• Truly
  • Truly
  • Truly
  • Truly

Info

Pet Name: Truly
Sex: Female
Colour: Black with a white chest marking
Date of Birth: 1 September 2006
Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Suzanne Blake

Breeder

Name: Suzanne Blake
Location: Shropshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.sandbears.com

Pedigree

Sire
Name: Am. Ch., Int. Ch. POUCH COVE'S WALK TALL CAYUGA
Pet Name: Michael
Colour: Black
DoB: 7 October 1998
Dam
Name: SANDBEARS IF YOUR NOT THE ONE
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 20 December 2003

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SANDBEARS LILLI IN PINK FOR SHENZIBEARS Black Half sister Sire
SANDBEARS MY BLACK ROSE Black Half sister Sire
SANDBEARS ONE MORE FLOWER Black Half sister Sire
Ch. SANDBEARS AMERICANO Black Half sister Sire
Ch. SANDBEARS CAPPACHINO Black Half brother Sire
SANDBEARS CHOCOLISSIMO Black Half brother Sire
SANDBEARS EM ESPRESSO Black Half sister Sire
SPILLWAYS POUCH COVE CAYUGA Black Half sister Sire
SON OF THE WAVE Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
URSINUS VELUTUS BILLIE JEAN Black Half sister Sire
Int. Ch. GOLDBEAR'S VIVA LA DIVA Black Half sister Sire
CAYUGA YES I CAN AT SASQUATCH Half sister Sire
CAYUGA YULETIDE ANNIE Black Half sister Sire
It. Ch. AGATHA Black Half sister Sire
It. Ch., Int. Ch. AMBRA Black Half sister Sire
It. Ch. CAYUGA WILL TO GO AT ROSE'WANTED Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
07 April 2007 Northern Newfoundland Club First in Minor Puppy Dr. Adriana Griffa (Geminorum - Italy)
29 April 2007 West of England Ladies' Kennel Society Third in Minor Puppy Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
10 May 2007 Birmingham National Dog Show Second in Minor Puppy Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
18 May 2007 Scottish Kennel Club Second in Puppy Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
03 June 2007 Southern Counties Canine Association Second in Minor Puppy Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
13 June 2007 Three Counties Agricultural Society First in Puppy Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
13 June 2007 Three Counties Agricultural Society Best Puppy in Breed Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society First in Puppy Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society Best Puppy in Breed Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society First in Puppy Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
08 July 2007 South Wales Kennel Association Third in Puppy Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association First in Puppy Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association Best Puppy in Breed Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society First in Puppy Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society Best Puppy in Breed Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society WINNER of WORKING GROUP PUPPY Mrs. Jo Bispham (non-breed specialist)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society WINNER of BEST PUPPY IN SHOW Mr. Albert Wight (non-breed specialist - Sharval)
19 July 2007 East Of England Agricultural Society First in Puppy Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
19 July 2007 East Of England Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
23 July 2007 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
23 July 2007 Leeds City & District Canine Association Best Puppy in Breed Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
18 August 2007 Welsh Kennel Club First in Puppy Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
18 August 2007 Welsh Kennel Club Best Puppy in Breed Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
25 August 2007 Scottish Kennel Club First in Puppy Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association First in Puppy Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association Best Puppy in Breed Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association THIRD in WORKING GROUP PUPPY Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
08 September 2007 Richmond Dog Show Society First in Junior Mr. Graham M. Birch (Krystalcove - Australia)
15 September 2007 Darlington Dog Show Society First in Junior Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
21 September 2007 Driffield Agricultural Society First in Junior Mrs. June Parker (Evanpark)
21 September 2007 Driffield Agricultural Society Reserve CC Mrs. June Parker (Evanpark)
30 September 2007 Belfast Dog Show Society First in Junior Mrs. Zena Thorn-Andrews (non-breed specialist)
30 September 2007 Belfast Dog Show Society CC Mrs. Zena Thorn-Andrews (non-breed specialist)
20 October 2007 The Newfoundland Club First in Junior Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
20 October 2007 The Newfoundland Club CC Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
27 October 2007 Midland Counties Canine Society First in Junior Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Junior Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Reserve CC Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
07 December 2007 Ladies' Kennel Association First in Junior Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 December 2007 Ladies' Kennel Association Reserve CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society First in Junior Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
08 March 2008 Crufts Third in Limit Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
05 April 2008 Northern Newfoundland Club Third in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
10 June 2008 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association Second in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society Second in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society Reserve CC Mr. Howard Parker (Evanpark)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mr. Eric Prunier (from France)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
UK WORKING TEST PASSES