ACARA MISS BRASSIBEAR OF SHINGLEBAY, ShCM


  • Ruby
  • Ruby
  • Ruby

Info

Pet Name: Ruby
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 25 April 2008

Health Info

Hips: BVA 6 (3/3)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Echo doppler Normal - 1.55m/sec (02/12/2009)
Cystinuria: DNA tested Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Patricia Franklin

Breeder

Name: Christine Bodman
Location: Wiltshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: SHERIDEL LUCIANO OF ACARA, ShCM
Pet Name: Lobo
Colour: Black
DoB: 12 October 2002
Dam
Name: SHERIDEL NEBRASKA OF ACARA, ShCM
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 16 November 2005

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
SHINGLEBAY HIGH HOPES, ShCM Black 8 March 2014
SHINGLEBAY INDIAN SUMMER OF ACARA, ShCM Black 8 March 2014
SHINGLEBAY BUMMING AROUND Black 26 November 2010
SHINGLEBAY INNAMORATA Black 26 November 2010
SHINGLEBAY MISTY MOONLIGHT Black 26 November 2010
SHINGLEBAY RETURN TO ME Black 26 November 2010
SHINGLEBAY RIO BRAVO Black 26 November 2010
SHINGLEBAY THAT'S AMORE Black 26 November 2010
SHINGLEBAY VOLARE Black 26 November 2010
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
ACARA KOHANA, JW, ShCM Black Half sister Dam
ACARA TACODA Black Half brother Dam
Ch. SHERIDEL ACARA ACADIA Black Half sister Dam
ACARA CHEYENNE WARRIOR Black Litter brother Both
ACARA SASKIE MOONBEAR, ShCM Black Litter sister Both
DEARCHARY DEAD SWANKY Black Half sister Sire
DEARCHARY DHUNIKOLHU OF CROSSLANDS Black Half sister Sire
DEARCHARY LADY OF THE LAMP Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for ACARA MISS BRASSIBEAR OF SHINGLEBAY, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Third in Junior Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Third in Junior Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Yearling Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
03 August 2009 Paignton & District Fanciers' Association Second in Junior Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
03 August 2009 Paignton & District Fanciers' Association First in Yearling Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Third in Graduate Mr. David J. Butcher (Muscadine)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society Second in Junior Mr. Graham D. Brace (Boromir)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society Third in Post Graduate Mr. Graham D. Brace (Boromir)
10 October 2009 South Wales Kennel Association First in Junior Mr. Arthur Butters (from EIRE)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association Third in Yearling Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Third in Yearling Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show Second in Graduate Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
30 May 2010 Bath Canine Society Third in Post Graduate Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association Second in Graduate Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Third in Post Graduate Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society Third in Post Graduate Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Post Graduate Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Second in Post Graduate Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs First in Graduate Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Second in Post Graduate Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Second in Post Graduate Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
10 October 2010 South Wales Kennel Association Third in Limit Mrs. Del Richards (Sheridel)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show Second in Good Citizen Dog Scheme Mr. John J. Burrows (Mayoss)
29 May 2011 Bath Canine Society Third in Post Graduate Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Post Graduate Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association First in Post Graduate Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
06 August 2011 Joint Newfoundland Clubs Third in Post Graduate Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
06 August 2011 Joint Newfoundland Clubs Second in Special Open - Black Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association Second in Post Graduate Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association Second in Post Graduate Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
11 December 2011 Ladies' Kennel Association First in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
10 March 2012 Crufts Third in Good Citizen Dog Scheme Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
28 April 2012 West of England Ladies' Kennel Society First in Good Citizen Dog Scheme Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
11 May 2012 Birmingham National Dog Show Second in Limit Mrs. Del Richards (Sheridel)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association First in Good Citizen Dog Scheme Dog or Bitch Mr. David J. Butcher (Muscadine)
08 September 2012 Richmond Dog Show Society Second in Limit Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
12 October 2012 South Wales Kennel Association First in Good Citizen Dog Scheme Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
20 October 2012 The Newfoundland Club Third in Limit Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
10 March 2013 Crufts First in Good Citizen Dog Scheme Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
02 June 2013 Southern Counties Canine Association Third in Post Graduate Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
30 June 2013 Windsor Dog Show Society Third in Limit Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
30 June 2013 Windsor Dog Show Society First in Good Citizen Dog Scheme Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society First in Limit Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society CC Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association Second in Limit Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
10 August 2014 Bournemouth Canine Association Third in Limit Mr. Espen Engh (from Norway)
06 March 2015 Crufts Third in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association Second in Veteran Dog or Bitch Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society First in Veteran Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs First in Veteran Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association Second in Veteran Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
22 August 2015 Welsh Kennel Club First in Veteran Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association First in Veteran Mr. Rony Doedijns (from Holland)
17 October 2015 The Newfoundland Club Second in Veteran Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association First in Veteran Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
12 March 2016 Crufts First in Veteran Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Veteran Dog or Bitch Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society First in Veteran Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association Third in Veteran Dog or Bitch Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society First in Veteran Dog or Bitch Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Veteran Dog or Bitch Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
13 August 2016 Bournemouth Canine Association Second in Veteran Mr. Christopher J. Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Third in Veteran Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
08 October 2016 South Wales Kennel Association Second in Veteran Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club First in Veteran Mrs. Debra Thornton (Cypress Bay - USA)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
08 November 2009 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Special Open - Black Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
19 December 2009 Southern Newfoundland Club (Open Show) Third in Post Graduate Eivor Hofmandselv (Hofmand - from Norway)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mr. Ken Jessup (non-breed specialist - Corsky)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mr. Simon Luxmoore (non-breed specialist - Hushwing/Zima)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Veteran Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
UK WORKING TEST PASSES