• Magnus
  • Magnus
  • Magnus

Info

Pet Name: Magnus
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 9 September 2006
Hips: BVA 28 (19/9)
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Angela & Andrew Gadsdon

Breeder

Name: John & Cath Lloyd
Location: Denbighshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: BLACK BEARS AVENUE'S D'EMPYRE MAX
Pet Name:
Colour: Black [carrying White & Black recessive]
DoB: 5 April 2001
Dam
Name: ABBEYDORE SEA FOSCHIA HEFO CEWRIRDWR
Pet Name: Flo
Colour: Black
DoB: 5 July 2002

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
STELAMAH BREAKING NEWS Black [carrying Brown recessive] 21 October 2011
STELAMAH DESTINED TO BE NEWS AT COMFORTCOVE, JW Brown 21 October 2011
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
CEWRIRDWR LLYN COWLYD Black Half brother Dam
Ch. CEWRIRDWR LLYN GEIRIONYDD Black Half sister Dam
CEWRIRDWR LLYN VYRNWY AT URSAMAJOR Black Half brother Dam
CEWRIRDWR LLYN ARENIG FAWR AT ABBEYDORE Black Litter brother Both
CEWRIRDWR LLYN GWYNANT Black with white chest marking Litter sister Both
MILEOAK EBONY LIGHT Black Half sister Sire
MILEOAK RINCE RI Black Half sister Sire
MILEOAK WHISPERED SECRET Black Half sister Sire
LOSSMAIG CHIQUITITA OF SHIREBEARS Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
LOSSMAIG I HAVE A DREAM Black Half sister Sire
NEUKIEBEAR LITTLE MS FICKLE Black Half sister Sire
NEUKIEBEAR LITTLE MS PERFIK AT ATLANTICBEAR Black Half sister Sire
SCOTIABEAR ENID VAN SNOOP Black [carrying White & Black recessive] Half sister Sire
SCOTIABEAR MISS MARPLE Black (carrying White & Black recessive) Half sister Sire
SCOTIABEAR TAGGART Black (carrying White & Black recessive) Half brother Sire
KIKALEESE MIDNIGHT MATISE Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society First in Puppy Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
23 July 2007 Leeds City & District Canine Association Third in Puppy Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
18 August 2007 Welsh Kennel Club First in Puppy Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association First in Puppy Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
20 October 2007 The Newfoundland Club Third in Yearling Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
27 October 2007 Midland Counties Canine Society Third in Junior Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
08 March 2008 Crufts Third in Special Junior Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
05 April 2008 Northern Newfoundland Club First in Yearling Mr. John J. Burrows (Mayoss)
22 June 2008 Blackpool & District Canine Society First in Graduate Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Third in Limit Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
28 June 2009 Blackpool & District Canine Society Third in Limit Dr. Göran Bodegård, MD (from Sweden)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Limit Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
01 August 2009 Joint Newfoundland Clubs First in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
22 August 2009 Welsh Kennel Club Second in Limit Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
29 August 2009 Scottish Kennel Club Third in Open Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Third in Limit Mr. David J. Butcher (Muscadine)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Third in Limit Mr. Rony Doedijns (from Holland)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Second in Open Mr. Arthur Butters (from EIRE)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Reserve CC Mr. Arthur Butters (from EIRE)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Third in Open Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association First in Veteran Mr. Graham D. Brace (Boromir)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) Third in Junior Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Novice Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Graduate Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Simon Cheung (Brinmont)
11 October 2008 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mrs. Sylvia J. Monaghan (Nostradamus)
03 October 2009 Northern Newfoundland Club (Open Show) Third in Open Mr. Neville Lee (Navrangi)
UK WORKING TEST PASSES