• Oscar
  • Oscar
  • Oscar
  • Oscar
  • Oscar

Info

Pet Name: Oscar
Sex: Male
Colour: Brown
Date of Birth: 19 November 2009

Health Info

Hips: BVA 17 (8/9)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal (14/05/2012)
Cystinuria: DNA tested Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Tiina Sepp

Breeder

Name: Gordon Cutts & Patrick Galvin
Location: Limerick
Country: Ireland
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: MERRYBEAR OSCAR
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 13 August 2005
Dam
Name: Ir. Ch., Ch. MERRYBEAR PATTIE LABELLE OF KENAMU
Pet Name: Pattie
Colour: Brown
DoB: 13 March 2006

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MERRYBEAR FREDDIE MERCURY, ShCM Black Half brother Sire
MERRYBEAR FRERE JACQUES, ShCM Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
STELAMAH PEACE LILY Black Half sister Sire
Ch. MERRYBEAR EDWARDO Black Half brother Sire
Ch. MERRYBEAR EUPHORIA AT MILLTHORPE, JW, ShCM Black Half sister Sire
MERRYBEAR EVER SO CLEVER Black Half brother Sire
MERRYBEAR CRESENT MOON AT ASOLJA Black Half sister Sire
SPARKYBEARS HARMONIA AT FREDDYBEARS Black Half sister Sire
VODAHOND BLUE SAVANNAH AT WAZZLETOPS Brown Half sister Sire
VODAHOND DELTA LADY Brown Half sister Sire
TEDDYHAWKS MISS SUNSHINE Black Half sister Sire
TEDDYHAWKS MR DAYDREAM Black Half brother Sire
TEDDYHAWKS MR TOPSY TURVEY Black Half brother Sire
TEDDYHAWKS PAIGE TURNER Black Half sister Sire
BARANOVA FIREBIRD Brown Half sister Sire
BARANOVA WHISPERING WAVES Black Half sister Sire
MERRYBEAR BRANDY AT TIMBERCREEK Black Half sister Sire
MERRYBEAR BROGAN OF BRODAN Black Half sister Sire
KENAMU BELLATRAIKA MERRYBEAR Black Half sister Dam
KENAMU BOSOM FRIENDS WITH FEARLESS BEAR'S Black Half sister Dam
Ch. KENAMU BREAK THE MOULD MERRYBEAR Black Half brother Dam
Ch., Ir. Ch. KENAMU BRING ME SUNSHINE Black Half sister Dam
SOUTERBEAR BASQUE WHALER Black Half sister Sire
SPIREBEAR DARK SECRET, ShCM Black Half brother Sire
SPIREBEAR SPANISH LULLABY Black Half brother Sire
SPIREBEAR THREE WISHES Black Half sister Sire
FREDDYBEARS RUGBY GIRL Black Half sister Sire
Ch. MERRYBEAR ALEJANDRO, JW, ShCM Black Half brother Sire
KODIAK ICE ICE BABY Black Half sister Sire
MERRYBEAR YABBADABBDO Black Half brother Sire
MERRYBEAR ZOE Black Half sister Sire
MERRYBEAR ZOOMIN TEDDYHAWKS Black Half sister Sire
WOOZELBEAR VALENTINO GIRL Black Half sister Sire
MOLLYNEWF HURITT ASHKII Black Half brother Sire
PRIORSCOVE MAI TAI Brown Half sister Sire
PRIORSCOVE MOJITO Black Half brother Sire
VODAHOND BIG TIME CHARLIE Brown Half brother Sire
VODAHOND BLACK MAN RAY Black Half brother Sire
VODAHOND ELIMINATOR Brown Half brother Sire
VODAHOND GINO Brown Half brother Sire
CALVADOS CHIMES AT MIDNIGHT Black Half sister Sire
CALVADOS CITIZEN KANE Black Half brother Sire
CALVADOS MANHATTAN BEAR Black Half sister Sire
CALVADOS OCEAN BREEZE Black Half brother Sire
MERRYBEAR WASHINGTON Black Litter brother Both
MERRYBEAR WHAT A BELLE AT KENAMU Brown Litter sister Both
EVANPARK ANGELINA FOR TYNEBEARS Black Half sister Sire
Ch. EVANPARK BEYONCE MERRYBEAR Black Half sister Sire
EVANPARK DEXTER VIA NEWGRADEN Brown Half brother Sire
MOLLYNEWF MALCOLM PARKIN Black Half brother Sire
MOLLYNEWF MARY ROSE Black Half sister Sire
FREDDYBEARS BONZO Black Half brother Sire
EVANPARK GHOST AMONG PIRATEBEARS Grey Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for MERRYBEAR WHAT A CRACKER with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Third in Puppy Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society Second in Puppy Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society First in Minor Puppy Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Second in Puppy Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
16 October 2010 The Newfoundland Club Third in Puppy Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association Third in Yearling Mr. Howard Parker (Evanpark)
08 January 2011 Boston & District Canine Society Third in Junior Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association Second in Yearling Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society Second in Yearling Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society First in Graduate Mr. R. John Evans (Abbeydore)
07 January 2012 Boston & District Canine Society Second in Graduate Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
10 March 2012 Crufts First in Post Graduate Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society Second in Post Graduate Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society Second in Limit Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society First in Post Graduate Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Limit Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs First in Post Graduate Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
08 September 2012 Richmond Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Post Graduate Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society First in Post Graduate Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association First in Limit Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association Reserve CC Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
06 April 2013 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mr. John J. Burrows (Mayoss)
02 June 2013 Southern Counties Canine Association Second in Limit Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society Third in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs Second in Special Open - Brown Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
05 August 2013 Paignton & District Fanciers' Association Third in Limit Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
10 August 2013 Bournemouth Canine Association Second in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
17 August 2013 Welsh Kennel Club First in Limit Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
31 August 2013 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
07 September 2013 Richmond Dog Show Society Third in Limit Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
14 September 2013 Darlington Dog Show Society Second in Limit Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
12 October 2013 South Wales Kennel Association Third in Limit Mr. R. John Evans (Abbeydore)
19 October 2013 The Newfoundland Club Third in Special Open - Brown Mr. Roger Frey (Jolly Roger - USA)
19 April 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Open Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
11 May 2014 Birmingham National Dog Show Second in Limit Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
22 June 2014 Blackpool & District Canine Society Third in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society Reserve CC Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Limit Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
10 August 2014 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Espen Engh (from Norway)
18 October 2014 The Newfoundland Club Second in Special Open - Brown Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
29 May 2016 Bath Canine Society Third in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Third in Special Open - Brown Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
12 March 2017 Crufts Third in Veteran Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club First in Veteran Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
03 June 2017 Southern Counties Canine Association Second in Veteran Dog or Bitch Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
21 October 2017 The Newfoundland Club Second in Veteran Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
21 October 2017 The Newfoundland Club Second in Special Open - Brown Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Second in Veteran Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club First in Special Open - Brown Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club Second in Veteran Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club Third in Special Open - Brown Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Yearling Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Special Open - Brown Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
UK WORKING TEST PASSES