• Crush
  • Crush

Info

Pet Name: Crush
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 26 April 2016
Hips: BVA 23 (5/18)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.63m/sec (07/05/2017)
Cystinuria:

Owner

Mandy Black

Breeder

Name: Joanne Cameron
Location: Merseyside
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: MONTEVENTO'S TIEPOLO
Pet Name: Tio
Colour: White & Black (Landseer)
DoB: 17 March 2012
Dam
Name: MILEOAK MON AMOUR OF CAMNOIRE
Pet Name: Hettie
Colour: Black [carrying White & Black recessive]
DoB: 13 January 2013

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
CAMNOIRE ENDURO Black Half brother Dam
CAMNOIRE FINAL VERDICT Black Half sister Dam
CAMNOIRE FIZIK FOR EDBEAR Black Half sister Dam
BRIDGESTONE JEBEL ALI White & Black (Landseer) Half sister Sire
BRIDGESTONE JEPTHA LAKE White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILEOAKS PEAKY BLINDER White & Black (Landseer) Half sister Sire
CAMNOIRE CANNONDALE, JW Black Litter brother Both
CAMNOIRE CHARGE White & Black (Landseer) Litter brother Both
SHERIDEL TAPDANCE White & Black (Landseer) Half sister Sire
SHERIDEL TEIRNON AT SQUESTPAWS White & Black (Landseer) Half brother Sire
SHERIDEL TIBERIUS White & Black (Landseer) Half brother Sire
SHERIDEL TOSLOW White & Black (Landseer) Half brother Sire
BRIDGESTONE INVITATIONAL AT KAIJASHOLME White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILEOAK ASPECTS OF LOVE White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILEOAK SISTER ACT White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILEOAK KOSI BAY AT SEAFAR Black Half sister Sire
MILEOAK FIRE MARENGO White & Black (Landseer) Half brother Sire
MILEOAK MR BLUE SKY Black Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 October 2016 Midland Counties Canine Society First in Minor Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club First in Minor Puppy Mrs. Debra Thornton (Cypress Bay - USA)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association First in Minor Puppy Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association Third in Puppy Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
05 January 2017 Boston & District Canine Society First in Minor Puppy Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
05 January 2017 Boston & District Canine Society Second in Puppy Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
21 January 2017 Manchester Dog Show Society First in Minor Puppy Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
21 January 2017 Manchester Dog Show Society First in Puppy Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
12 March 2017 Crufts Second in Puppy Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club First in Puppy Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Puppy Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society Second in Junior Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show Second in Junior Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
28 May 2017 Bath Canine Society Second in Junior Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
10 June 2017 Three Counties Agricultural Society Third in Junior Mr. John McKay (breed specialist)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society Third in Junior Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society Third in Novice Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
02 July 2017 Windsor Dog Show Society First in Junior Sharon Ashdown (Chateaunewf)
02 July 2017 Windsor Dog Show Society Third in Yearling Sharon Ashdown (Chateaunewf)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society Second in Junior Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society Third in Yearling Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society First in Junior Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society First in Yearling Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association First in Junior Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association Third in Graduate Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association First in Junior Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association First in Yearling Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association First in Junior Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association Second in Post Graduate Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
26 August 2017 Scottish Kennel Club Second in Junior Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Junior Mr. R. John Evans (Abbeydore)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Graduate Mr. R. John Evans (Abbeydore)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Good Citizen Dog Scheme Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society First in Junior Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Third in Post Graduate Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society Second in Junior Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society First in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
08 October 2017 South Wales Kennel Association Second in Junior Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
08 October 2017 South Wales Kennel Association Second in Good Citizen Dog Scheme Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 October 2017 The Newfoundland Club Third in Post Graduate Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Third in Graduate Mrs. Del Richards (Sheridel)
04 January 2018 Boston & District Canine Society First in Good Citizen Dog Scheme Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
04 January 2018 Boston & District Canine Society Second in Yearling Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club Second in Graduate Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) Third in Graduate Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
26 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mrs. Agnes Wilson (non-breed specialist - Ursine)
26 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Post Graduate Mrs. Agnes Wilson (non-breed specialist - Ursine)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Post Graduate Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
24 February 2018 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Post Graduate Ms. Elaine Coldwell (Zentaur)
UK WORKING TEST PASSES