CAMNOIRE GHOST KATO WITH CANNARK, JW


  • Joss

Info

Pet Name: Joss
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 16 May 2018

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Natalie Arkell

Breeder

Name: Joanne Cameron
Location: Merseyside
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ger. Ch. NANDOBEARS INSTANTLY LOVE AT MILEOAK
Pet Name: Jamie
Colour: Black
DoB: 9 January 2016
Dam
Name: MILEOAK MON AMOUR OF CAMNOIRE
Pet Name: Hettie
Colour: Black [carrying White & Black recessive]
DoB: 13 January 2013

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
CAMNOIRE HALO AT NANDOBEARS OVER MILEOAK, JW Black Litter sister Both
CAMNOIRE HANNAH BARNES Black Litter sister Both
MILEOAK SAMWELL TARLY, JW Black Half brother Sire
MILEOAK SANSA STARK, JW Black Half sister Sire
CAMNOIRE ENDURO Black Half brother Dam
CAMNOIRE FINAL VERDICT Black Half sister Dam
CAMNOIRE FIZIK FOR EDBEAR Black Half sister Dam
CAMNOIRE CANNONDALE, JW Black Half brother Dam
CAMNOIRE CHARGE White & Black (Landseer) Half brother Dam
CAMNOIRE CRUSH BLACKCOAST, JW, ShCM Black Half sister Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for CAMNOIRE GHOST KATO WITH CANNARK, JW with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
15 December 2018 Ladies' Kennel Association Second in Minor Puppy Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
03 January 2019 Boston & District Canine Society First in Minor Puppy Mr. William E. Piggott (Portesk)
03 January 2019 Boston & District Canine Society First in Puppy Mr. William E. Piggott (Portesk)
03 January 2019 Boston & District Canine Society Best Puppy in Breed Mr. William E. Piggott (Portesk)
03 January 2019 Boston & District Canine Society SECOND in WORKING GROUP PUPPY Mr. Keith Pursglove (non-breed specialist)
20 January 2019 Manchester Dog Show Society Second in Minor Puppy Mr. Howard Ogden (non-breed specialist- Beauview)
08 March 2019 Crufts First in Puppy Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
06 April 2019 Northern Newfoundland Club Second in Puppy Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
20 April 2019 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Puppy Mr. K. Sigurd Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
20 April 2019 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Best Puppy in Breed Mr. K. Sigurd Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
20 April 2019 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Novice Mr. K. Sigurd Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
28 April 2019 West of England Ladies' Kennel Society Second in Puppy Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
28 April 2019 West of England Ladies' Kennel Society Third in Novice Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
09 May 2019 Birmingham National Dog Show First in Puppy Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
25 May 2019 Bath Canine Society Third in Junior Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
16 June 2019 Border Union Agricultural Society Second in Junior Mrs. Carol E. Stuckey (Honeybears)
23 June 2019 Blackpool & District Canine Society First in Junior Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
23 June 2019 Blackpool & District Canine Society Best Junior in Breed Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
23 June 2019 Blackpool & District Canine Society FOURTH in WORKING GROUP JUNIOR Mrs. E. Patsy Hollings (non-breed specialist - Gunalt)
28 June 2019 Windsor Dog Show Society First in Junior Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
28 June 2019 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
05 July 2019 East Of England Agricultural Society Second in Junior Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
13 July 2019 National Working & Pastoral Breeds Society First in Junior Mr. John J. Burrows (Mayoss)
26 July 2019 Leeds City & District Canine Association First in Junior Mr. John McKay (breed specialist)
10 August 2019 Bournemouth Canine Association First in Junior Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
17 August 2019 Welsh Kennel Club First in Junior Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
24 August 2019 Scottish Kennel Club First in Junior Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
31 August 2019 City of Birmingham Canine Association First in Junior Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
31 August 2019 City of Birmingham Canine Association Best Junior in Breed Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
31 August 2019 City of Birmingham Canine Association Reserve CC Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
31 August 2019 City of Birmingham Canine Association THIRD in WORKING GROUP JUNIOR Mrs. E. Patsy Hollings (non-breed specialist - Gunalt)
07 September 2019 Richmond Dog Show Society First in Junior Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
07 September 2019 Richmond Dog Show Society Reserve CC Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
14 September 2019 Darlington Dog Show Society First in Junior Dr. Annukka Paloheimo (non-breed specialist - Anncourt, Finland)
14 September 2019 Darlington Dog Show Society Reserve CC Dr. Annukka Paloheimo (non-breed specialist - Anncourt, Finland)
19 September 2019 Driffield Agricultural Society First in Junior Mrs. Karen V. Gilliland (non-breed specialist - Castleavery)
19 September 2019 Driffield Agricultural Society Reserve CC Mrs. Karen V. Gilliland (non-breed specialist - Castleavery)
29 September 2019 Belfast Dog Show Society First in Junior Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
23 February 2019 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Mr. John Purnell (non-breed specialist - Yikasown)
04 May 2019 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mrs. Jane Lindley (Lindgreave)
04 May 2019 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mrs. Jane Lindley (Lindgreave)
04 May 2019 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Jane Lindley (Lindgreave)
03 August 2019 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Liz Shears (Bearbay)
UK WORKING TEST PASSES