• Artie
  • Artie
  • Artie
  • Artie
  • Artie

Info

Pet Name: Artie
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 27 September 2007
Hips: BVA 19 (12/7)
Elbows:
Heart (test date): Echo doppler Normal (30/04/2009)
Cystinuria: DNA tested Clear

Owner

Kim Farr & Dave Turner

Breeder

Name: Kim Farr & Dave Turner
Location: Leicestershire
Country: United Kingdom
Website: http://www.kalibah-newfoundlands.co.uk

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Int. Ch. SKIPPER'S EMPERIOR KING OF HELLULAND
Pet Name: Carlos
Colour: Black
DoB: 26 September 2002
Dam
Name: KALIBAH CHARMED
Pet Name: Milly
Colour: Black
DoB: 24 February 2003

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
NORDICANGEL GENEVIEVE Black 23 April 2013
NORDICANGEL GISELLE Black 23 April 2013
KALIBAH BEST OF BRITISH Black 3 February 2012
KALIBAH MAID IN BRITAIN Black 3 February 2012
CHATEAUNEWF TRUMAN CAPOTE, ShCM Black 30 August 2011
KALIBAH PROPER LITTLE MADAM Black with white chest marking 10 June 2011
KALIBAH GOT TALENT AT SQUESTPAWS Black with white chest and paws 24 April 2010
KALIBAH SURPRISE SURPRISE Black 24 April 2010
KALIBAH PRINCE OF TIDES Black 3 June 2009
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MASTERPIECE OF BALKAN ABRACADABRA Black with white chest marking and paws Half sister Sire
ZAITON KALYPSO Black Half sister Sire
Ir. Ch. ZAITON KAMIRA AT NEWFAMBLE, ShCM, Ir. Junior Ch. Black Half sister Sire
TRINITYBAY HARBOUR GRACE Black Half sister Sire
TRINITYBAY PATRICKS COVE Black Half brother Sire
TRINITYBAY QUOYLES POINT, ShCM Black Half brother Sire
Ch. CHATEAUNEWF HOT STUFF Black Half sister Sire
CHATEAUNEWF THE APPRENTICE Black Half sister Sire
KALIBAH MINNIE THE MINX Black Litter sister Both
KALIBAH SLEEPING BEAUTY Black Litter sister Both
MAJESTIC OBERON OF LIFE BLOOD Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
Int. Ch., Pol. Ch., Slov. Ch., Ger. Ch. URSINUS VELUTUS EL FUEGO EN SOUL Black Half brother Sire
KALIBAH CONSTANZIA Black [carrying Brown recessive] Half sister Dam
STARRY TOWN ADALT ADALT Black Half sister Sire
Lux. Ch. VVIZARD NEWF MERMAID DES OURSONS DU VENT Black Half brother Sire
WEEBLES WOBBLE DES OURSONS DU VENT Black Half sister Sire
Int. Ch., Rus. Ch., Blr. Ch., Ukr. Ch. SKIPPER'S HIGHNESS KING OF HELLULAND Black Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. KALIBAH ARTEMUS PRIDE with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
09 May 2008 Birmingham National Dog Show First in Minor Puppy Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society First in Minor Puppy Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
06 July 2008 South Wales Kennel Association Second in Puppy Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Puppy Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association First in Puppy Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Second in Puppy Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society First in Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
18 September 2008 Driffield Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association Second in Junior Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association Second in Yearling Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society Third in Junior Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
08 March 2009 Crufts Second in Post Graduate Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association First in Graduate Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society First in Post Graduate Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society First in Graduate Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society First in Graduate Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
22 August 2009 Welsh Kennel Club First in Yearling Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
11 March 2010 Crufts Third in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Second in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society First in Limit Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
18 September 2010 Darlington Dog Show Society Second in Limit Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
11 March 2011 Crufts Third in Limit Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club Second in Limit Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
17 September 2011 Darlington Dog Show Society Second in Limit Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
29 September 2011 Driffield Agricultural Society First in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
15 October 2011 The Newfoundland Club First in Limit Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
15 October 2011 The Newfoundland Club Reserve CC Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
07 January 2012 Boston & District Canine Society First in Limit Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
07 January 2012 Boston & District Canine Society Reserve CC Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society First in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
10 March 2012 Crufts First in Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association First in Limit Mr. David J. Butcher (Muscadine)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 June 2012 Three Counties Agricultural Society First in Limit Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
07 June 2012 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
16 June 2012 Border Union Agricultural Society First in Limit Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
16 June 2012 Border Union Agricultural Society CC Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
16 June 2012 Border Union Agricultural Society Best of Breed Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society First in Limit Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society Second in Limit Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Open Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs Third in Open Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
01 September 2012 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
08 September 2012 Richmond Dog Show Society First in Open Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
08 September 2012 Richmond Dog Show Society CC Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
08 September 2012 Richmond Dog Show Society Best of Breed Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
08 September 2012 Richmond Dog Show Society WINNER of WORKING GROUP Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
12 October 2012 South Wales Kennel Association First in Open Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
12 October 2012 South Wales Kennel Association CC Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
12 October 2012 South Wales Kennel Association Best of Breed Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
12 October 2012 South Wales Kennel Association SECOND in WORKING GROUP Mr. Tom H. Johnston (non-breed specialist - Feldkirk)
20 October 2012 The Newfoundland Club Second in Open Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society Second in Open Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
12 January 2013 Boston & District Canine Society First in Open Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 January 2013 Boston & District Canine Society CC Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 January 2013 Boston & District Canine Society Best of Breed Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 January 2013 Boston & District Canine Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
11 May 2013 Birmingham National Dog Show Second in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
17 May 2013 Scottish Kennel Club Second in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
17 May 2013 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
02 June 2013 Southern Counties Canine Association Third in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society First in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society CC Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society Best of Breed Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society THIRD in WORKING GROUP Mrs. Christina G. Chapman (non-breed specialist - Bukris)
16 June 2013 Border Union Agricultural Society Third in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
26 July 2013 Leeds City & District Canine Association First in Open Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs First in Open Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
08 January 2015 Boston & District Canine Society First in Veteran Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show Second in Veteran Mrs. Pam Leech (Mileoak)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
11 October 2008 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mrs. Sylvia J. Monaghan (Nostradamus)
08 November 2008 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Yearling Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
08 November 2008 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
08 December 2012 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mr. Allard Boessenkool (Duramti - South Africa)
08 December 2012 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mr. Allard Boessenkool (Duramti - South Africa)
UK WORKING TEST PASSES