• China
  • China

Info

Pet Name: China
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 27 August 2009
Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Sandy & Rob Land

Breeder

Name: Sandy & Rob Land
Location: West Midlands
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: TAWISCARA RAMIREZ, JW, ShCM
Pet Name: Guz
Colour: Black with white chest marking
DoB: 14 July 2004
Dam
Name: MERRYBEAR HERE WE GO AGAIN FOR TAWISCARA
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 6 January 2003

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
TAWISCARA ANAISANAIS Black Half sister Dam
TAWISCARA REDDY TEDDY GO Black Half brother Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Third in Minor Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show Third in Minor Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
30 May 2010 Bath Canine Society Third in Puppy Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society First in Puppy Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Second in Puppy Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Second in Puppy Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Puppy Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association Best Puppy in Breed Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association First in Puppy Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Best Puppy in Breed Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs First in Puppy Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs Best Puppy in Breed Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association First in Puppy Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association Best Puppy in Breed Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Second in Puppy Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society Second in Junior Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Junior Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Third in Junior Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Novice Mr. Graham D. Brace (Boromir)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association First in Yearling Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Yearling Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
20 August 2011 Welsh Kennel Club First in Yearling Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
15 October 2011 The Newfoundland Club First in Mid Limit Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
07 January 2012 Boston & District Canine Society Second in Limit Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
10 March 2012 Crufts Second in Mid Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
28 April 2012 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
27 May 2012 Bath Canine Society First in Limit Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
27 May 2012 Bath Canine Society Reserve CC Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association First in Limit Mr. David J. Butcher (Muscadine)
16 June 2012 Border Union Agricultural Society First in Limit Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society Second in Limit Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Limit Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
13 August 2012 Bournemouth Canine Association First in Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
13 August 2012 Bournemouth Canine Association CC Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association Second in Limit Mr. Barry Carr (Sauvtage)
12 October 2012 South Wales Kennel Association Third in Limit Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society Second in Limit Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association First in Limit Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
09 January 2014 Boston & District Canine Society Third in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
02 October 2010 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
01 October 2011 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Mr. Ken Jessup (non-breed specialist - Corsky)
22 February 2014 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Sharon Ashdown (Chateaunewf)
UK WORKING TEST PASSES