ACARA SASKIE MOONBEAR, ShCM


  • Alaska

Info

Pet Name: Alaska
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 25 April 2008

Health Info

Hips: BVA 9 (6/3)
Elbows: BVA 0 (0-0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal (22/07/2009)
Cystinuria: DNA tested Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Christine Bodman

Breeder

Name: Christine Bodman
Location: Wiltshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: SHERIDEL LUCIANO OF ACARA, ShCM
Pet Name: Lobo
Colour: Black
DoB: 12 October 2002
Dam
Name: SHERIDEL NEBRASKA OF ACARA, ShCM
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 16 November 2005

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
ACARA ELEKTRA QUEEN Black 22 May 2012
ACARA HONEY RYDER Black 22 May 2012
ACARA KAMAL KHAN Black 22 May 2012
ACARA LICENCE TO THRILL Black 22 May 2012
ACARA QUANTUM OF SHERIDEL Black 22 May 2012
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
ACARA KOHANA, JW, ShCM Black Half sister Dam
ACARA TACODA Black Half brother Dam
Ch. SHERIDEL ACARA ACADIA Black Half sister Dam
ACARA CHEYENNE WARRIOR Black Litter brother Both
ACARA MISS BRASSIBEAR OF SHINGLEBAY, ShCM Black Litter sister Both
DEARCHARY DEAD SWANKY Black Half sister Sire
DEARCHARY DHUNIKOLHU OF CROSSLANDS Black Half sister Sire
DEARCHARY LADY OF THE LAMP Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for ACARA SASKIE MOONBEAR, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
16 January 2009 Manchester Dog Show Society Second in Minor Puppy Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Puppy Mr. Eric Prunier (from France)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society Third in Puppy Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association Third in Yearling Mrs. Carol E. Stuckey (Honeybears)
15 June 2009 Three Counties Agricultural Society First in Junior Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Second in Junior Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Third in Graduate Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Junior Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association Third in Junior Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
22 August 2009 Welsh Kennel Club Third in Junior Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association First in Junior Mr. David J. Butcher (Muscadine)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association First in Graduate Mr. David J. Butcher (Muscadine)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Second in Graduate Mr. Arthur Butters (from EIRE)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society Third in Post Graduate Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
11 March 2010 Crufts Second in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Post Graduate Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show Third in Graduate Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association First in Post Graduate Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs Second in Post Graduate Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association Third in Post Graduate Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association First in Good Citizen Dog Scheme Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
10 October 2010 South Wales Kennel Association First in Post Graduate Mrs. Del Richards (Sheridel)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
UK WORKING TEST PASSES