• Anya
  • Anya
  • Anya
  • Anya

Info

Pet Name: Anya
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 12 December 2008
Hips: BVA 12 (4/8)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 1. Echo doppler Equiviocal 1.98m/sec (12/03/20110)
Cystinuria:

Owner

Alan & Kirsteen Farrar

Breeder

Name: Alan & Kirsteen Farrar
Location: Derbyshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.darkpeaknewfoundlands.co.uk

Pedigree

Sire
Name: Ch. HANNINGFIELD SEQUOIA
Pet Name: Logan
Colour: Black with white chest marking
DoB: 9 August 2005
Dam
Name: PAOLA VOM TRIEBERG AT DARKPEAK
Pet Name: Paola
Colour: Black
DoB: 8 March 2004

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
BLACKTIDE ART OF EXPRESSION Black Half sister Sire
BLACKTIDE INTO THE BLUE Black Half brother Sire
BLACKTIDE MASQUERADE AT JAYBELENE Black Half sister Sire
MAYOSS NATURAL MAGIC AT WENSUMBEARS Black Half sister Sire
MAYOSS TUMBLING DICE Black Half sister Sire
TALLISBAY TALKING ITALIAN Black with white chest marking Half brother Sire
TALLISBAY THAT'S MY BOY WITH ACAVISTE, JW, ShCM Black Half brother Sire
TALLISBAY TIZIANA Black & White Half sister Sire
TALLISBAY TRUE DELIGHT Black Half sister Sire
TALLISBAY TUPPENCE Black Half sister Sire
HANNINGFIELD AT THREEPONDS White & Black (Landseer) Half sister Sire
HANNINGFIELD CAPTAIN COOK White & Black (Landseer) Half brother Sire
HANNINGFIELD EARL OF ESSEX AT JAYBELENE Black Half brother Sire
BLACKTIDE DEEP SECRET, ShCM Black Half brother Sire
BLACKTIDE PAINTED MOON Black Half sister Sire
BLACKTIDE SIMPLY HEAVEN Black Half sister Sire
BLACKTIDE SPIRIT OF FREEDOM, ShCM Black Half sister Sire
BLACKTIDE STOLEN DREAM Black with small white chest marking Half sister Sire
TALLISBAY TAFFETA Black Half sister Sire
TALLISBAY TAMARA OF SAKARIBEAR Black Half sister Sire
DARKPEAK COSMOPOLITAN Black Litter sister Both
DARKPEAK MARGARITA Black Litter sister Both
DARKPEAK MCSANTA'S TIPPLE White & Black (Landseer) Litter brother Both
DARKPEAK SINGAPORE SLING Black Litter brother Both
LOSSMAIG BARRACKS JOHNNIE Black Half brother Sire
LOSSMAIG FLORA MCDONALD White & Black (Landseer) Half sister Sire
Ch. DARKPEAK A PERFECT STORM, JW White & Black (Landseer) Half sister Dam
DARKPEAK AFTER THE STORM White & Black (Landseer) Half sister Dam
Ch. DARKPEAK RAGING STORM FROM MILLTHORPE, JW, ShCM White & Black (Landseer) Half brother Dam
DARKPEAK STORM TIDE AT MILENKO Black Half brother Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
21 June 2009 Border Union Agricultural Society First in Minor Puppy Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society Third in Minor Puppy Dr. Göran Bodegård, MD (from Sweden)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Third in Minor Puppy Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Third in Minor Puppy Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Puppy Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association Second in Puppy Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
03 August 2009 Paignton & District Fanciers' Association First in Puppy Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
22 August 2009 Welsh Kennel Club First in Minor Puppy Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
22 August 2009 Welsh Kennel Club Best Puppy in Breed Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Second in Minor Puppy Mr. David J. Butcher (Muscadine)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Second in Puppy Mr. Rony Doedijns (from Holland)
10 October 2009 South Wales Kennel Association First in Puppy Mr. Arthur Butters (from EIRE)
22 October 2009 Midland Counties Canine Society First in Puppy Mrs. June Parker (Evanpark)
22 October 2009 Midland Counties Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. June Parker (Evanpark)
11 March 2010 Crufts Second in Special Junior Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club Third in Novice Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Novice Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Second in Graduate Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association Second in Novice Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society Third in Post Graduate Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association Third in Post Graduate Mr. David J. Butcher (Muscadine)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society Second in Post Graduate Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society First in Limit Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs First in Limit Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association Second in Post Graduate Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
18 August 2012 Welsh Kennel Club Second in Post Graduate Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
26 August 2012 Scottish Kennel Club First in Limit Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Limit Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
06 April 2013 Northern Newfoundland Club Third in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
17 May 2013 Scottish Kennel Club Second in Limit Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
26 May 2013 Bath Canine Society First in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
16 June 2013 Border Union Agricultural Society First in Limit Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
16 June 2013 Border Union Agricultural Society CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
05 July 2013 East Of England Agricultural Society First in Limit Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
05 July 2013 East Of England Agricultural Society Reserve CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
13 July 2013 National Working & Pastoral Breeds Society First in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
13 July 2013 National Working & Pastoral Breeds Society Reserve CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
26 July 2013 Leeds City & District Canine Association First in Limit Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
26 July 2013 Leeds City & District Canine Association CC Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
