STELAMAH DESTINED TO BE NEWS AT COMFORTCOVE, JW


  • Destiny
  • Destiny
  • Destiny

Info

Pet Name: Destiny
Sex: Female
Colour: Brown
Date of Birth: 21 October 2011

Health Info

Hips: BVA 11 (7/4)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 3/6. Echo doppler Abnormal 2.7m/sec (28/10/2013)
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Lesley Smith

Breeder

Name: Sue Lloyd-Denman
Location: Somerset
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: CEWRIRDWR LLYN BRENIG AT URSAMAJOR
Pet Name: Magnus
Colour: Black
DoB: 9 September 2006
Dam
Name: STELAMAH CHOCOHOLIC HEAVEN
Pet Name: Isobel
Colour: Brown
DoB: 17 May 2008

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
STELAMAH BREAKING NEWS Black [carrying Brown recessive] Litter sister Both
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for STELAMAH DESTINED TO BE NEWS AT COMFORTCOVE, JW with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
21 April 2012 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Puppy Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
21 April 2012 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Novice Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
28 April 2012 West of England Ladies' Kennel Society Third in Minor Puppy Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
28 April 2012 West of England Ladies' Kennel Society Second in Puppy Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
11 May 2012 Birmingham National Dog Show Second in Minor Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
27 May 2012 Bath Canine Society Second in Minor Puppy Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association Third in Minor Puppy Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 June 2012 Three Counties Agricultural Society Second in Puppy Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society First in Minor Puppy Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs Second in Novice Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
13 August 2012 Bournemouth Canine Association First in Novice Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 August 2012 Welsh Kennel Club Third in Puppy Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
08 September 2012 Richmond Dog Show Society Second in Puppy Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society First in Puppy Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
12 October 2012 South Wales Kennel Association First in Puppy Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
20 October 2012 The Newfoundland Club Second in Puppy Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society First in Junior Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association Third in Junior Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association First in Yearling Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
12 January 2013 Boston & District Canine Society Third in Junior Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
19 January 2013 Manchester Dog Show Society Second in Junior Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
26 July 2013 Leeds City & District Canine Association Third in Post Graduate Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
10 August 2013 Bournemouth Canine Association First in Post Graduate Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
02 November 2013 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Post Graduate Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Novice Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
08 December 2012 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. Allard Boessenkool (Duramti - South Africa)
22 February 2014 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Brown Sharon Ashdown (Chateaunewf)
UK WORKING TEST PASSES