MILEOAK MADLY SCRUMPTIOUS AT DARKPEAK


  • Nicco
  • Nicco

Info

Pet Name: Nicco
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 28 July 2006
Hips: BVA 15 (8/7)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Equivocal (22/04/2010)
Cystinuria: Clear by parentage

Owner

Alan & Kirsteen Farrar

Breeder

Name: Pam & Gary Leech
Location: Warwickshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: DARKPEAK FAERY NUFF
Pet Name: Nuff
Colour: Black
DoB: 23 November 2000
Dam
Name: MILEOAK BUFFY
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 18 March 2002

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
DARKPEAK CRAZY FOR YOU Brown 29 October 2011
DARKPEAK RUMOUR HAS IT AT LARKHARBOUR Brown 29 October 2011
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
WILDERLAND AMBER SPYGLASS Brown Half brother Sire
WILDERLAND GOLDEN COMPASS, ShCM Black Half brother Sire
WILDERLAND SERAFINA PEKALA AT STORMWARDENS Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
SEAFAR CHARLESTON Black (carrying Brown recessive) Half sister Sire
SEAFAR JITTERBUG Brown Half sister Sire
SEAFAR MAMBO Black Half sister Sire
SEAFAR SAMBA AT TEEBEARS Brown Half sister Sire
QUIETSTORM SOLSTICE Black Half sister Sire
NUTBROOK THE BUTTY ALICE Brown Half sister Sire
MILEOAK MARIA SHARAPOVA Black Half sister Dam
CASLMOR BAZOOKA JOE OF ALPHABEAR Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
CASLMOR BRIAR ROSE Brown Half sister Sire
CASLMOR BUTTON BRIGHT Brown Half sister Sire
NUTBROOK SAMUEL STRAW AT MILENKO Brown Half brother Sire
NUTBROOK TOM ROLT Brown Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for MILEOAK MADLY SCRUMPTIOUS AT DARKPEAK with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
10 May 2007 Birmingham National Dog Show First in Puppy Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
18 May 2007 Scottish Kennel Club First in Puppy Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
18 May 2007 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
27 May 2007 Bath Canine Society First in Puppy Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
27 May 2007 Bath Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society Third in Puppy Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
08 July 2007 South Wales Kennel Association Second in Puppy Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association Second in Puppy Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Puppy Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
19 July 2007 East Of England Agricultural Society Third in Puppy Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association First in Junior Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 August 2007 Welsh Kennel Club First in Junior Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association Third in Junior Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
21 September 2007 Driffield Agricultural Society Third in Junior Mrs. June Parker (Evanpark)
21 September 2007 Driffield Agricultural Society First in Yearling Mrs. June Parker (Evanpark)
20 October 2007 The Newfoundland Club Third in Novice Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Yearling Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
07 December 2007 Ladies' Kennel Association Second in Junior Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 December 2007 Ladies' Kennel Association Third in Yearling Mr. David J. Butcher (Muscadine)
04 January 2008 Boston & District Canine Society Second in Junior Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
17 May 2008 Scottish Kennel Club Second in Post Graduate Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association Second in Post Graduate Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
22 June 2008 Blackpool & District Canine Society Second in Post Graduate Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
06 July 2008 South Wales Kennel Association Third in Post Graduate Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Post Graduate Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society Second in Post Graduate Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association Third in Post Graduate Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
16 August 2008 Welsh Kennel Club Second in Limit Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
24 August 2008 Scottish Kennel Club Second in Post Graduate Mr. William E. Piggott (Portesk)
18 October 2008 The Newfoundland Club First in Mid Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club Second in Veteran Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Novice Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Graduate Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Graduate Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
UK WORKING TEST PASSES
(Results are being compiled and only partial data from 2008 onwards is currently displayed)

Note: Only pass results from Certified Tests organised by the Newfoundland Club (NC) and the Southern Newfoundland Club (SNC) are automatically shown.

The Northern Newfoundland Club (NNC) do not publish test passes so we can only include NNC passes where we are directly informed and asked to include them - please let us know if your dog has NNC Test passes since 2008 which you would like added.



Date: Test Organiser: Venue: Pass: Judges (if known):
05 July 2008 SNC Gelli Aur (Golden Grove) Country Park, Llandeilo, Carmarthenshire Level 1 - Draught Kevin Mercer & Steve Wilson