Ch., Ir. Ch. FAIRWEATHERS'S KNOCKOUT WITH BROOKLYNBEAR


  • Storm
  • Storm
  • Storm
  • Storm
  • Storm

Info

Pet Name: Storm
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 5 November 2005
Hips: BVA 6 (4/2)
Elbows: BVA 2
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.69m/sec (03/11/2006)
Cystinuria:

Owner

William & Amanda Dobbin

Breeder

Name: Loredana & Giorgio Salina-Borello
Location: Switzerland
Country: Switzerland
Website: http://www.fairweathers.ch

Pedigree

Sire
Name: DARBYDALE'S SMART ALEC
Pet Name: Alex
Colour: Black
DoB: 21 August 2000
Dam
Name: Am. Ch. FAIRWEATHER'S FINE FELLOW FROM SALINA
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 20 July 2003

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
MORRELHAM ERISTOFF BLACK Black 29 April 2012
MORRELHAM BLACK VELVET Black 21 May 2011
Int. Ch., Lux. Ch., Ir. Ch., Ch. MORRELHAM HIGHLAND PARK, JW, ShCM Black 21 May 2011
MORRELHAM KNOCKANDO Black 21 May 2011
Den. Ch., Swe. Ch., Nor. Ch. BROOKLYNBEAR AMBASSADOR Black 7 October 2010
Am. Ch. BROOKLYNBEAR DEBUTANTE Black 7 October 2010
BROOKLYNBEAR EUPHORIA Black 13 January 2009
Den. Ch., Ch., Ir. Ch. BROOKLYNBEAR NIJINSKY Black 13 January 2009
Ch., Ir. Ch. BROOKLYNBEAR PICASSO Black 13 January 2009
BROOKLYNBEAR SAILOR AT FASTNETROCK Black 13 January 2009
SANDBEARS GO WITH FLO Black 15 October 2007
SANDBEARS LIGHTNING Black 15 October 2007
Ir. Ch. SANDBEARS LIZZY Black 15 October 2007
SANDBEARS MACK SUPER LINER FOR BOWNBEARS Black 15 October 2007
SANDBEARS SALLY CARRERA Black 15 October 2007
SANDBEARS SHERIFF Black 15 October 2007
Ir. Ch. BROOKLYNBEAR CALENDAR GIRL WITH SNUGINES, JCW08 , CW09, ShCM, European Winner 09 Black 5 January 2007
BROOKLYNBEAR CHICAGO Black 5 January 2007
BROOKLYNBEAR DEBINAIRE Black 5 January 2007
BROOKLYNBEAR LADY ANINKA Black 5 January 2007
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
Int. Ch., It. Ch. FAIRWEATHER'S REAL SECRET Black Full sister Both
Am. Ch. FAIRWEATHER'S KEEN ON HONEYLANE Black Litter sister Both
Am. Ch., Fin. Ch., It. Ch. FAIRWEATHER'S KEEPING THE FAITH Black Litter brother Both
Am. Gr. Ch. FAIRWEATHER'S KEEPSAKE AT DARBYDALE, ROM Black Litter brother Both
Am. Ch. FAIRWEATHER'S KINDRED SPIRIT Black Litter brother Both
Am. Ch. HONEY LANE'S ABSOLUTELY FAIRWEATHER Black Half brother Dam
Int. Ch. FAIRWEATHER'S I'M A BELIEVER Black Half brother Sire
Int. Ch. FAIRWEATHER'S INSPIRED AGAIN Black Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
21 April 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Junior Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
18 May 2007 Scottish Kennel Club First in Limit Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
18 May 2007 Scottish Kennel Club Reserve CC Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
27 May 2007 Bath Canine Society Second in Open Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
27 May 2007 Bath Canine Society Reserve CC Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
29 June 2007 Windsor Dog Show Society Second in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
29 June 2007 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association Third in Open Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
23 July 2007 Leeds City & District Canine Association First in Open Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
23 July 2007 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
30 September 2007 Belfast Dog Show Society Third in Open Mrs. Zena Thorn-Andrews (non-breed specialist)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best of Breed Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
07 December 2007 Ladies' Kennel Association Third in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
05 April 2008 Northern Newfoundland Club First in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
05 April 2008 Northern Newfoundland Club CC Mr. John J. Burrows (Mayoss)
05 April 2008 Northern Newfoundland Club Best of Breed Mr. John J. Burrows (Mayoss)
25 May 2008 Bath Canine Society Third in Open Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association Third in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society First in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society Best of Breed Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society THIRD in WORKING GROUP Mrs. J. Collins (judging Working Group)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Third in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society First in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society Best of Breed Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society WINNER of WORKING GROUP Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society Second in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society Reserve CC Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best of Breed Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association First in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
10 January 2009 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
10 January 2009 Boston & District Canine Society CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
10 January 2009 Boston & District Canine Society Best of Breed Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society First in Open Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society CC Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society Best of Breed Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society WINNER of WORKING GROUP Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mr. Eric Prunier (from France)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mr. Eric Prunier (from France)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Best of Breed Mr. Eric Prunier (from France)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales SECOND in WORKING GROUP Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show First in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show CC Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Best of Breed Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show WINNER of WORKING GROUP Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show BEST IN SHOW Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
17 May 2009 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
17 May 2009 Scottish Kennel Club CC Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
17 May 2009 Scottish Kennel Club Best of Breed Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
24 May 2009 Bath Canine Society First in Open Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
24 May 2009 Bath Canine Society CC Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
24 May 2009 Bath Canine Society Best of Breed Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
24 May 2009 Bath Canine Society WINNER of WORKING GROUP Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association First in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association CC Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association Best of Breed Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association WINNER of WORKING GROUP Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
15 June 2009 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
15 June 2009 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society Second in Open Dr. Göran Bodegård, MD (from Sweden)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society First in Open Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society First in Open Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society CC Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Best of Breed Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society WINNER of WORKING GROUP Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association Second in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
29 August 2009 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
29 August 2009 Scottish Kennel Club CC Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
29 August 2009 Scottish Kennel Club Best of Breed Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
29 August 2009 Scottish Kennel Club SECOND in WORKING GROUP Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
27 September 2009 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
27 September 2009 Belfast Dog Show Society CC Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
27 September 2009 Belfast Dog Show Society Best of Breed Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
27 September 2009 Belfast Dog Show Society FOURTH in WORKING GROUP Mr. Robert H. Gregory (non-breed specialist - Spotarton)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society First in Open Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society CC Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society Best of Breed Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
