Ch. CEWRIRDWR LLYN GEIRIONYDD


  • Delilha
  • Delilha

Info

Pet Name: Delilha
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 13 May 2008

Health Info

Hips: BVA 9 (4/5)
Elbows:
Heart (test date): Echo doppler Equivocal (31/03/2010)
Cystinuria: Clear by parentage

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

John & Cath Lloyd

Breeder

Name: John & Cath Lloyd
Location: Denbighshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: GOLDBEAR'S ALL ALONE
Pet Name: Hemmo
Colour: Black
DoB: 6 May 2006
Dam
Name: ABBEYDORE SEA FOSCHIA HEFO CEWRIRDWR
Pet Name: Flo
Colour: Black
DoB: 5 July 2002

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SANDBEARS ALL GOLD Black Half brother Sire
SANDBEARS GOLDEN FLEECE Black Half sister Sire
SANDBEARS JUST GOLD AT KJALARNES Black Half sister Sire
SANDBEARS STRUCK GOLD Black Half sister Sire
CEWRIRDWR LLYN COWLYD Black Litter brother Both
CEWRIRDWR LLYN VYRNWY AT URSAMAJOR Black Litter brother Both
SOLWAYBAY QUEEN OF CO MAYO Black Half sister Sire
SOLWAYBAY SAMIRA Black Half sister Sire
CHRISHELKATE BE DAZZLED Black Half sister Sire
CHRISHELKATE BEELZEBUB Black Half brother Sire
CHRISHELKATE BLAZING STAR FOR PIPJENPA Black Half brother Sire
CHRISHELKATE BLOWN AWAY Black Half brother Sire
CHRISHELKATE BODY DUBBLE Black Half brother Sire
CHRISHELKATE BOOTYFUL Black Half sister Sire
Ir. Junior Ch. SANDBEARS AS GOOD AS IT GETS Black Half brother Sire
SANDBEARS DEVIL WEARS PRADA AT ANNANYA Black Half sister Sire
SANDBEARS I AM LEGEND TAWISCARA Black Half brother Sire
SANDBEARS MS CONGENIALITY Black Half sister Sire
SANDBEARS PERFECT STRANGER AT SOLWAYBAY Black Half sister Sire
SANDBEARS TRUE GRIT OF ELBEAR, JW, ShCM Black with white chest marking Half brother Sire
CEWRIRDWR LLYN ARENIG FAWR AT ABBEYDORE Black Half brother Dam
CEWRIRDWR LLYN BRENIG AT URSAMAJOR Black Half brother Dam
CEWRIRDWR LLYN GWYNANT Black with white chest marking Half sister Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. CEWRIRDWR LLYN GEIRIONYDD with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
03 April 2010 Northern Newfoundland Club Third in Yearling Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society First in Yearling Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show First in Graduate Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
21 May 2010 Scottish Kennel Club First in Post Graduate Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Second in Graduate Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club First in Graduate Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society First in Post Graduate Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society Second in Post Graduate Mr. Barry Carr (Sauvtage)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society First in Post Graduate Mr. R. John Evans (Abbeydore)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association First in Post Graduate Mr. William E. Piggott (Portesk)
27 August 2011 Scottish Kennel Club Third in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
08 October 2011 South Wales Kennel Association Second in Post Graduate Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
15 October 2011 The Newfoundland Club Second in Mid Limit Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
30 October 2011 Midland Counties Canine Society Second in Post Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
07 January 2012 Boston & District Canine Society Third in Open Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
16 June 2012 Border Union Agricultural Society Second in Open Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
26 July 2013 Leeds City & District Canine Association Second in Limit Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs Third in Limit Ms. Birgitte Gothen (Ursula - Denmark)
24 August 2013 Scottish Kennel Club Second in Limit Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
12 October 2013 South Wales Kennel Association First in Limit Mr. R. John Evans (Abbeydore)
12 October 2013 South Wales Kennel Association Reserve CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
09 January 2014 Boston & District Canine Society First in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
09 January 2014 Boston & District Canine Society CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club Third in Limit Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
19 April 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Limit Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
17 May 2014 Scottish Kennel Club Third in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
14 June 2014 Border Union Agricultural Society Third in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
12 October 2014 South Wales Kennel Association First in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
12 October 2014 South Wales Kennel Association Reserve CC Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
18 October 2014 The Newfoundland Club Third in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society Third in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association Third in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society First in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
22 August 2015 Welsh Kennel Club Second in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society First in Veteran Mr. Barry Carr (Sauvtage)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Second in Veteran Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
07 January 2016 Boston & District Canine Society First in Veteran Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
07 January 2016 Boston & District Canine Society CC Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
12 March 2016 Crufts Second in Veteran Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club Third in Veteran Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Yearling Mr. Steven Anderson (Gezandos)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Post Graduate Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
01 October 2011 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mrs. Maxine Munday (Kubear)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mr. Ken Jessup (non-breed specialist - Corsky)
25 February 2012 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mr. John McKay (breed specialist)
08 December 2012 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mr. Allard Boessenkool (Duramti - South Africa)
UK WORKING TEST PASSES