• Chino
  • Chino
  • Chino
  • Chino

Info

Pet Name: Chino
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 17 November 2005

Health Info

Hips: 14 (6/8)
Elbows:
Heart (test date): Grade 0. Colour echo doppler Normal (11/12/2006)
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Suzanne Blake

Breeder

Name: Suzanne Blake
Location: Shropshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.sandbears.com

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Am. Ch., Int. Ch. POUCH COVE'S WALK TALL CAYUGA
Pet Name: Michael
Colour: Black
DoB: 7 October 1998
Dam
Name: KJALARNES GLAMOUR BAER AT SANDBEARS
Pet Name: A.J.
Colour: Black
DoB: 4 June 2002

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
SIMPLYBLACK DREAM Black 2 November 2008
DENVILLE'S EVRY PICTURE TELS Black 11 October 2008
DENVILLE'S MOMENT OF GLORY Black 11 October 2008
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SANDBEARS CHIP'N DALE AT DAWSTENBEARS, JW, ShCM Black Half brother Dam
SANDBEARS GLITZ'N GLAMOUR Black Half sister Dam
SANDBEARS ROCK'N ROLL Black Half brother Dam
Ch. SANDBEARS STRIDE'N STYLE, JW Black Half brother Dam
Ch. SANDBEARS TRULY SCRUMTIOUS, JW Black with a white chest marking Half sister Sire
SANDBEARS LILLI IN PINK FOR SHENZIBEARS Black Half sister Sire
SANDBEARS MY BLACK ROSE Black Half sister Sire
SANDBEARS ONE MORE FLOWER Black Half sister Sire
Ch. SANDBEARS AMERICANO Black Litter sister Both
SANDBEARS CHOCOLISSIMO Black Litter brother Both
SANDBEARS EM ESPRESSO Black Litter sister Both
SPILLWAYS POUCH COVE CAYUGA Black Half sister Sire
SON OF THE WAVE Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
URSINUS VELUTUS BILLIE JEAN Black Half sister Sire
Int. Ch. GOLDBEAR'S VIVA LA DIVA Black Half sister Sire
CAYUGA YES I CAN AT SASQUATCH Half sister Sire
CAYUGA YULETIDE ANNIE Black Half sister Sire
It. Ch. AGATHA Black Half sister Sire
It. Ch., Int. Ch. AMBRA Black Half sister Sire
It. Ch. CAYUGA WILL TO GO AT ROSE'WANTED Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. SANDBEARS CAPPACHINO with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 May 2006 Bath Canine Society Third in Minor Puppy Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
15 June 2006 Three Counties Agricultural Society Third in Puppy Mr. William E. Piggott (Portesk)
15 July 2006 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Puppy Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
20 July 2006 East Of England Agricultural Society First in Minor Puppy Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
24 July 2006 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mr. David J. Butcher (Muscadine)
24 July 2006 Leeds City & District Canine Association Best Puppy in Breed Mr. David J. Butcher (Muscadine)
16 September 2006 Darlington Dog Show Society First in Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
16 September 2006 Darlington Dog Show Society Best Puppy in Breed Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
16 September 2006 Darlington Dog Show Society SECOND in WORKING GROUP PUPPY Mrs. June V. Freeman (judging Puppy Group)
12 October 2006 Driffield Agricultural Society Second in Puppy Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
27 October 2006 Midland Counties Canine Society Third in Puppy Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best Puppy in Breed Mrs. Del Richards (Sheridel)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
09 March 2007 Crufts Third in Special Junior Mrs. Ferelith A. Somerfield (non-breed specialist - Oudenard)
07 April 2007 Northern Newfoundland Club First in Junior Dr. Adriana Griffa (Geminorum - Italy)
07 April 2007 Northern Newfoundland Club Reserve CC Dr. Adriana Griffa (Geminorum - Italy)
21 April 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Junior Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
10 May 2007 Birmingham National Dog Show Second in Junior Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
18 May 2007 Scottish Kennel Club Second in Yearling Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
03 June 2007 Southern Counties Canine Association Third in Limit Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society First in Limit Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society Second in Limit Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association First in Limit Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
23 July 2007 Leeds City & District Canine Association Second in Limit Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
18 August 2007 Welsh Kennel Club First in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
25 August 2007 Scottish Kennel Club First in Limit Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
25 August 2007 Scottish Kennel Club CC Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
25 August 2007 Scottish Kennel Club Best of Breed Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
25 August 2007 Scottish Kennel Club SECOND in WORKING GROUP Mrs. Margaret P. Everton (judging Working Group)
08 September 2007 Richmond Dog Show Society First in Limit Mr. Graham M. Birch (Krystalcove - Australia)
08 September 2007 Richmond Dog Show Society CC Mr. Graham M. Birch (Krystalcove - Australia)
08 September 2007 Richmond Dog Show Society Best of Breed Mr. Graham M. Birch (Krystalcove - Australia)
15 September 2007 Darlington Dog Show Society First in Limit Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
21 September 2007 Driffield Agricultural Society First in Limit Mrs. June Parker (Evanpark)
21 September 2007 Driffield Agricultural Society Reserve CC Mrs. June Parker (Evanpark)
30 September 2007 Belfast Dog Show Society First in Limit Mrs. Zena Thorn-Andrews (non-breed specialist)
20 October 2007 The Newfoundland Club Second in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
20 October 2007 The Newfoundland Club Reserve CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
27 October 2007 Midland Counties Canine Society First in Limit Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show First in Open Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show CC Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show Best of Breed Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show THIRD in WORKING GROUP Mr. Joe Kirk (non-breed specialist - Eastermeade)
17 May 2008 Scottish Kennel Club Second in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association First in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association Reserve CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
10 June 2008 Three Counties Agricultural Society Third in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
24 August 2008 Scottish Kennel Club First in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
24 August 2008 Scottish Kennel Club CC Mr. William E. Piggott (Portesk)
24 August 2008 Scottish Kennel Club Best of Breed Mr. William E. Piggott (Portesk)
24 August 2008 Scottish Kennel Club WINNER of WORKING GROUP Mr. Keith A. Nathan (non-breed specialist)
24 August 2008 Scottish Kennel Club BEST IN SHOW Mr. Keith A. Nathan (non-breed specialist)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society Second in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society Reserve CC Mr. Howard Parker (Evanpark)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society CC Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society Best of Breed Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
28 September 2008 Belfast Dog Show Society THIRD in WORKING GROUP Mrs. Jan I. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
18 October 2008 The Newfoundland Club Second in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Third in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club First in Open Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club CC Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Best of Breed Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Third in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society First in Open Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society CC Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society Best of Breed Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. Howard Parker (Evanpark)
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mr. Howard Parker (Evanpark)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mr. Simon Cheung (Brinmont)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mr. Simon Cheung (Brinmont)
23 February 2008 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
UK WORKING TEST PASSES