• Ruby
  • Ruby
  • Ruby
  • Ruby
  • Ruby

Info

Pet Name: Ruby
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 2 May 2002
Hips: BVA 30 (25/5)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Jan & Graham Hill

Breeder

Name: Steve & Cindy Walker
Location: Essex
Country: United Kingdom
Website: http://www.hanningfieldnewfs.co.uk

Pedigree

Sire
Name: Ch. MAYOSS BOOKER
Pet Name: Booker
Colour: Black
DoB: 26 June 1998
Dam
Name: MOONCUSSER'S CLEAR SAILING FOR HANNINGFIELD
Pet Name: Claudia
Colour: Black
DoB: 16 February 2000

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
BARANOVA CALYPSO Black Half sister Sire
BARANOVA FAIR WEATHER Black Half sister Sire
BARANOVA ABRACADABRA Black Half sister Sire
BARANOVA BEWITCHED FOR RINGOBEARS Black Half sister Sire
Ir. Ch. BLACKTIDE FAIRIE QUEEN, JW Black Half sister Sire
BLACKTIDE HARLING HERO Black Half brother Sire
BLACKTIDE PUMPKIN SWEET Black Half sister Sire
BLACKTIDE SWEET LADING Black Half sister Sire
BLACKTIDE VISTA BELLA Black Half sister Sire
TEDDYHAWKS TAP DANCER Black Half brother Sire
URSANIGRA LOWESWATER OF COMFORTCOVE, ShCM Black Half sister Sire
JOLAKADA DANZINO Black Half brother Sire
JOLAKADA DAZZLE ME Black Half sister Sire
TOOSEYNEWFS GABBIA D'ORO Black Half sister Sire
HANNINGFIELD IF UR FACE FITS Black Half brother Dam
SANDBEARS IF YOUR NOT THE ONE Black Half sister Sire
SANDBEARS SIMPLY THE BEST Black Half sister Sire
Ch. HANNINGFIELD BIG BEAM Black Half brother Sire
HANNINGFIELD OCEANS ELEVEN Black Half brother Sire
HANNINGFIELD WATER WILLOW Black Half sister Sire
MAYOSS INDIAN SUMMER Black Half sister Sire
MAYOSS SINGING IN THE RAIN Black Half sister Sire
MAYOSS WINTER BLUES AT CASTELANAMIA Black Half brother Sire
MAYOSS WIRL WIND Black Half sister Sire
ERPINGHAM EBONY Black Half sister Sire
DARBYDALE DONNA SUMMER Black Half sister Sire
KJALARNES KING OF STORMCOVE Black Half brother Sire
NEWFNDOR PORTWRINKLE Black Half brother Sire
JOLAKADA CHA CHA WARRIOR Black Half brother Sire
ZAITON CHAD, ShCM Black Half brother Sire
ZAITON CHINA GIRL Black Half sister Sire
BALBLAIR CU MOR Black Half brother Sire
BALBLAIR LOCHBRORA Black Half brother Sire
CASLMOR ASTRAEOS OF ALPHABEAR, JW, ShCM Black Half brother Sire
CASLMOR AURORA Black Half sister Sire
KJALARNES GET LUCKY FOR DEARCHARY, ShCM Black Half sister Sire
KJALARNES GLAMOUR BAER AT SANDBEARS Black Half sister Sire
BRINMONT ISOBEL Black Half sister Sire
BRINMONT OVERTURE Black Half brother Sire
HANNINGFIELD GUNNERS DREAM, ShCM Black Litter brother Both
HANNINGFIELD SIESTA KEY Black Litter brother Both
Am. Ch. HANNINGFIELD SS MOONCUSSER Black Litter brother Both
Ch. HANNINGFIELD WET N WILD Black Litter sister Both
Am. Ch. HANNINGFIELD'S MOONCUSSER Black Litter sister Both
SHALOWSEAS I DARE SAY AT COLLINGTREE Black Half sister Sire
DARBYDALE WILSON PICKETT Black Half brother Sire
AWLMARBEARS CALICO JACK Black Half brother Sire
AWLMARBEARS PIECES OF EIGHT Black Half sister Sire
AWLMARBEARS THE BUCCANEER Black Half brother Sire
Ch. KATAHOO ISABELLA Black Half sister Sire
KATAHOO SADIE Black Half sister Sire
KATAHOO SHOLTO Black Half brother Sire
Fin. Ch., Swe. Ch., Est. Ch. BIGTOP'S MASQUERADE Black Half sister Sire
HONEYBEARS SHOGUN Black Half brother Sire
HANNINGFIELD FIRST EDITION Black Half sister Sire
Ch. HANNINGFIELD OCEAN BREEZE Black Half brother Sire
SHERMEAD FREE AND EASY Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
SHALOWSEAS DOUBLE JEOPARDY Black Half sister Sire
Ch. SHALOWSEAS DOUBLE MEANING, ShCM Black Half sister Sire
SHALOWSEAS ON THE DOUBLE OF TALLISBAY Black Half sister Sire
SHALOWSEAS DICKENS AT MAYOSS Black Half brother Sire
HONEYBEARS DUSKY MAIDEN AT TOOSEYNEWFS Black Half sister Sire
HONEYBEARS GOING FOR GOLD AT MAYOSS Black Half sister Sire
Ch. HONEYBEARS GOLDEN GIRL Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
(Crufts from 2000 and all Championship shows for Newfoundlands from July 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
06 March 2004 Crufts Third in Graduate Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
13 March 2005 Crufts Second in Good Citizen Dog Scheme Mr. Manlio Massa (Cayuga)
03 July 2005 Windsor Dog Show Society Third in Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
20 August 2005 Welsh Kennel Club Second in Limit Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
03 September 2005 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mrs. Marianne Holm-Hansen (from Denmark)
12 November 2005 The Newfoundland Club First in Mid Limit Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
09 March 2006 Crufts First in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
20 July 2006 East Of England Agricultural Society Third in Limit Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
14 August 2006 Bournemouth Canine Association First in Limit Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
02 September 2006 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
09 September 2006 Richmond Dog Show Society Second in Limit Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
16 September 2006 Darlington Dog Show Society Second in Limit Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
08 October 2006 The Newfoundland Club Second in Limit Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Limit Mrs. Del Richards (Sheridel)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Reserve CC Mrs. Del Richards (Sheridel)
09 March 2007 Crufts First in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Ferelith A. Somerfield (non-breed specialist - Oudenard)
21 April 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Limit Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
27 May 2007 Bath Canine Society Second in Limit Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
13 June 2007 Three Counties Agricultural Society Third in Limit Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association Second in Limit Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Limit Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association Second in Limit Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
20 October 2007 The Newfoundland Club First in Limit Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
20 October 2007 The Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
08 March 2008 Crufts First in Limit Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
08 March 2008 Crufts First in Good Citizen Dog Scheme Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
25 April 2008 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mrs. Del Richards (Sheridel)
17 October 2009 The Newfoundland Club Third in Special Open - Black Mr. John Colgan (Aquacanis)
11 March 2010 Crufts Second in Veteran Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association First in Veteran Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
16 October 2010 The Newfoundland Club First in Veteran Mr. João Vasco Poças (from Portugal)
16 October 2010 The Newfoundland Club Reserve CC Mr. João Vasco Poças (from Portugal)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society First in Veteran Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association Third in Veteran Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
15 October 2011 The Newfoundland Club Second in Veteran Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
(From 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 February 2005 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Mr. Barry Carr (Sauvtage)
24 February 2007 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mrs. Pam Leech (Mileoak)
23 February 2008 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
23 February 2008 The Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
28 February 2009 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Ms. Sharon Kingsley (Bigtop)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mr. Ken Jessup (non-breed specialist - Corsky)
UK WORKING TEST PASSES
(Results are being compiled and only partial data from 2008 onwards is currently displayed)

