ZENTAUR DER KAPITAN WISPEREDOMEN, JW


  • Luther
  • Luther
  • Luther

Info

Pet Name: Luther
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 20 October 2016

Health Info

Hips: BVA 7 (3/4)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date):
Cystinuria: DNA tested Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Elaine Dickson

Breeder

Name: Gary & Teresa Coldwell and Faye Coldwell and Elaine Coldwell
Location: Surrey
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch. KENAMU BREAK THE MOULD MERRYBEAR
Pet Name: Breaker
Colour: Black
DoB: 1 February 2011
Dam
Name: Ch. ZENTAUR AWAKE MY SOUL, JW
Pet Name: Vinney
Colour: Brown
DoB: 14 February 2011

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MILLTHORPE MR ROCHESTER, JW Black Half brother Sire
MILLTHORPE THE SECRET AT SWANPOOL Black Half sister Sire
MILLTHORPE THE SPELL AT ACARA Black Half sister Sire
ZENTAUR AIN'T NO THANG, JW Black Litter sister Both
ZENTAUR LAND OF CONFUSION AT FIELDBEARS Brown Litter brother Both
ZENTAUR ROCK PAPER SCISSORS Brown Litter sister Both
FURNDONBAY UPTOWN FUNK RODIVECO Black Half sister Sire
VALLEYBEARS ELLA ENCHANTED Brown Half sister Sire
SPIREBEAR DUKE OF DESTINY Black Half brother Sire
SPIREBEAR GOLDEN BARLEY Brown Half brother Sire
SPIREBEAR MYTHMAKER Black Half sister Sire
SPIREBEAR TRUE SPIRIT Black Half brother Sire
FREDDYBEARS THE REAL MCCOY Black Half brother Sire
FREDDYBEARS WITCHY OR WHAT Brown Half sister Sire
SHINGLEBAY HIGH HOPES, ShCM Black Half sister Sire
SHINGLEBAY INDIAN SUMMER OF ACARA, ShCM Black Half brother Sire
Ch. ZENTAUR HOW FICKLE MY HEART, JW, ShCM Black Half sister Dam
Ch. ZENTAUR I WILL WAIT, JW, ShCM Black Half brother Dam
ZENTAUR NOT WITH HASTE Black Half brother Dam
ZENTAUR WHERE ARE YOU NOW Black Half sister Dam
MERRYBEAR DA VINCI Black Half brother Sire
Ir. Ch., Ch. MERRYBEAR D'ARTAGNAN Black Half brother Sire
MERRYBEAR DIVABEYONCE Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for ZENTAUR DER KAPITAN WISPEREDOMEN, JW with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
21 May 2017 Scottish Kennel Club First in Puppy Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
21 May 2017 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society First in Minor Puppy Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mr. Colin Reed (non-breed specialist - Byquy)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society Second in Minor Puppy Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society First in Minor Puppy Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society Best Puppy in Breed Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
26 August 2017 Scottish Kennel Club First in Puppy Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Puppy Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society First in Puppy Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Best Puppy in Breed Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mr. Lee A. S. Cox (non-breed specialist)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society First in Puppy Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society Second in Junior Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
21 October 2017 The Newfoundland Club Third in Junior Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
21 October 2017 The Newfoundland Club Third in Yearling Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society Second in Yearling Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Junior Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Yearling Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Second in Junior Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Third in Special Yearling Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Third in Graduate Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association Second in Junior Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association First in Post Graduate Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
04 January 2018 Boston & District Canine Society First in Junior Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
04 January 2018 Boston & District Canine Society First in Yearling Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
04 January 2018 Boston & District Canine Society First in Post Graduate Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
20 January 2018 Manchester Dog Show Society First in Junior Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
20 January 2018 Manchester Dog Show Society First in Post Graduate Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
08 March 2018 Crufts Second in Yearling Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club First in Junior Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club First in Graduate Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show Third in Yearling Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
18 May 2018 Scottish Kennel Club Third in Post Graduate Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
24 June 2018 Blackpool & District Canine Society First in Post Graduate Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
29 July 2018 Leeds City & District Canine Association First in Post Graduate Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
26 August 2018 Scottish Kennel Club First in Post Graduate Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
15 September 2018 Darlington Dog Show Society First in Limit Mr. Jackie Stubbs (non-breed specialist- Cotarinn)
15 September 2018 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mr. Jackie Stubbs (non-breed specialist- Cotarinn)
13 October 2018 The Newfoundland Club First in Limit Mr. William Matlock (Windwagon - USA)
27 October 2018 Midland Counties Canine Society First in Limit Mrs. Judy A. Harrington (non-breed specialist - USA)
27 October 2018 Midland Counties Canine Society Reserve CC Mrs. Judy A. Harrington (non-breed specialist - USA)
03 November 2018 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
24 November 2018 Southern Newfoundland Club First in Limit Mrs. Anita Al-Bachy (Aarnikarhun - Finland)
24 November 2018 Southern Newfoundland Club CC Mrs. Anita Al-Bachy (Aarnikarhun - Finland)
24 November 2018 Southern Newfoundland Club Best of Breed Mrs. Anita Al-Bachy (Aarnikarhun - Finland)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
26 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mrs. Agnes Wilson (non-breed specialist - Ursine)
05 May 2018 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Post Graduate Mrs. Caroline Friend-Rees (non-breed specialist - Amical)
04 August 2018 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. Paul Dodd (breed specialist)
04 August 2018 The Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. William Dobbin Jnr. (Brooklynbear)
03 November 2018 The Newfoundland Club First in Limit Ms. Cath Moffat (non-breed specialist - Kyleca)
UK WORKING TEST PASSES