• Harry

Info

Pet Name: Harry
Sex: Male
Colour: Brown
Date of Birth: 3 November 2014

Health Info

Hips: BVA 34 (24/10)
Elbows: BVA 2
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Shannon McPhail

Breeder

Name: Jane Maris & Mr. J. P. Cragg
Location: Derbyshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch. KENAMU BREAK THE MOULD MERRYBEAR
Pet Name: Breaker
Colour: Black
DoB: 1 February 2011
Dam
Name: SPIREBEAR THREE WISHES
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 1 September 2010

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MILLTHORPE MR ROCHESTER, JW Black Half brother Sire
MILLTHORPE THE SECRET AT SWANPOOL Black Half sister Sire
MILLTHORPE THE SPELL AT ACARA Black Half sister Sire
ZENTAUR AIN'T NO THANG, JW Black Half sister Sire
ZENTAUR DER KAPITAN WISPEREDOMEN, JW Black Half brother Sire
ZENTAUR LAND OF CONFUSION AT FIELDBEARS Brown Half brother Sire
ZENTAUR ROCK PAPER SCISSORS Brown Half sister Sire
FURNDONBAY UPTOWN FUNK RODIVECO Black Half sister Sire
VALLEYBEARS ELLA ENCHANTED Brown Half sister Sire
SPIREBEAR DUKE OF DESTINY Black Litter brother Both
SPIREBEAR MYTHMAKER Black Litter sister Both
SPIREBEAR TRUE SPIRIT Black Litter brother Both
FREDDYBEARS THE REAL MCCOY Black Half brother Sire
FREDDYBEARS WITCHY OR WHAT Brown Half sister Sire
SHINGLEBAY HIGH HOPES, ShCM Black Half sister Sire
SHINGLEBAY INDIAN SUMMER OF ACARA, ShCM Black Half brother Sire
MERRYBEAR DA VINCI Black Half brother Sire
Ch. MERRYBEAR D'ARTAGNAN Black Half brother Sire
MERRYBEAR DIVABEYONCE Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for SPIREBEAR GOLDEN BARLEY with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
07 May 2015 Birmingham National Dog Show First in Minor Puppy Mrs. Pam Leech (Mileoak)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association Second in Minor Puppy Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society First in Minor Puppy Mr. R. John Evans (Abbeydore)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society Second in Minor Puppy Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Third in Minor Puppy Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Second in Special Open - Brown Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association Second in Puppy Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association First in Puppy Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
22 August 2015 Welsh Kennel Club Third in Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association Second in Puppy Mr. Rony Doedijns (from Holland)
09 October 2015 South Wales Kennel Association Second in Puppy Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
17 October 2015 The Newfoundland Club Second in Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
17 October 2015 The Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society Second in Puppy Mr. John J. Burrows (Mayoss)
07 January 2016 Boston & District Canine Society Third in Junior Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
16 January 2016 Manchester Dog Show Society Second in Junior Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Junior Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Novice Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Third in Junior Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society First in Novice Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show Second in Graduate Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
20 May 2016 Scottish Kennel Club Second in Yearling Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association First in Yearling Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association Second in Graduate Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society Third in Post Graduate Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
18 June 2016 Border Union Agricultural Society First in Post Graduate Mr. Steven Walker (Hanningfield)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society Third in Graduate Mr. Howard Parker (Evanpark)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society First in Yearling Mrs. Del Richards (Sheridel)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society Second in Graduate Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society First in Yearling Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association Second in Graduate Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association Second in Yearling Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
13 August 2016 Bournemouth Canine Association Second in Post Graduate Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
20 August 2016 Welsh Kennel Club Second in Yearling Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Second in Graduate Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Second in Special Open - Brown Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Post Graduate Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show Second in Post Graduate Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
21 May 2017 Scottish Kennel Club Second in Post Graduate Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
03 June 2017 Southern Counties Canine Association Third in Post Graduate Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society First in Post Graduate Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society First in Post Graduate Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association First in Post Graduate Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association Second in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Third in Limit Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society Second in Limit Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
08 October 2017 South Wales Kennel Association Third in Limit Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 October 2017 The Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Third in Special Open - Brown Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association Second in Limit Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
04 January 2018 Boston & District Canine Society Third in Limit Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club First in Limit Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
21 April 2018 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Limit Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
27 May 2018 Bath Canine Society First in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
27 May 2018 Bath Canine Society Reserve CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
16 June 2018 Border Union Agricultural Society Second in Limit Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
24 June 2018 Blackpool & District Canine Society First in Limit Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
08 July 2018 East Of England Agricultural Society First in Limit Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
14 July 2018 National Working & Pastoral Breeds Society First in Limit Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
29 July 2018 Leeds City & District Canine Association Second in Limit Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
18 August 2018 Welsh Kennel Club Second in Limit Miss Kirstie L. Forster (non-breed specialist - Megalmar)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 September 2015 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Miss. Alison Walden (Joalta)
26 September 2015 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Miss. Alison Walden (Joalta)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Brown Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Junior Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Brown Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Graduate Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Graduate Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Brown Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
26 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Mrs. Agnes Wilson (non-breed specialist - Ursine)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
24 February 2018 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Ms. Elaine Coldwell (Zentaur)
05 May 2018 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mrs. Caroline Friend-Rees (non-breed specialist - Amical)
05 May 2018 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mrs. Caroline Friend-Rees (non-breed specialist - Amical)
04 August 2018 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mr. Paul Dodd (breed specialist)
04 August 2018 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mr. William Dobbin Jnr. (Brooklynbear)
UK WORKING TEST PASSES
(Results are being compiled and only partial data from 2008 onwards is currently displayed)

Note: Only pass results from Certified Tests organised by the Newfoundland Club (NC) and the Southern Newfoundland Club (SNC) are automatically shown.

The Northern Newfoundland Club (NNC) do not publish test passes so we can only include NNC passes where we are directly informed and asked to include them - please let us know if your dog has NNC Test passes since 2008 which you would like added.



Date: Test Organiser: Venue: Pass: Judges (if known):
14 June 2015 NNC Rother Valley Country Park, Nr. Sheffield, South Yorks. Section A - Water Gordon Chambers & Paul Dodd
29 August 2015 SNC Billing Aquadrome, Northampton Section A - Water Geoff Burns & Lynn Whiting