TAWISCARA RAMIREZ, JW, ShCM


  • Guz
  • Guz

Info

Pet Name: Guz
Sex: Male
Colour: Black with white chest marking
Date of Birth: 14 July 2004
Hips: BVA 7 (3/4)
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Sandy & Rob Land

Breeder

Name: Sandy & Rob Land
Location: West Midlands
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Irish Ch., Ch. WATERVALLEY MARVIN GAYE OF MERRYBEAR
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 11 December 1998
Dam
Name: MERRYBEAR BILLIE HOLIDAY FOR TAWISCARA
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 3 April 2001

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
TAWISCARA NOMBRE NOIR Black 27 August 2009
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MERRYBEAR U GO GIRL Black Half sister Sire
MERRYBEAR USHER Black Half brother Sire
VODAHOND CARRIE ANN, ShCM Black Half sister Sire
VODAHOND DELTA DAWN AT SPARKYBEARS Brown Half sister Sire
VODAHOND INNUENDO Brown Half brother Sire
VODAHOND THE MIRACLE OF HARBOURBANK Brown Half brother Sire
VODAHOND THE ONE Black Half brother Sire
MOLLYNEWF KOSTINI KODA Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
MOLLYNEWF LANI WINONA Brown Half sister Sire
MOLLYNEWF MAKADE BEN YAMASI Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
MOLLYNEWF TANKA DOHI GOSHE Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
MERRYBEAR QETESH Brown Half sister Sire
MERRYBEAR Q'TEE AT JAYBIEM Black Half sister Sire
MERRYBEAR QUEEN OF SCOTS AT TIMBERCREEK Black Half sister Sire
MERRYBEAR QUENOHAH Black Half brother Sire
BARANOVA SAPHIRE ROSE Brown Half sister Sire
SPIREBEAR CHINA CHERUB Black Half sister Sire
SPIREBEAR DIAMOND KATIE Black Half sister Sire
CHATEAUNEWF GIFTED N BLACK Black Half brother Sire
CHATEAUNEWF MEET JOE BLACK Black Half brother Sire
CHATEAUNEWF NORTHERN STAR AT NEWRUFF, JW, ShCM Black Half sister Sire
ANEWFDAY IN HEAVEN AT CHATEAUNEWF Black Half sister Sire
NEWPHREY HOT JAZZ OF ELBEAR Black Half sister Sire
SWANPOOL ISLAND GIRL Black Half sister Sire
EVANPARK AMIE Black [carrying Grey recessive] Half sister Sire
EVANPARK BEAUTIFUL DAWN Black Half sister Sire
EVANPARK EVENING STAR TO FILEYBEAR Black Half brother Sire
EVANPARK MR MAJESTIC Black Half brother Sire
EVANPARK ROCKET MAN TO MILLTHORPE Black with white chest marking Half brother Sire
EVANPARK YOUR'S TRULY Black Half sister Sire
COOCHICOO LIBERTY Brown Half sister Sire
KODIAK BE BOP ALULA Black Half sister Sire
KODIAK BEACH COMBER Black Half brother Sire
KODIAK BIG GUN Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
KODIAK BOBBY DAZZLER Brown Half brother Sire
KODIAK BUFFY SAINT MARIE Brown Half sister Sire
Ger. Ch. EARTH-WIND AND FIRE VON DER GONHEIDE Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
TAWISCARA RAOUL Black Litter brother Both
TAWISCARA RAPHAEL AT COLNBEAR Black Litter brother Both
TAWISCARA REBEKKA Black Litter sister Both
TAWISCARA REUBEN Black Litter brother Both
Ch. TAWISCARA ROXANNE Black Litter sister Both
STELAMAH FIRE SAPPHIRE Black Half sister Sire
STELAMAH FIRE TROOPER Black [carrying Irish Spotted recessive] Half brother Sire
STELAMAH FIREONYX AT BRIDGESTONE, JW, ShCM Black Half brother Sire
MERRYBEAR DIANNA ROSS Black Half sister Sire
SWANPOOL BLACK PRINCESS Black Half sister Sire
STELAMAH DREAM BOY AT REHOVOT, JW Brown Half brother Sire
STELAMAH DREAM GIRL Brown Half sister Sire
STELAMAH DREAM LILY OF BRIDGESTONE Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for TAWISCARA RAMIREZ, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
(Crufts from 2000 and all Championship shows for Newfoundlands from July 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
10 July 2005 South Wales Kennel Association Second in Puppy Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
13 July 2005 Paignton & District Fanciers' Association First in Puppy Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
13 July 2005 Paignton & District Fanciers' Association Best Puppy in Breed Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
13 July 2005 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
03 September 2005 City of Birmingham Canine Association Second in Yearling Mrs. Marianne Holm-Hansen (from Denmark)
11 September 2005 Richmond Dog Show Society First in Junior Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
13 October 2005 Driffield Agricultural Society First in Yearling Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
21 January 2006 Manchester Dog Show Society Third in Post Graduate Mr. Warwick L. Winston (Highfoo)
09 March 2006 Crufts Third in Graduate Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
01 April 2006 Northern Newfoundland Club Third in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
15 April 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Limit Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
08 October 2006 The Newfoundland Club Third in Mid Limit Mr. Terry Thorn (non-breed specialist)
08 October 2006 The Newfoundland Club Third in Special Open - Bred by Exhibitor Mr. Terry Thorn (non-breed specialist)
27 October 2006 Midland Counties Canine Society First in Limit Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
09 December 2006 Ladies' Kennel Association Third in Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
05 January 2007 Boston & District Canine Society First in Limit Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
19 January 2007 Manchester Dog Show Society Second in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
29 April 2007 West of England Ladies' Kennel Society Second in Post Graduate Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
10 May 2007 Birmingham National Dog Show First in Post Graduate Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
10 May 2007 Birmingham National Dog Show CC Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
03 June 2007 Southern Counties Canine Association First in Post Graduate Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association First in Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association Reserve CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
20 October 2007 The Newfoundland Club Third in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Limit Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
08 March 2008 Crufts Third in Limit Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
17 May 2008 Scottish Kennel Club Second in Limit Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association First in Limit Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association First in Limit Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Open Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Second in Open Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
22 August 2009 Welsh Kennel Club Third in Open Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Third in Open Mr. Rony Doedijns (from Holland)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Third in Open Mr. Arthur Butters (from EIRE)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association Third in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Third in Open Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association Third in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Third in Open Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society Third in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society Third in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
06 August 2011 Joint Newfoundland Clubs Second in Veteran Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association Second in Veteran Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association First in Veteran Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
(From 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
15 October 2005 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Graduate Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mr. Steven Anderson (Gezandos)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
01 October 2011 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
UK WORKING TEST PASSES