• Shelby
  • Shelby
  • Shelby

Info

Pet Name: Shelby
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 17 November 2005
Hips: 11 (6/5)
Elbows:
Heart (test date): Tested normal
Cystinuria: DNA tested Carrier

Owner

Suzanne Blake

Breeder

Name: Suzanne Blake
Location: Shropshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.sandbears.com

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Am. Ch., Int. Ch. POUCH COVE'S WALK TALL CAYUGA
Pet Name: Michael
Colour: Black
DoB: 7 October 1998
Dam
Name: KJALARNES GLAMOUR BAER AT SANDBEARS
Pet Name: A.J.
Colour: Black
DoB: 4 June 2002

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
SANDBEARS LADY GUINEVERE FOR ABLESEANEWF Black 7 August 2011
SANDBEARS SIR GALAHAD AMONG DAWSTENBEARS Black 7 August 2011
SANDBEARS SIR LANCELOT Black 7 August 2011
SANDBEARS SIR PERCIVALE Black 7 August 2011
Ir. Junior Ch. SANDBEARS AS GOOD AS IT GETS Black 1 January 2008
SANDBEARS DEVIL WEARS PRADA AT ANNANYA Black 1 January 2008
SANDBEARS I AM LEGEND TAWISCARA Black 1 January 2008
SANDBEARS MS CONGENIALITY Black 1 January 2008
SANDBEARS PERFECT STRANGER AT SOLWAYBAY Black 1 January 2008
SANDBEARS TRUE GRIT OF ELBEAR, JW, ShCM Black with white chest marking 1 January 2008
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SANDBEARS CHIP'N DALE AT DAWSTENBEARS, JW, ShCM Black Half brother Dam
SANDBEARS GLITZ'N GLAMOUR Black Half sister Dam
SANDBEARS ROCK'N ROLL Black Half brother Dam
Ch. SANDBEARS STRIDE'N STYLE, JW Black Half brother Dam
Ch. SANDBEARS TRULY SCRUMTIOUS, JW Black with a white chest marking Half sister Sire
SANDBEARS LILLI IN PINK FOR SHENZIBEARS Black Half sister Sire
SANDBEARS MY BLACK ROSE Black Half sister Sire
SANDBEARS ONE MORE FLOWER Black Half sister Sire
Ch. SANDBEARS CAPPACHINO Black Litter brother Both
SANDBEARS CHOCOLISSIMO Black Litter brother Both
SANDBEARS EM ESPRESSO Black Litter sister Both
SPILLWAYS POUCH COVE CAYUGA Black Half sister Sire
SON OF THE WAVE Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
URSINUS VELUTUS BILLIE JEAN Black Half sister Sire
Int. Ch. GOLDBEAR'S VIVA LA DIVA Black Half sister Sire
CAYUGA YES I CAN AT SASQUATCH Half sister Sire
CAYUGA YULETIDE ANNIE Black Half sister Sire
It. Ch. AGATHA Black Half sister Sire
It. Ch., Int. Ch. AMBRA Black Half sister Sire
It. Ch. CAYUGA WILL TO GO AT ROSE'WANTED Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. SANDBEARS AMERICANO with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 May 2006 Bath Canine Society Second in Minor Puppy Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
15 July 2006 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Puppy Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
20 July 2006 East Of England Agricultural Society First in Minor Puppy Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
14 August 2006 Bournemouth Canine Association First in Minor Puppy Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
14 August 2006 Bournemouth Canine Association Best Puppy in Breed Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
14 August 2006 Bournemouth Canine Association THIRD in WORKING GROUP PUPPY Mr. Peter Green (non-breed specialist)
26 August 2006 Scottish Kennel Club First in Puppy Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
26 August 2006 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
08 October 2006 The Newfoundland Club First in Puppy Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
08 October 2006 The Newfoundland Club Best Puppy in Breed Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
12 October 2006 Driffield Agricultural Society First in Puppy Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
12 October 2006 Driffield Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
09 December 2006 Ladies' Kennel Association Second in Junior Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
05 January 2007 Boston & District Canine Society Third in Junior Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
09 March 2007 Crufts Second in Special Junior Mrs. Ferelith A. Somerfield (non-breed specialist - Oudenard)
07 April 2007 Northern Newfoundland Club Third in Junior Dr. Adriana Griffa (Geminorum - Italy)
10 May 2007 Birmingham National Dog Show First in Junior Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
18 May 2007 Scottish Kennel Club Second in Post Graduate Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society Second in Limit Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society First in Post Graduate Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association Third in Limit Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
19 July 2007 East Of England Agricultural Society Second in Post Graduate Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
23 July 2007 Leeds City & District Canine Association Third in Limit Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
18 August 2007 Welsh Kennel Club Third in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
25 August 2007 Scottish Kennel Club First in Limit Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
25 August 2007 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
08 September 2007 Richmond Dog Show Society Second in Limit Mr. Graham M. Birch (Krystalcove - Australia)
21 September 2007 Driffield Agricultural Society Third in Limit Mrs. June Parker (Evanpark)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association First in Limit Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association Reserve CC Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society First in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Second in Limit Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society First in Limit Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society Reserve CC Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Second in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Limit Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
08 March 2009 Crufts Second in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club First in Open Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Limit Mr. Eric Prunier (from France)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mr. Eric Prunier (from France)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show First in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show CC Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
24 May 2009 Bath Canine Society Second in Open Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association Third in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society First in Open Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Second in Open Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Third in Open Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association First in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
01 August 2009 Joint Newfoundland Clubs First in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
01 August 2009 Joint Newfoundland Clubs Reserve CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
03 August 2009 Paignton & District Fanciers' Association Third in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association Best of Breed Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society Third in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society First in Open Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society CC Mr. Rony Doedijns (from Holland)
17 October 2009 The Newfoundland Club First in Open Mr. John Colgan (Aquacanis)
17 October 2009 The Newfoundland Club Reserve CC Mr. John Colgan (Aquacanis)
22 October 2009 Midland Counties Canine Society Second in Open Mrs. June Parker (Evanpark)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Reserve CC Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association First in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. Howard Parker (Evanpark)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
UK WORKING TEST PASSES