• Jackson
  • Jackson
  • Jackson
  • Jackson
  • Jackson

Info

Pet Name: Jackson
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 25 June 2014
Hips: BVA 21 (9/12)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.62m/sec (2017)
Cystinuria: Hereditary Clear

Owner

Mr. C. & Mrs. J. Sayle

Breeder

Name: Barbara Turner
Location: Merseyside
Country: United Kingdom
Website: http://baranovanewfs.webs.com

Pedigree

Sire
Name: Int. Ch., Multi Ch., Pol. Ch., Sk. Ch., Cz. Ch. BLACK PRETENDER KAŹKO SŁUPSKI
Pet Name: Josh
Colour: Black
DoB: 18 February 2008
Dam
Name: BARANOVA CALYPSO
Pet Name: Holly
Colour: Black
DoB: 24 September 2008

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
DISORANTO SECRET LOVE AT MILLTHORPE Black Half sister Sire
TICKLECOVE'S LETS PRETEND Black Half brother Sire
TICKLECOVE'S PRETEND PLAY Black Half sister Sire
BARANOVA BIG BOPPER OF ELBEAR, JW, ShCM Black Litter brother Both
BARANOVA ALEXANDOR Black Half brother Sire
BARANOVA OLEG OF SHERIDEL Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
Belg. Ch. NEW ANGELS MAGIC GIRL Black Half sister Sire
Int. Ch., Lux. Ch., Belg. Ch., Ch. NEW ANGELS MILLION DOLLAR BABY, JW Black Half sister Sire
Ch. NEW ANGELS MYGUY AT MILLTHORPE, JW, ShCM Black Half brother Sire
BARANOVA SEAS THE DAY Black Half brother Dam
BARANOVA WALTZ WITH WAVES Black Half sister Dam
BARANOVA WAVE RIDER Black Half brother Dam
BARANOVA THREE CHEERS Black [carrying Brown recessive] Half brother Dam
YOUR THE ONE FOR SANDBEARS TENDER EBONY Black Half sister Sire
Int. Ch., Multi Ch. CASPER LITTLE BEARS BLACK KORALLE Black Half brother Sire
BOATSWAIN'S DIAMOND AIN'T NO SAINT, Slov. & Cro. Jnr. Ch. Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
08 January 2015 Boston & District Canine Society Second in Minor Puppy Mr. David J. Butcher (Muscadine)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society First in Minor Puppy Kari Järvinen (from Finland)
06 March 2015 Crufts Second in Minor Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club Third in Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Puppy Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
25 April 2015 West of England Ladies' Kennel Society Second in Puppy Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show First in Puppy Mrs. Pam Leech (Mileoak)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show Best Puppy in Breed Mrs. Pam Leech (Mileoak)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show SECOND in WORKING GROUP PUPPY Mrs. Lynne Salt (judging Working Group Puppy)
17 May 2015 Scottish Kennel Club Second in Puppy Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society First in Puppy Mr. R. John Evans (Abbeydore)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. R. John Evans (Abbeydore)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society THIRD in WORKING GROUP PUPPY Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society Second in Junior Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association First in Junior Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
22 August 2015 Welsh Kennel Club Second in Junior Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
29 August 2015 Scottish Kennel Club Second in Junior Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society Second in Junior Mr. William E. Piggott (Portesk)
09 October 2015 South Wales Kennel Association First in Junior Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
09 October 2015 South Wales Kennel Association CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society First in Junior Mr. John J. Burrows (Mayoss)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Second in Junior Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club Second in Limit Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Third in Limit Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show Third in Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
20 May 2016 Scottish Kennel Club Second in Limit Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
18 June 2016 Border Union Agricultural Society Third in Limit Mr. Steven Walker (Hanningfield)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society First in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
20 August 2016 Welsh Kennel Club Third in Limit Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
28 August 2016 Scottish Kennel Club First in Limit Mr. Steven Anderson (Gezandos)
28 August 2016 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. Steven Anderson (Gezandos)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society Second in Limit Mrs. Pam Leech (Mileoak)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club First in Limit Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association Third in Limit Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club First in Limit Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club CC Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club Best of Breed Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society First in Limit Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. R. John Evans (Abbeydore)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association CC Mr. R. John Evans (Abbeydore)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society First in Limit Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
21 October 2017 The Newfoundland Club Third in Open Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society Third in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Third in Open Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association Second in Open Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 September 2015 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Miss. Alison Walden (Joalta)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
UK WORKING TEST PASSES