Ch., Ir. Ch. BROOKLYNBEAR PICASSO


  • Gracie
  • Gracie
  • Gracie

Info

Pet Name: Gracie
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 13 January 2009

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

William & Amanda Dobbin

Breeder

Name: William & Amanda Dobbin
Location: County Antrim
Country: Northern Ireland
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch., Ir. Ch. FAIRWEATHERS'S KNOCKOUT WITH BROOKLYNBEAR
Pet Name: Storm
Colour: Black
DoB: 5 November 2005
Dam
Name: Ir. Ch., Ch. BEECREEK'S BROOKLYNBEAR COMEDY
Pet Name: Whoopie
Colour: Black
DoB: 5 July 2006

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MORRELHAM ERISTOFF BLACK Black Half sister Sire
MORRELHAM BLACK VELVET Black Half brother Sire
Int. Ch., Lux. Ch., Ir. Ch., Ch. MORRELHAM HIGHLAND PARK, JW, ShCM Black Half brother Sire
MORRELHAM KNOCKANDO Black Half brother Sire
Den. Ch., Swe. Ch., Nor. Ch. BROOKLYNBEAR AMBASSADOR Black Full brother Both
Am. Ch. BROOKLYNBEAR DEBUTANTE Black Full sister Both
BROOKLYNBEAR EUPHORIA Black Litter brother Both
Den. Ch., Ch., Ir. Ch. BROOKLYNBEAR NIJINSKY Black Litter brother Both
BROOKLYNBEAR SAILOR AT FASTNETROCK Black Litter brother Both
SANDBEARS GO WITH FLO Black Half sister Sire
SANDBEARS LIGHTNING Black Half brother Sire
Ir. Ch. SANDBEARS LIZZY Black Half sister Sire
SANDBEARS MACK SUPER LINER FOR BOWNBEARS Black Half brother Sire
SANDBEARS SALLY CARRERA Black Half sister Sire
SANDBEARS SHERIFF Black Half brother Sire
Ir. Ch. BROOKLYNBEAR CALENDAR GIRL WITH SNUGINES, JCW08 , CW09, ShCM, European Winner 09 Black Half sister Sire
BROOKLYNBEAR CHICAGO Black Half brother Sire
BROOKLYNBEAR DEBINAIRE Black Half sister Sire
BROOKLYNBEAR LADY ANINKA Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch., Ir. Ch. BROOKLYNBEAR PICASSO with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association First in Minor Puppy Mr. David J. Butcher (Muscadine)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Best Puppy in Breed Mr. David J. Butcher (Muscadine)
27 September 2009 Belfast Dog Show Society First in Puppy Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
27 September 2009 Belfast Dog Show Society Best Puppy in Breed Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
27 September 2009 Belfast Dog Show Society FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mr. Robert H. Gregory (non-breed specialist - Spotarton)
17 October 2009 The Newfoundland Club Second in Puppy Mr. John Colgan (Aquacanis)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Puppy Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best Puppy in Breed Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
09 January 2010 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
09 January 2010 Boston & District Canine Society CC Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
09 January 2010 Boston & District Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
09 January 2010 Boston & District Canine Society WINNER of WORKING GROUP PUPPY Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
09 January 2010 Boston & District Canine Society WINNER of BEST PUPPY IN SHOW Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society First in Junior Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society CC Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society Best of Breed Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club First in Junior Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society First in Junior Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
21 May 2010 Scottish Kennel Club Third in Junior Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society First in Junior Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society First in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society First in Junior Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Second in Open Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs First in Limit Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Third in Open Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
29 August 2010 Scottish Kennel Club Second in Open Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
26 September 2010 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
26 September 2010 Belfast Dog Show Society CC Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society First in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society Reserve CC Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Open Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
08 January 2011 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
08 January 2011 Boston & District Canine Society Reserve CC Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society First in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Reserve CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
11 March 2011 Crufts First in Open Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
11 March 2011 Crufts CC Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society First in Open Mrs. June Parker (Evanpark)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society Reserve CC Mrs. June Parker (Evanpark)
21 May 2011 Scottish Kennel Club Second in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
21 May 2011 Scottish Kennel Club Reserve CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
29 May 2011 Bath Canine Society First in Open Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
29 May 2011 Bath Canine Society Reserve CC Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association First in Open Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association CC Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
09 June 2011 Three Counties Agricultural Society First in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
09 June 2011 Three Counties Agricultural Society CC Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society Third in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society First in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society CC Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society Best of Breed Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Best of Breed Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society SECOND in WORKING GROUP Mrs. Meg Purnell-Carpenter (non-breed specialist - Overhill)
27 August 2011 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society First in Open Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
15 October 2011 The Newfoundland Club First in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
15 October 2011 The Newfoundland Club CC Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
15 October 2011 The Newfoundland Club Best of Breed Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
30 October 2011 Midland Counties Canine Society First in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
30 October 2011 Midland Counties Canine Society CC Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Reserve CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association Second in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
07 January 2012 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
07 January 2012 Boston & District Canine Society Reserve CC Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society First in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society Best of Breed Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
10 March 2012 Crufts Third in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
28 April 2012 West of England Ladies' Kennel Society Third in Open Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society First in Open Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs First in Open Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs CC Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs Best of Breed Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association CC Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
26 August 2012 Scottish Kennel Club First in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
26 August 2012 Scottish Kennel Club Reserve CC Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association First in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Barry Carr (Sauvtage)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society First in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society Best of Breed Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society Second in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
30 September 2012 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
30 September 2012 Belfast Dog Show Society CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 October 2012 South Wales Kennel Association First in Open Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
12 October 2012 South Wales Kennel Association CC Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
03 November 2012 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association First in Open Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association Reserve CC Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
12 January 2013 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 January 2013 Boston & District Canine Society CC Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
10 March 2013 Crufts First in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
10 March 2013 Crufts CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
06 April 2013 Northern Newfoundland Club First in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
06 April 2013 Northern Newfoundland Club CC Mr. John J. Burrows (Mayoss)
20 April 2013 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
20 April 2013 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
26 May 2013 Bath Canine Society Third in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
24 August 2013 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
24 August 2013 Scottish Kennel Club Reserve CC Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
19 September 2013 Driffield Agricultural Society First in Open Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
19 September 2013 Driffield Agricultural Society CC Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
19 September 2013 Driffield Agricultural Society Best of Breed Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
29 September 2013 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
29 September 2013 Belfast Dog Show Society Reserve CC Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
19 October 2013 The Newfoundland Club First in Open Mr. John Jakobsen (from Norway)
19 October 2013 The Newfoundland Club CC Mr. John Jakobsen (from Norway)
19 October 2013 The Newfoundland Club Best of Breed Mr. John Jakobsen (from Norway)
06 March 2014 Crufts Third in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
17 May 2014 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
17 May 2014 Scottish Kennel Club Reserve CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
28 September 2014 Belfast Dog Show Society First in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
28 September 2014 Belfast Dog Show Society CC Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Open Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
08 January 2015 Boston & District Canine Society First in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
08 January 2015 Boston & District Canine Society Reserve CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society First in Open Kari Järvinen (from Finland)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society Reserve CC Kari Järvinen (from Finland)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Reserve CC Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
19 December 2009 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Eivor Hofmandselv (Hofmand - from Norway)
19 December 2009 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Eivor Hofmandselv (Hofmand - from Norway)
19 December 2009 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Eivor Hofmandselv (Hofmand - from Norway)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mr. Steven Walker (Hanningfield)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mr. Steven Walker (Hanningfield)
UK WORKING TEST PASSES