17 October 2009 The Newfoundland Club Third in Open Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best of Breed Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland WINNER of WORKING GROUP Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland BEST IN SHOW Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 January 2010 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
09 January 2010 Boston & District Canine Society CC Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
09 January 2010 Boston & District Canine Society Best of Breed Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
09 January 2010 Boston & District Canine Society WINNER of WORKING GROUP Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
09 January 2010 Boston & District Canine Society RESERVE BEST IN SHOW Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society First in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society CC Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
11 March 2010 Crufts First in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
11 March 2010 Crufts CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
11 March 2010 Crufts Best of Breed Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club First in Open Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club CC Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club Best of Breed Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Best of Breed Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales WINNER of WORKING GROUP Dr. Monica Boggia-Black (judging Working Group)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales BEST IN SHOW Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Second in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Reserve CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
21 May 2010 Scottish Kennel Club First in Open Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
21 May 2010 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association First in Open Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association CC Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association Best of Breed Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association SECOND in WORKING GROUP Mr. Rainer Vuorinen (from Finland)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society CC Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Best of Breed Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Second in Open Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
21 August 2010 Welsh Kennel Club First in Open Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
21 August 2010 Welsh Kennel Club CC Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Best of Breed Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
21 August 2010 Welsh Kennel Club FOURTH in WORKING GROUP Kari Järvinen (from Finland)
29 August 2010 Scottish Kennel Club Second in Open Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society First in Open Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society CC Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society Best of Breed Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society WINNER of WORKING GROUP Dr. Tamás Jakkel (from Hungary)
26 September 2010 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
26 September 2010 Belfast Dog Show Society CC Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
26 September 2010 Belfast Dog Show Society Best of Breed Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
26 September 2010 Belfast Dog Show Society WINNER of WORKING GROUP Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
16 October 2010 The Newfoundland Club First in Open Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
16 October 2010 The Newfoundland Club CC Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
16 October 2010 The Newfoundland Club Best of Breed Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best of Breed Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland WINNER of WORKING GROUP Mr. Paul Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland BEST IN SHOW Mr. Paul Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Second in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Reserve CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
11 March 2011 Crufts First in Open Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
11 March 2011 Crufts CC Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
11 March 2011 Crufts Best of Breed Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
11 March 2011 Crufts SECOND in WORKING GROUP Mrs. Kari S. Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Reserve CC Mr. Graham D. Brace (Boromir)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society First in Open Mrs. June Parker (Evanpark)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society CC Mrs. June Parker (Evanpark)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society Best of Breed Mrs. June Parker (Evanpark)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society THIRD in WORKING GROUP Mrs. Zena Thorn-Andrews (non-breed specialist)
29 May 2011 Bath Canine Society First in Open Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
29 May 2011 Bath Canine Society CC Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
29 May 2011 Bath Canine Society Best of Breed Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association First in Open Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association CC Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association Best of Breed Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association SECOND in WORKING GROUP Mr. Ron H. Menaker (from USA)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society Third in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society Second in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society Second in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society Second in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
20 August 2011 Welsh Kennel Club Second in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
20 August 2011 Welsh Kennel Club Reserve CC Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association First in Open Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association CC Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association Best of Breed Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association SECOND in WORKING GROUP Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best of Breed Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland WINNER of WORKING GROUP Mrs. Christina G. Chapman (non-breed specialist - Bukris)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland BEST IN SHOW Mrs. Christina G. Chapman (non-breed specialist - Bukris)
07 January 2012 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
07 January 2012 Boston & District Canine Society CC Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
07 January 2012 Boston & District Canine Society Best of Breed Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
07 January 2012 Boston & District Canine Society FOURTH in WORKING GROUP Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
10 March 2012 Crufts Second in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
10 March 2012 Crufts Reserve CC Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
27 May 2012 Bath Canine Society Third in Open Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society Second in Open Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs First in Open Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs CC Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association CC Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association Best of Breed Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
26 August 2012 Scottish Kennel Club First in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
26 August 2012 Scottish Kennel Club CC Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society Second in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society First in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society Best of Breed Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society FOURTH in WORKING GROUP Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
30 September 2012 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
30 September 2012 Belfast Dog Show Society CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
30 September 2012 Belfast Dog Show Society Best of Breed Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 October 2012 South Wales Kennel Association Second in Open Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
12 October 2012 South Wales Kennel Association Reserve CC Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association Second in Open Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
12 January 2013 Boston & District Canine Society Second in Open Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 January 2013 Boston & District Canine Society Reserve CC Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
26 May 2013 Bath Canine Society Third in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
UK WORKING TEST PASSES