• Annie
  • Annie
  • Annie

Info

Pet Name: Annie
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 14 July 2004
Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Sandy & Rob Land

Breeder

Name: Sandy & Rob Land
Location: West Midlands
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: Irish Ch., Ch. WATERVALLEY MARVIN GAYE OF MERRYBEAR
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 11 December 1998
Dam
Name: MERRYBEAR BILLIE HOLIDAY FOR TAWISCARA
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 3 April 2001

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MERRYBEAR U GO GIRL Black Half sister Sire
MERRYBEAR USHER Black Half brother Sire
VODAHOND CARRIE ANN, ShCM Black Half sister Sire
VODAHOND DELTA DAWN AT SPARKYBEARS Brown Half sister Sire
VODAHOND INNUENDO Brown Half brother Sire
VODAHOND THE MIRACLE OF HARBOURBANK Brown Half brother Sire
VODAHOND THE ONE Black Half brother Sire
MOLLYNEWF KOSTINI KODA Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
MOLLYNEWF LANI WINONA Brown Half sister Sire
MOLLYNEWF MAKADE BEN YAMASI Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
MOLLYNEWF TANKA DOHI GOSHE Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
MERRYBEAR QETESH Brown Half sister Sire
MERRYBEAR Q'TEE AT JAYBIEM Black Half sister Sire
MERRYBEAR QUEEN OF SCOTS AT TIMBERCREEK Black Half sister Sire
MERRYBEAR QUENOHAH Black Half brother Sire
BARANOVA SAPHIRE ROSE Brown Half sister Sire
SPIREBEAR CHINA CHERUB Black Half sister Sire
SPIREBEAR DIAMOND KATIE Black Half sister Sire
CHATEAUNEWF GIFTED N BLACK Black Half brother Sire
CHATEAUNEWF MEET JOE BLACK Black Half brother Sire
CHATEAUNEWF NORTHERN STAR AT NEWRUFF, JW, ShCM Black Half sister Sire
ANEWFDAY IN HEAVEN AT CHATEAUNEWF Black Half sister Sire
NEWPHREY HOT JAZZ OF ELBEAR Black Half sister Sire
SWANPOOL ISLAND GIRL Black Half sister Sire
EVANPARK AMIE Black [carrying Grey recessive] Half sister Sire
EVANPARK BEAUTIFUL DAWN Black Half sister Sire
EVANPARK EVENING STAR TO FILEYBEAR Black Half brother Sire
EVANPARK MR MAJESTIC Black Half brother Sire
EVANPARK ROCKET MAN TO MILLTHORPE Black with white chest marking Half brother Sire
EVANPARK YOUR'S TRULY Black Half sister Sire
COOCHICOO LIBERTY Brown Half sister Sire
KODIAK BE BOP ALULA Black Half sister Sire
KODIAK BEACH COMBER Black Half brother Sire
KODIAK BIG GUN Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
KODIAK BOBBY DAZZLER Brown Half brother Sire
KODIAK BUFFY SAINT MARIE Brown Half sister Sire
Ger. Ch. EARTH-WIND AND FIRE VON DER GONHEIDE Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
TAWISCARA RAMIREZ, JW, ShCM Black with white chest marking Litter brother Both
TAWISCARA RAOUL Black Litter brother Both
TAWISCARA RAPHAEL AT COLNBEAR Black Litter brother Both
TAWISCARA REBEKKA Black Litter sister Both
TAWISCARA REUBEN Black Litter brother Both
STELAMAH FIRE SAPPHIRE Black Half sister Sire
STELAMAH FIRE TROOPER Black [carrying Irish Spotted recessive] Half brother Sire
STELAMAH FIREONYX AT BRIDGESTONE, JW, ShCM Black Half brother Sire
MERRYBEAR DIANNA ROSS Black Half sister Sire
SWANPOOL BLACK PRINCESS Black Half sister Sire
STELAMAH DREAM BOY AT REHOVOT, JW Brown Half brother Sire
STELAMAH DREAM GIRL Brown Half sister Sire
STELAMAH DREAM LILY OF BRIDGESTONE Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
(Crufts from 2000 and all Championship shows for Newfoundlands from July 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
02 April 2005 Northern Newfoundland Club First in Minor Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
03 July 2005 Windsor Dog Show Society First in Puppy Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
16 July 2005 National Working & Pastoral Breeds Society First in Junior Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
20 August 2005 Welsh Kennel Club First in Junior Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
03 September 2005 City of Birmingham Canine Association Second in Junior Mrs. Marianne Holm-Hansen (from Denmark)
11 September 2005 Richmond Dog Show Society First in Junior Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
17 September 2005 Darlington Dog Show Society First in Junior Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
24 September 2005 Belfast Dog Show Society First in Junior Mr. R. John Evans (Abbeydore)
13 October 2005 Driffield Agricultural Society Third in Junior Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
21 January 2006 Manchester Dog Show Society Second in Post Graduate Mr. Warwick L. Winston (Highfoo)
09 March 2006 Crufts First in Yearling Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
15 April 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Limit Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
29 April 2006 West of England Ladies' Kennel Society Second in Post Graduate Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
27 May 2006 Bath Canine Society Third in Limit Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
04 June 2006 Southern Counties Canine Association First in Limit Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
04 June 2006 Southern Counties Canine Association Reserve CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
25 June 2006 Blackpool & District Canine Society First in Limit Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
25 June 2006 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
12 July 2006 Paignton & District Fanciers' Association Second in Limit Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
09 December 2006 Ladies' Kennel Association First in Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
05 January 2007 Boston & District Canine Society First in Limit Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
19 January 2007 Manchester Dog Show Society Third in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
07 April 2007 Northern Newfoundland Club Second in Limit Dr. Adriana Griffa (Geminorum - Italy)
10 May 2007 Birmingham National Dog Show First in Limit Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
10 May 2007 Birmingham National Dog Show Reserve CC Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
03 June 2007 Southern Counties Canine Association First in Limit Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
03 June 2007 Southern Counties Canine Association Reserve CC Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
29 June 2007 Windsor Dog Show Society Second in Limit Mr. R. John Evans (Abbeydore)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association Second in Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Limit Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society First in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
25 April 2008 West of England Ladies' Kennel Society Third in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
22 June 2008 Blackpool & District Canine Society Third in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
18 October 2008 The Newfoundland Club Second in Open Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Third in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
10 January 2009 Boston & District Canine Society Third in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society First in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Second in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Reserve CC Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society First in Open Dr. Göran Bodegård, MD (from Sweden)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Second in Open Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
22 August 2009 Welsh Kennel Club First in Open Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
22 August 2009 Welsh Kennel Club CC Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
29 August 2009 Scottish Kennel Club Third in Open Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Second in Open Mr. Rony Doedijns (from Holland)
10 October 2009 South Wales Kennel Association First in Open Mr. Arthur Butters (from EIRE)
10 October 2009 South Wales Kennel Association CC Mr. Arthur Butters (from EIRE)
17 October 2009 The Newfoundland Club Third in Open Mr. John Colgan (Aquacanis)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association Third in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Third in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
21 May 2010 Scottish Kennel Club Third in Open Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society First in Open Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society CC Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
07 January 2012 Boston & District Canine Society Second in Veteran Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Second in Veteran Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
(From 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
15 October 2005 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
25 February 2006 The Newfoundland Club (Open Show) First in Yearling Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
23 February 2008 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mr. Steven Anderson (Gezandos)
UK WORKING TEST PASSES