Ch. CAPE LEWISPORTE NIRVANA AT DARKPEAK, JW


  • Loki
  • Loki
  • Loki

Info

Pet Name: Loki
Sex: Male
Colour: Black [carrying Grey recessive]
Date of Birth: 20 November 2014
Hips: BVA 6 (3/3)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.67m/sec (30/11/2015)
Cystinuria: DNA tested Carrier

Owner

Alan & Kirsteen Farrar

Breeder

Name: Jan Counotte & Daniƫlle De Vree
Location: Lint
Country: Belgium
Website: http://www.cape-lewisporte.be

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Am. Gr. Ch. SUNVALLEY'S ITS AS SIMPLE AS ABC
Pet Name: Todd
Colour: Black
DoB: 5 November 2010
Dam
Name: CAPE LEWISPORTE KNOCKNWOOD
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 16 December 2011

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
HANNINGFIELD LEMMY Black 29 January 2017
HANNINGFIELD METALLICA AT DARKPEAK Black 29 January 2017
HANNINGFIELD NO DOUBT Black 29 January 2017
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
KING OF HELLULAND DISCOVER THE BEAUTY Black Half sister Sire
Ch.*, Am. Ch. MAINLAND ANCHORBAY NOW I KNOW MY ABC'S, (* subject to KC confirmation) Black Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. CAPE LEWISPORTE NIRVANA AT DARKPEAK, JW with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society First in Minor Puppy Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society Best Puppy in Breed Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society First in Minor Puppy Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society First in Puppy Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society Best Puppy in Breed Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society THIRD in WORKING GROUP PUPPY Mr. Trevor Simmons (non-breed specialist)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society First in Minor Puppy Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association Best Puppy in Breed Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs First in Minor Puppy Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Best Puppy in Breed Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association Third in Puppy Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association First in Minor Puppy Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association Best Puppy in Breed Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
22 August 2015 Welsh Kennel Club Second in Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association Third in Puppy Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society First in Puppy Mr. Barry Carr (Sauvtage)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society Best Puppy in Breed Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society First in Puppy Mr. William E. Piggott (Portesk)
09 October 2015 South Wales Kennel Association First in Puppy Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
09 October 2015 South Wales Kennel Association Best Puppy in Breed Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
09 October 2015 South Wales Kennel Association Reserve CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
17 October 2015 The Newfoundland Club First in Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
17 October 2015 The Newfoundland Club Best Puppy in Breed Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society First in Puppy Mr. John J. Burrows (Mayoss)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society Best Puppy in Breed Mr. John J. Burrows (Mayoss)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Puppy Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best Puppy in Breed Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland WINNER of WORKING GROUP PUPPY Mr. Tom H. Johnston (non-breed specialist - Feldkirk)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland BEST PUPPY IN SHOW Mr. Tom H. Johnston (non-breed specialist - Feldkirk)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association First in Junior Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
07 January 2016 Boston & District Canine Society First in Junior Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
12 March 2016 Crufts First in Junior Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club First in Junior Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Junior Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Best of Breed Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show First in Junior Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
20 May 2016 Scottish Kennel Club First in Junior Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association Third in Post Graduate Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
18 June 2016 Border Union Agricultural Society First in Limit Mr. Steven Walker (Hanningfield)
18 June 2016 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mr. Steven Walker (Hanningfield)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society Third in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society Second in Limit Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society First in Limit Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association First in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association CC Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association First in Yearling Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
20 August 2016 Welsh Kennel Club Third in Yearling Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
28 August 2016 Scottish Kennel Club Second in Limit Mr. Steven Anderson (Gezandos)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Third in Limit Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society First in Limit Mrs. Pam Leech (Mileoak)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society CC Mrs. Pam Leech (Mileoak)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society Best of Breed Mrs. Pam Leech (Mileoak)
22 October 2016 The Newfoundland Club First in Limit Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Second in Special Open - Black Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
21 January 2017 Manchester Dog Show Society Third in Open Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society First in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
26 August 2017 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
26 August 2017 Scottish Kennel Club CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
21 October 2017 The Newfoundland Club Third in Special Open - Black Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
UK WORKING TEST PASSES