONA Black Litter sister Both
Int. Nordic Ch. SHERIDEL NUNAVUT Black Litter sister Both
Ch. SHERIDEL NZO Black [carrying Irish Spotted gene] Litter brother Both
MERRYBEAR J'LO Black Half sister Sire
Ch. SHERIDEL MONEYPENNY Black Half sister Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. SHERIDEL NERISSA OF ALPHABEAR, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 May 2006 Bath Canine Society First in Minor Puppy Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
04 June 2006 Southern Counties Canine Association First in Minor Puppy Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
15 June 2006 Three Counties Agricultural Society Second in Puppy Mr. William E. Piggott (Portesk)
25 June 2006 Blackpool & District Canine Society First in Minor Puppy Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
01 July 2006 Windsor Dog Show Society Second in Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
09 July 2006 South Wales Kennel Association Second in Minor Puppy Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
12 July 2006 Paignton & District Fanciers' Association Third in Puppy Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
24 July 2006 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mr. David J. Butcher (Muscadine)
14 August 2006 Bournemouth Canine Association Third in Minor Puppy Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
19 August 2006 Welsh Kennel Club First in Puppy Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
19 August 2006 Welsh Kennel Club Best Puppy in Breed Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
02 September 2006 City of Birmingham Canine Association Second in Puppy Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
09 September 2006 Richmond Dog Show Society First in Puppy Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
16 September 2006 Darlington Dog Show Society First in Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
08 October 2006 The Newfoundland Club Third in Puppy Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
27 October 2006 Midland Counties Canine Society Second in Puppy Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
05 January 2007 Boston & District Canine Society Second in Junior Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
19 January 2007 Manchester Dog Show Society First in Junior Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
19 January 2007 Manchester Dog Show Society CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
09 March 2007 Crufts First in Special Junior Mrs. Ferelith A. Somerfield (non-breed specialist - Oudenard)
07 April 2007 Northern Newfoundland Club First in Junior Dr. Adriana Griffa (Geminorum - Italy)
21 April 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Junior Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
03 June 2007 Southern Counties Canine Association Third in Limit Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
13 June 2007 Three Counties Agricultural Society First in Limit Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
13 June 2007 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society First in Limit Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society CC Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society Best of Breed Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society Third in Limit Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
29 June 2007 Windsor Dog Show Society First in Limit Mr. R. John Evans (Abbeydore)
29 June 2007 Windsor Dog Show Society CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
08 July 2007 South Wales Kennel Association First in Limit Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association First in Limit Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Limit Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association First in Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association Best of Breed Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association THIRD in WORKING GROUP Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
18 August 2007 Welsh Kennel Club First in Open Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
18 August 2007 Welsh Kennel Club CC Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
18 August 2007 Welsh Kennel Club Best of Breed Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
18 August 2007 Welsh Kennel Club FOURTH in WORKING GROUP Mr. Luis Pinto Teixeira (judging Working Group)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association First in Open Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association Best of Breed Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
08 September 2007 Richmond Dog Show Society First in Open Mr. Graham M. Birch (Krystalcove - Australia)
08 September 2007 Richmond Dog Show Society CC Mr. Graham M. Birch (Krystalcove - Australia)
15 September 2007 Darlington Dog Show Society Third in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
20 October 2007 The Newfoundland Club First in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
04 January 2008 Boston & District Canine Society Second in Open Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society First in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society Reserve CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Best of Breed Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show First in Open Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show CC Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
17 May 2008 Scottish Kennel Club First in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
17 May 2008 Scottish Kennel Club CC Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
17 May 2008 Scottish Kennel Club Best of Breed Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
17 May 2008 Scottish Kennel Club THIRD in WORKING GROUP Mrs. Zena Thorn-Andrews (non-breed specialist)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association Second in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association Reserve CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
14 June 2008 Border Union Agricultural Society First in Open Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
14 June 2008 Border Union Agricultural Society CC Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
22 June 2008 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
22 June 2008 Blackpool & District Canine Society CC Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
22 June 2008 Blackpool & District Canine Society Best of Breed Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society First in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
06 July 2008 South Wales Kennel Association Third in Open Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society Best of Breed Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society FOURTH in WORKING GROUP Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society CC Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
26 July 2008 Leeds City & District Canine Association First in Open Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
26 July 2008 Leeds City & District Canine Association CC Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
10 August 2008 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
10 August 2008 Bournemouth Canine Association Reserve CC Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
24 August 2008 Scottish Kennel Club First in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
24 August 2008 Scottish Kennel Club CC Mr. William E. Piggott (Portesk)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society Third in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society First in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society Reserve CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society Second in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
18 October 2008 The Newfoundland Club First in Open Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 October 2008 The Newfoundland Club CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 October 2008 The Newfoundland Club Best of Breed Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Second in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Reserve CC Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Open Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Reserve CC Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association First in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association CC Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association Best of Breed Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Third in Open Mr. Arthur Butters (from EIRE)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Open Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Second in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show First in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show Best of Breed Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show SECOND in WORKING GROUP Mr. Terry Nethercott (non-breed specialist - Sunsalve)
21 May 2010 Scottish Kennel Club First in Open Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
21 May 2010 Scottish Kennel Club CC Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
21 May 2010 Scottish Kennel Club Best of Breed Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
30 May 2010 Bath Canine Society First in Open Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
30 May 2010 Bath Canine Society CC Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
30 May 2010 Bath Canine Society Best of Breed Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Second in Open Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association Second in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association Reserve CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association First in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Best of Breed Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society First in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society CC Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
16 October 2010 The Newfoundland Club First in Open Mr. João Vasco Poças (from Portugal)
11 March 2011 Crufts Second in Open Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
29 May 2011 Bath Canine Society Second in Open Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association Second in Open Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society First in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society Best of Breed Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Frank Wildman (non-breed specialist - Wildax)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society CC Mr. Barry Carr (Sauvtage)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society Best of Breed Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society Third in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association Reserve CC Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
20 August 2011 Welsh Kennel Club Third in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association First in Open Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association CC Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club First in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club CC Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Best of Breed Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
26 May 2013 Bath Canine Society Second in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Puppy Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Yearling Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
UK WORKING TEST PASSES