Info

Pet Name:
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 17 September 2008
Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Mr. M. Alexander

Breeder

Name: Jo-Anne Burton
Location: Leicestershire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: Irish Ch., Ch. WATERVALLEY MARVIN GAYE OF MERRYBEAR
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 11 December 1998
Dam
Name: VODAHOND ORINOCO FLO
Pet Name:
Colour: Brown
DoB: 27 February 2005

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
VODAHOND BLUE SAVANNAH AT WAZZLETOPS Brown Half sister Dam
VODAHOND DELTA LADY Brown Half sister Dam
MERRYBEAR U GO GIRL Black Half sister Sire
MERRYBEAR USHER Black Half brother Sire
VODAHOND DELTA DAWN AT SPARKYBEARS Brown Litter sister Both
VODAHOND INNUENDO Brown Litter brother Both
VODAHOND THE MIRACLE OF HARBOURBANK Brown Litter brother Both
VODAHOND THE ONE Black Litter brother Both
MOLLYNEWF KOSTINI KODA Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
MOLLYNEWF LANI WINONA Brown Half sister Sire
MOLLYNEWF MAKADE BEN YAMASI Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
MOLLYNEWF TANKA DOHI GOSHE Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
MERRYBEAR QETESH Brown Half sister Sire
MERRYBEAR Q'TEE AT JAYBIEM Black Half sister Sire
MERRYBEAR QUEEN OF SCOTS AT TIMBERCREEK Black Half sister Sire
MERRYBEAR QUENOHAH Black Half brother Sire
BARANOVA SAPHIRE ROSE Brown Half sister Sire
SPIREBEAR CHINA CHERUB Black Half sister Sire
SPIREBEAR DIAMOND KATIE Black Half sister Sire
CHATEAUNEWF GIFTED N BLACK Black Half brother Sire
CHATEAUNEWF MEET JOE BLACK Black Half brother Sire
CHATEAUNEWF NORTHERN STAR AT NEWRUFF, JW, ShCM Black Half sister Sire
ANEWFDAY IN HEAVEN AT CHATEAUNEWF Black Half sister Sire
NEWPHREY HOT JAZZ OF ELBEAR Black Half sister Sire
SWANPOOL ISLAND GIRL Black Half sister Sire
EVANPARK AMIE Black [carrying Grey recessive] Half sister Sire
EVANPARK BEAUTIFUL DAWN Black Half sister Sire
EVANPARK EVENING STAR TO FILEYBEAR Black Half brother Sire
EVANPARK MR MAJESTIC Black Half brother Sire
EVANPARK ROCKET MAN TO MILLTHORPE Black with white chest marking Half brother Sire
EVANPARK YOUR'S TRULY Black Half sister Sire
COOCHICOO LIBERTY Brown Half sister Sire
KODIAK BE BOP ALULA Black Half sister Sire
KODIAK BEACH COMBER Black Half brother Sire
KODIAK BIG GUN Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
KODIAK BOBBY DAZZLER Brown Half brother Sire
KODIAK BUFFY SAINT MARIE Brown Half sister Sire
Ger. Ch. EARTH-WIND AND FIRE VON DER GONHEIDE Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
TAWISCARA RAMIREZ, JW, ShCM Black with white chest marking Half brother Sire
TAWISCARA RAOUL Black Half brother Sire
TAWISCARA RAPHAEL AT COLNBEAR Black Half brother Sire
TAWISCARA REBEKKA Black Half sister Sire
TAWISCARA REUBEN Black Half brother Sire
Ch. TAWISCARA ROXANNE Black Half sister Sire
STELAMAH FIRE SAPPHIRE Black Half sister Sire
STELAMAH FIRE TROOPER Black [carrying Irish Spotted recessive] Half brother Sire
STELAMAH FIREONYX AT BRIDGESTONE, JW, ShCM Black Half brother Sire
MERRYBEAR DIANNA ROSS Black Half sister Sire
SWANPOOL BLACK PRINCESS Black Half sister Sire
STELAMAH DREAM BOY AT REHOVOT, JW Brown Half brother Sire
STELAMAH DREAM GIRL Brown Half sister Sire
STELAMAH DREAM LILY OF BRIDGESTONE Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
09 May 2009 Birmingham National Dog Show First in Minor Puppy Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
15 June 2009 Three Counties Agricultural Society Third in Puppy Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Third in Puppy Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Puppy Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
01 August 2009 Joint Newfoundland Clubs Second in Puppy Mr. R. John Evans (Abbeydore)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Second in Puppy Mr. David J. Butcher (Muscadine)
22 October 2009 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mrs. June Parker (Evanpark)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society Third in Junior Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Second in Yearling Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association First in Yearling Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society First in Graduate Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Yearling Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs Second in Yearling Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Post Graduate Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association First in Post Graduate Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
28 April 2012 West of England Ladies' Kennel Society Third in Post Graduate Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society Third in Post Graduate Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs First in Post Graduate Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association Third in Post Graduate Mr. Barry Carr (Sauvtage)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association Third in Limit Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society First in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society CC Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs Second in Limit Ms. Birgitte Gothen (Ursula - Denmark)
19 October 2013 The Newfoundland Club Third in Limit Mr. John Jakobsen (from Norway)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society Third in Limit Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society Second in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society First in Limit Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs First in Limit Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 October 2014 South Wales Kennel Association Third in Limit Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
06 March 2015 Crufts Second in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show Second in Veteran Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Third in Veteran Mrs. Debra Thornton (Cypress Bay - USA)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association Third in Veteran Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society First in Veteran Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
08 November 2009 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Yearling Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mrs. Maxine Munday (Kubear)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. Ken Jessup (non-breed specialist - Corsky)
25 February 2012 The Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. John McKay (breed specialist)
08 December 2012 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. Allard Boessenkool (Duramti - South Africa)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
21 February 2015 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mr. Simon Luxmoore (non-breed specialist - Hushwing/Zima)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Veteran Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
UK WORKING TEST PASSES