Note: Only pass results from Certified Tests organised by the Newfoundland Club (NC) and the Southern Newfoundland Club (SNC) are automatically shown.

The Northern Newfoundland Club (NNC) do not publish test passes so we can only include NNC passes where we are directly informed and asked to include them - please let us know if your dog has NNC Test passes since 2008 which you would like added.



Date: Test Organiser: Venue: Pass: Judges (if known):
08 June 2008 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section C - Water Peter Webber & Clive Haylock
28 June 2008 SNC Longside Lake, Egham, Surrey Section C - Water John Brown & Keith Sargeant
04 May 2009 NC Watermead Country Park, Syston, Leics. Section C - Water Jen Lewin & Keith Sargeant
20 June 2009 SNC Longside Lake, Egham, Surrey Section C - Water Kevin Mercer & Peter Webber
16 August 2009 SNC Grangewaters, South Ockenden, Essex Section D - Water Clive Haylock & Keith Sargeant
20 June 2010 NC Fairlop Waters, Barkingside, Essex Section D - Water Kevin Mercer & Martin Magorrian
22 August 2010 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section E - Water Lesley Fogg & Dave Barnard
09 July 2011 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section E - Water Veronica Chadwick & Martin Magorrian
21 August 2011 SNC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section E - Water Mick Reilly & Veronica Chadwick
28 August 2011 NC Watermead Country Park, Syston, Leics. Section D - Water Clive Haylock & Peter Webber
24 September 2011 SNC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section D - Water Les Moulsdale & Mick Reilly
08 October 2011 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section E - Water Richard Fogg & Andrea Raven
08 April 2012 NC Llangower, Bala, Gwynedd Section D - Water Les Moulsdale & Mick Reilly
05 May 2012 NNC Lakeside, Doncaster, South Yorkshire Section E - Water Steve Long & Leanne Pugsley
20 May 2012 SNC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section E - Water Keith Sargeant & Ronnie Chadwick
01 July 2012 NNC Dearnford Lake, Whitchurch, Shropshire Section D - Water Ken Rhodes & Lorna Dimelow
09 September 2012 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section E - Water Andrea Raven & Mick Riley
29 September 2012 SNC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section E - Water Mick Reilly & Martin Magorrian
03 March 2013 SNC East Hamsworthy Farm. Holsworthy, Devon Beginners - Draught David Viney & Pete Lewin