• Saffia
  • Saffia
  • Saffia

Info

Pet Name: Saffia
Sex: Female
Colour: White & Black (Landseer)
Date of Birth: 14 June 2007
Hips: BVA 10 (7/3)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Echo doppler Normal - 1.44 m/sec (06/11/2008)
Cystinuria: Clear by parentage

Owner

Alan & Kirsteen Farrar

Breeder

Name: Alan & Kirsteen Farrar
Location: Derbyshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.darkpeaknewfoundlands.co.uk

Pedigree

Sire
Name: THREEPOND'S MOUNTAIN MUSIC AT MILLTHORPE
Pet Name:
Colour: White & Black (Landseer)
DoB: 4 June 2002
Dam
Name: PAOLA VOM TRIEBERG AT DARKPEAK
Pet Name: Paola
Colour: Black
DoB: 8 March 2004

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
DARKPEAK A TOUCH OF FROST White & Black (Landseer) 2 November 2012
DARKPEAK DIAMOND DUST White & Black (Landseer) 2 November 2012
DARKPEAK SNOW FLURRY White & Black (Landseer) 2 November 2012
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
DARKPEAK COSMOPOLITAN Black Half sister Dam
Ch. DARKPEAK FALLEN ANGEL Black Half sister Dam
DARKPEAK MARGARITA Black Half sister Dam
DARKPEAK MCSANTA'S TIPPLE White & Black (Landseer) Half brother Dam
DARKPEAK SINGAPORE SLING Black Half brother Dam
DARKPEAK AFTER THE STORM White & Black (Landseer) Litter sister Both
Ch. DARKPEAK RAGING STORM FROM MILLTHORPE, JW, ShCM White & Black (Landseer) Litter brother Both
DARKPEAK STORM TIDE AT MILENKO Black Litter brother Both
SAFEHARBOUR MIDNIGHT TIDE Black Half sister Sire
SAFEHARBOUR STORM TIDE White & Black (Landseer) Half sister Sire
SAFEHARBOUR THE TIDE IS HIGH White & Black (Landseer) Half brother Sire
TEDDYHAWKS WATER LILY Black [carrying White & Black recessive] Half sister Sire
KALIBAH GAGE D'AMOUR White & Black (Landseer) Half sister Sire
KALIBAH NOLENS VOLENS White & Black (Landseer) Half brother Sire
SHERIDEL OERNANT AT CEILIDH White & Black (Landseer) Half brother Sire
SHERIDEL ONIDA BY NEWFINCH White & Black (Landseer) Half sister Sire
SHERIDEL ONTARIO White & Black (Landseer) Half sister Sire
SHERIDEL OUEDA White & Black (Landseer) Half sister Sire
SHERIDEL OVERBOARD White & Black (Landseer) Half brother Sire
MILLTHORPE SEA BEAUTY White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILLTHORPE SEA BOATSWAIN White & Black (Landseer) Half brother Sire
MILLTHORPE SEA BREEZE White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILLTHORPE SEA MILLIE AMONG TEDDYHAWKS White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILLTHORPE SEA PEARL White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILLTHORPE SEA TITANIC OVER TEDDYHAWKS White & Black (Landseer) Half brother Sire
STARBERN SEA SPRAY Black [carrying White & Black recessive] Half sister Sire
STARBERN SEA WEED White & Black (Landseer) Half brother Sire
JOYBRINGER YAVNE AT BRANDELLE White & Black (Landseer) Half brother Sire
TEDDYHAWKS DISCO NEEDS YOU Black [carrying White & Black recessive] Half sister Sire
TEDDYHAWKS HYPNOTIC TANGO Black Half brother Sire
MILLTHORPE SEA EAGLE AT KAIJASHOLME, ShCM White & Black (Landseer) Half brother Sire
MILLTHORPE SEA HARLEQUIN, JW White & Black (Landseer) Half brother Sire
MILLTHORPE SEA MOSAIC White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILLTHORPE SEA STORM White & Black (Landseer) Half brother Sire
TEDDYHAWKS DANCE WITH US WITH KINGBEARS Black [carrying White & Black recessive] Half sister Sire
TEDDYHAWKS URBAN BEAT Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
04 January 2008 Boston & District Canine Society Second in Minor Puppy Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society Second in Minor Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
08 March 2008 Crufts Second in Special Puppy Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Puppy Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Best Puppy in Breed Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
25 April 2008 West of England Ladies' Kennel Society First in Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show First in Puppy Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
17 May 2008 Scottish Kennel Club Second in Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
25 May 2008 Bath Canine Society First in Puppy Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association First in Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
22 June 2008 Blackpool & District Canine Society Second in Junior Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
06 July 2008 South Wales Kennel Association Second in Junior Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Junior Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society First in Junior Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
26 July 2008 Leeds City & District Canine Association First in Junior Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
26 July 2008 Leeds City & District Canine Association Third in Novice Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association Second in Junior Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
10 August 2008 Bournemouth Canine Association Second in Junior Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
24 August 2008 Scottish Kennel Club Third in Junior Mr. William E. Piggott (Portesk)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association First in Junior Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association First in Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society Second in Junior Mr. Howard Parker (Evanpark)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society First in Junior Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
18 October 2008 The Newfoundland Club Third in Junior Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Third in Yearling Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Junior Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
10 January 2009 Boston & District Canine Society Second in Post Graduate Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
08 March 2009 Crufts Third in Yearling Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Second in Post Graduate Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Second in Special Open - Landseer Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society First in Post Graduate Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Second in Post Graduate Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Post Graduate Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
03 August 2009 Paignton & District Fanciers' Association Second in Post Graduate Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association Third in Post Graduate Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
22 August 2009 Welsh Kennel Club Second in Post Graduate Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Third in Post Graduate Mr. David J. Butcher (Muscadine)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Second in Post Graduate Mr. Rony Doedijns (from Holland)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Second in Post Graduate Mr. Arthur Butters (from EIRE)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Limit Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association Third in Post Graduate Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
11 March 2010 Crufts Second in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society First in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Reserve CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show First in Limit Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
21 May 2010 Scottish Kennel Club Second in Limit Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
30 May 2010 Bath Canine Society First in Limit Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
30 May 2010 Bath Canine Society Reserve CC Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Third in Limit Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society First in Limit Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Second in Limit Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Reserve CC Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs Second in Special Open - Landseer Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society Third in Limit Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
10 October 2010 South Wales Kennel Association First in Limit Mrs. Del Richards (Sheridel)
10 October 2010 South Wales Kennel Association CC Mrs. Del Richards (Sheridel)
29 October 2010 Midland Counties Canine Society Second in Limit Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Third in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club Third in Special Open - Landseer Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
21 May 2011 Scottish Kennel Club First in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
21 May 2011 Scottish Kennel Club CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society Second in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
06 August 2011 Joint Newfoundland Clubs Third in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
15 October 2011 The Newfoundland Club Second in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
21 April 2012 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
21 April 2012 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Reserve CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs First in Veteran Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club First in Veteran Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
17 October 2015 The Newfoundland Club First in Veteran Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
23 February 2008 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
11 October 2008 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Sylvia J. Monaghan (Nostradamus)
11 October 2008 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Graduate Mrs. Sylvia J. Monaghan (Nostradamus)
11 October 2008 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mrs. Sylvia J. Monaghan (Nostradamus)
08 November 2008 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
08 November 2008 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
08 November 2008 The Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
08 November 2008 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. Steven Anderson (Gezandos)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. Steven Walker (Hanningfield)
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Veteran Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
UK WORKING TEST PASSES