• Damian
  • Damian
  • Damian
  • Damian

Info

Pet Name: Damian
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 20 February 2008
Hips: BVA 10 (7/3)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Equivocal 1.95m/sec (20/04/2010)
Cystinuria: DNA tested Clear

Owner

Elaine Dickson

Breeder

Name: Dianne Barrass
Location: Tyne and Wear
Country: United Kingdom
Website: http://www.priorscove.co.uk

Pedigree

Sire
Name: EVANPARK DE LOREAN
Pet Name: Jensen
Colour: Black
DoB: 20 July 2001
Dam
Name: EVANPARK FIREWORKS OF PRIORSCOVE
Pet Name: Ruby
Colour: Black
DoB: 26 April 2003

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
PRIORSCOVE THREE WORDS BESIDE WISPEREDOMEN Black 23 May 2011
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
EVANPARK JENSEN'S AKASHA AT ASOLJA Black Half sister Sire
EVANPARK JENSENS BUTTON Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
EVANPARK SOOKIE STACKHOUSE Brown Half sister Sire
TYNEBEARS OLA JORDAN Brown Half sister Sire
PRIORSCOVE EBONY MOON Black Litter brother Both
PRIORSCOVE HARVEST MOON Black Litter brother Both
PRIORSCOVE MOONBEAM Black Litter sister Both
PRIORSCOVE MOONSHINE Black Litter brother Both
PRIORSCOVE MYSTICAL MOON Black Litter sister Both
NAVRANGI INDIAN DREAM Brown Half brother Sire
NAVRANGI KEVA Brown Half sister Sire
NAVRANGI SOPHIE Brown Half sister Sire
TYNEBEARS FLEUR DELACOUR Brown Half sister Sire
TYNEBEARS RUBIUS HAGRID Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
TYNEBEARS SEVERUS SNAPE Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
PRIORSCOVE ALL MY LOVING FOR DOTINGCOVE Black Full sister Both
PRIORSCOVE LOVE AFFAIR Black Full sister Both
PRIORSCOVE LOVE MACHINE Black Full brother Both
TYNEBEARS SUMMER BREEZE Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
TYNEBEARS SUMMER SENSATION Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
EVANPARK BABE MAGNET Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
EVANPARK BENJEMEN BROWN AT NAVRANGI Brown Half brother Sire
NEWGRADEN PRIMA BELLA Black Half sister Sire
NEWGRADEN X FACTOR Brown Half sister Sire
BEAUTENOIR AMAZIN GRACE AT COLLINGTREE Black Half sister Sire
BEAUTENOIR VIN DIESEL Black Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
24 August 2008 Scottish Kennel Club Third in Puppy Mr. William E. Piggott (Portesk)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society First in Minor Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Puppy Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
10 January 2009 Boston & District Canine Society Second in Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society Second in Junior Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society First in Junior Dr. Göran Bodegård, MD (from Sweden)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association First in Junior Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
29 August 2009 Scottish Kennel Club Second in Yearling Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
29 August 2009 Scottish Kennel Club First in Post Graduate Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mr. Rony Doedijns (from Holland)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society Second in Yearling Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society Second in Post Graduate Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
22 October 2009 Midland Counties Canine Society First in Post Graduate Mrs. June Parker (Evanpark)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Post Graduate Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
11 March 2010 Crufts Third in Post Graduate Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club First in Post Graduate Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society Second in Limit Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Second in Limit Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association Second in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society First in Limit Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
30 September 2010 Driffield Agricultural Society Third in Limit Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Limit Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association First in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association Reserve CC Mr. Howard Parker (Evanpark)
08 January 2011 Boston & District Canine Society Third in Limit Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show First in Limit Mr. John J. Burrows (Mayoss)
21 May 2011 Scottish Kennel Club First in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
21 May 2011 Scottish Kennel Club Reserve CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society Third in Limit Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society Second in Limit Mr. R. John Evans (Abbeydore)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association First in Limit Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
10 March 2012 Crufts Second in Good Citizen Dog Scheme Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Third in Limit Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
20 May 2012 Scottish Kennel Club First in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
29 July 2012 Leeds City & District Canine Association First in Open Mrs. June Parker (Evanpark)
26 August 2012 Scottish Kennel Club Third in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society First in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society Third in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Open Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
20 October 2012 The Newfoundland Club CC Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
20 October 2012 The Newfoundland Club Best of Breed Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society Third in Open Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
03 November 2012 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
16 June 2013 Border Union Agricultural Society Second in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
16 June 2013 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
23 June 2013 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
05 July 2013 East Of England Agricultural Society Second in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
26 July 2013 Leeds City & District Canine Association Second in Open Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
24 August 2013 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
24 August 2013 Scottish Kennel Club CC Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
24 August 2013 Scottish Kennel Club Best of Breed Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
14 September 2013 Darlington Dog Show Society Third in Open Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association Third in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society Second in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
06 March 2015 Crufts Second in Veteran Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
06 March 2015 Crufts First in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club First in Veteran Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
17 May 2015 Scottish Kennel Club First in Veteran Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
17 May 2015 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society First in Veteran Mr. R. John Evans (Abbeydore)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association First in Veteran Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
29 August 2015 Scottish Kennel Club First in Veteran Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
29 August 2015 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society Second in Veteran Mr. Barry Carr (Sauvtage)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
UK WORKING TEST PASSES