10 August 2013 Bournemouth Canine Association First in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
10 August 2013 Bournemouth Canine Association CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
17 August 2013 Welsh Kennel Club Second in Limit Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
24 August 2013 Scottish Kennel Club First in Limit Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
24 August 2013 Scottish Kennel Club CC Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
31 August 2013 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
31 August 2013 City of Birmingham Canine Association Reserve CC Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
07 September 2013 Richmond Dog Show Society Second in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
07 September 2013 Richmond Dog Show Society Reserve CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
14 September 2013 Darlington Dog Show Society First in Open Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
14 September 2013 Darlington Dog Show Society CC Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
19 October 2013 The Newfoundland Club Third in Special Open - Black Mr. John Jakobsen (from Norway)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society Third in Open Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society Third in Open Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club Third in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
14 June 2014 Border Union Agricultural Society First in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
14 June 2014 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society CC Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society Best of Breed Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association Third in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs First in Special Open - Black Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
10 August 2014 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Espen Engh (from Norway)
10 August 2014 Bournemouth Canine Association CC Mr. Espen Engh (from Norway)
10 August 2014 Bournemouth Canine Association Best of Breed Mr. Espen Engh (from Norway)
24 August 2014 Scottish Kennel Club First in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
24 August 2014 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. John J. Burrows (Mayoss)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society Third in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society First in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society CC Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
12 October 2014 South Wales Kennel Association Third in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society Second in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association First in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association CC Mr. Graham D. Brace (Boromir)
08 January 2015 Boston & District Canine Society Third in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society Second in Open Kari Järvinen (from Finland)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club Third in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
17 May 2015 Scottish Kennel Club Third in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
24 May 2015 Bath Canine Society Second in Open Mrs. Maxine Munday (Kubear)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society Third in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Second in Special Open - Black Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association Third in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mr. Rony Doedijns (from Holland)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society First in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society CC Mr. William E. Piggott (Portesk)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club First in Veteran Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show First in Veteran Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
18 June 2016 Border Union Agricultural Society First in Veteran Mr. Steven Walker (Hanningfield)
13 August 2016 Bournemouth Canine Association First in Veteran Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Second in Veteran Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society First in Veteran Mrs. Pam Leech (Mileoak)
22 October 2016 The Newfoundland Club First in Veteran Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
22 October 2016 The Newfoundland Club CC Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Second in Veteran Mrs. Debra Thornton (Cypress Bay - USA)
21 January 2017 Manchester Dog Show Society First in Veteran Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society First in Veteran Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association First in Veteran Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association Reserve CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
26 August 2017 Scottish Kennel Club First in Veteran Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
21 October 2017 The Newfoundland Club Second in Veteran Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
03 October 2009 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. Neville Lee (Navrangi)
03 October 2009 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mr. Neville Lee (Navrangi)
03 October 2009 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Novice Mr. Neville Lee (Navrangi)
03 October 2009 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Debutant Mr. Neville Lee (Navrangi)
19 December 2009 Southern Newfoundland Club (Open Show) Third in Junior Eivor Hofmandselv (Hofmand - from Norway)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Junior Mr. Steven Anderson (Gezandos)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Yearling Mr. Steven Anderson (Gezandos)
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
26 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mrs. Agnes Wilson (non-breed specialist - Ursine)
26 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mrs. Agnes Wilson (non-breed specialist - Ursine)
UK WORKING TEST PASSES