Ch. MERRYBEAR EUPHORIA AT MILLTHORPE, JW, ShCM


  • Darcy
  • Darcy
  • Darcy
  • Darcy
  • Darcy

Info

Pet Name: Darcy
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 16 May 2013

Health Info

Hips: BVA 11 (6/5)
Elbows: BVA 1 (1/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.5m/sec (17/03/2017)
Cystinuria: Clear by parentage

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Anne Springthorpe

Breeder

Name: Gordon Cutts & Patrick Galvin
Location: Limerick
Country: Ireland
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: MERRYBEAR OSCAR
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 13 August 2005
Dam
Name: FEARLESS BEAR'S ITSABOUTME MERRYBEAR
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 3 November 2009

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
MILLTHORPE MR ROCHESTER, JW Black 9 July 2017
MILLTHORPE THE SECRET AT SWANPOOL Black 9 July 2017
MILLTHORPE THE SPELL AT ACARA Black 9 July 2017
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MERRYBEAR GIOVANEWHIZ MILLTHORPE Black Half brother Dam
MERRYBEAR GIOVANNAA Black Half sister Dam
MERRYBEAR FREDDIE MERCURY, ShCM Black Half brother Sire
MERRYBEAR FRERE JACQUES, ShCM Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
STELAMAH PEACE LILY Black Half sister Sire
Ch. MERRYBEAR EDWARDO Black Litter brother Both
MERRYBEAR EVER SO CLEVER Black Litter brother Both
MERRYBEAR CRESENT MOON AT ASOLJA Black Half sister Sire
SPARKYBEARS HARMONIA AT FREDDYBEARS Black Half sister Sire
VODAHOND BLUE SAVANNAH AT WAZZLETOPS Brown Half sister Sire
VODAHOND DELTA LADY Brown Half sister Sire
TEDDYHAWKS MISS SUNSHINE Black Half sister Sire
TEDDYHAWKS MR DAYDREAM Black Half brother Sire
TEDDYHAWKS MR TOPSY TURVEY Black Half brother Sire
TEDDYHAWKS PAIGE TURNER Black Half sister Sire
BARANOVA FIREBIRD Brown Half sister Sire
BARANOVA WHISPERING WAVES Black Half sister Sire
MERRYBEAR BRANDY AT TIMBERCREEK Black Half sister Sire
MERRYBEAR BROGAN OF BRODAN Black Half sister Sire
SOUTERBEAR BASQUE WHALER Black Half sister Sire
SPIREBEAR DARK SECRET, ShCM Black Half brother Sire
SPIREBEAR SPANISH LULLABY Black Half brother Sire
SPIREBEAR THREE WISHES Black Half sister Sire
FREDDYBEARS RUGBY GIRL Black Half sister Sire
Ch. MERRYBEAR ALEJANDRO, JW, ShCM Black Half brother Sire
KODIAK ICE ICE BABY Black Half sister Sire
MERRYBEAR YABBADABBDO Black Half brother Sire
MERRYBEAR ZOE Black Half sister Sire
MERRYBEAR ZOOMIN TEDDYHAWKS Black Half sister Sire
WOOZELBEAR VALENTINO GIRL Black Half sister Sire
MOLLYNEWF HURITT ASHKII Black Half brother Sire
PRIORSCOVE MAI TAI Brown Half sister Sire
PRIORSCOVE MOJITO Black Half brother Sire
VODAHOND BIG TIME CHARLIE Brown Half brother Sire
VODAHOND BLACK MAN RAY Black Half brother Sire
VODAHOND ELIMINATOR Brown Half brother Sire
VODAHOND GINO Brown Half brother Sire
CALVADOS CHIMES AT MIDNIGHT Black Half sister Sire
CALVADOS CITIZEN KANE Black Half brother Sire
CALVADOS MANHATTAN BEAR Black Half sister Sire
CALVADOS OCEAN BREEZE Black Half brother Sire
MERRYBEAR WASHINGTON Black Half brother Sire
MERRYBEAR WHAT A BELLE AT KENAMU Brown Half sister Sire
MERRYBEAR WHAT A CRACKER Brown Half brother Sire
EVANPARK ANGELINA FOR TYNEBEARS Black Half sister Sire
Ch. EVANPARK BEYONCE MERRYBEAR Black Half sister Sire
EVANPARK DEXTER VIA NEWGRADEN Brown Half brother Sire
MOLLYNEWF MALCOLM PARKIN Black Half brother Sire
MOLLYNEWF MARY ROSE Black Half sister Sire
FREDDYBEARS BONZO Black Half brother Sire
EVANPARK GHOST AMONG PIRATEBEARS Grey Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. MERRYBEAR EUPHORIA AT MILLTHORPE, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
09 January 2014 Boston & District Canine Society First in Minor Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
09 January 2014 Boston & District Canine Society First in Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
09 January 2014 Boston & District Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
09 January 2014 Boston & District Canine Society FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mr. Chris D. Thomas (non-breed specialist)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society First in Minor Puppy Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society Second in Puppy Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club Second in Puppy Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
25 April 2014 West of England Ladies' Kennel Society First in Junior Mr. John McKay (breed specialist)
11 May 2014 Birmingham National Dog Show First in Puppy Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
17 May 2014 Scottish Kennel Club First in Puppy Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
17 May 2014 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
17 May 2014 Scottish Kennel Club First in Junior Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society First in Junior Mr. Howard Parker (Evanpark)
14 June 2014 Border Union Agricultural Society First in Junior Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society Third in Junior Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Junior Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association First in Junior Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs First in Junior Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association First in Junior Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
24 August 2014 Scottish Kennel Club First in Junior Mr. John J. Burrows (Mayoss)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society First in Junior Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society First in Junior Mrs. Del Richards (Sheridel)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Junior Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Reserve CC Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
08 January 2015 Boston & District Canine Society Second in Post Graduate Mr. David J. Butcher (Muscadine)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club First in Post Graduate Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Post Graduate Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
25 April 2015 West of England Ladies' Kennel Society First in Yearling Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
17 May 2015 Scottish Kennel Club First in Yearling Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
17 May 2015 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
24 May 2015 Bath Canine Society Second in Post Graduate Mrs. Maxine Munday (Kubear)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association First in Post Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association CC Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association Best of Breed Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society First in Post Graduate Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association Second in Limit Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association Second in Open Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
17 October 2015 The Newfoundland Club First in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society Second in Limit Mr. John J. Burrows (Mayoss)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Limit Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
07 January 2016 Boston & District Canine Society Second in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
12 March 2016 Crufts Third in Limit Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Limit Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show Third in Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
20 May 2016 Scottish Kennel Club Third in Limit Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
29 May 2016 Bath Canine Society First in Limit Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
29 May 2016 Bath Canine Society CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society Second in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society Third in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association Second in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
28 August 2016 Scottish Kennel Club Second in Open Mr. Steven Anderson (Gezandos)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. Pam Leech (Mileoak)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mrs. Pam Leech (Mileoak)
22 October 2016 The Newfoundland Club Second in Open Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association Third in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
12 March 2017 Crufts Third in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
22 February 2014 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Sharon Ashdown (Chateaunewf)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
21 February 2015 The Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
26 September 2015 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Miss. Alison Walden (Joalta)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Simon Luxmoore (non-breed specialist - Hushwing/Zima)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Special Open - Black Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
UK WORKING TEST PASSES