Ch. NEWPHREY GRACIE FIELDS, JW, ShCM


  • Grace
  • Grace
  • Grace
  • Grace
  • Grace

Info

Pet Name: Grace
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 24 August 2004

Health Info

Hips: BVA 12 (6/6)
Elbows:
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Equivocal (10/04/2006)
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

John & Freda Austin

Breeder

Name: Deborah Humphreys
Location: Flintshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: MERRYBEAR WILLENNIUM
Pet Name: Will
Colour: Black
DoB: 15 November 1999
Dam
Name: LUDZSKA CINDY OF NEWPHREY
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 15 May 2000

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
NEWPHREY HOT JAZZ OF ELBEAR Black Half sister Dam
TAWISCARA ANAISANAIS Black Half sister Sire
TAWISCARA REDDY TEDDY GO Black Half brother Sire
MERRYBEAR OH OLIVIA Black Half sister Sire
MERRYBEAR OSCAR Black Half brother Sire
MOLLYNEWF REBECCA'S GIFT Black Half sister Sire
NEWPHREY GLADYS KNIGHT AT BARANOVA Black Litter sister Both
CUMNGO CENTAURY Brown Half brother Sire
CUMNGO HONEYSUCKLE Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
MERRYBEAR KARLOTTA Black Half sister Sire
MERRYBEAR KING OF KINGS Black Half brother Sire
MERRYBEAR KING OF LOVE Black Half brother Sire
HOMEPORT COOLYHIGH HARMONY Black Half sister Sire
Ch. SWANPOOL GINA LOLLOBRIGIDA Black Half sister Sire
SWANPOOL MIDNIGHT DESIRE OF TRINITYBAY Black Half sister Sire
SWANPOOL MIDNIGHT DREAM Black Half sister Sire
SWANPOOL SCARLET AND GOLD Black Half sister Sire
WILDERLAND PAINT IT BLACK Black Half brother Sire
WILDERLAND ROLL ME AWAY Brown Half brother Sire
CHATEAUNEWF JUST WILLIAM Black Half brother Sire
CHATEAUNEWF YSATIS Black Half sister Sire
SPARKYBEARS TWO SHOES AMONG PIRATEBEARS Brown Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. NEWPHREY GRACIE FIELDS, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
(Crufts from 2000 and all Championship shows for Newfoundlands from July 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
02 April 2005 Northern Newfoundland Club Third in Minor Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
10 July 2005 South Wales Kennel Association Second in Puppy Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
14 August 2005 Bournemouth Canine Association Third in Puppy Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
20 August 2005 Welsh Kennel Club Second in Puppy Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
27 August 2005 Scottish Kennel Club Second in Junior Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
27 August 2005 Scottish Kennel Club Second in Special Yearling Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
03 September 2005 City of Birmingham Canine Association Third in Yearling Mrs. Marianne Holm-Hansen (from Denmark)
27 October 2005 Midland Counties Canine Society First in Junior Mrs. Zena Thorn-Andrews (non-breed specialist)
27 October 2005 Midland Counties Canine Society Third in Yearling Mrs. Zena Thorn-Andrews (non-breed specialist)
06 November 2005 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Junior Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
12 November 2005 The Newfoundland Club Second in Graduate Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
09 December 2005 Ladies' Kennel Association First in Junior Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
09 December 2005 Ladies' Kennel Association Second in Yearling Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
01 April 2006 Northern Newfoundland Club Second in Yearling Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
15 April 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Post Graduate Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
25 June 2006 Blackpool & District Canine Society First in Graduate Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
09 July 2006 South Wales Kennel Association First in Graduate Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
15 July 2006 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Yearling Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
19 August 2006 Welsh Kennel Club Second in Yearling Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
02 September 2006 City of Birmingham Canine Association First in Graduate Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
16 September 2006 Darlington Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
16 September 2006 Darlington Dog Show Society CC Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
08 October 2006 The Newfoundland Club First in Mid Limit Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
19 January 2007 Manchester Dog Show Society Second in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
21 April 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
21 April 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Reserve CC Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
18 May 2007 Scottish Kennel Club Third in Limit Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
24 June 2007 Blackpool & District Canine Society CC Mr. Ellis Hulme (non-breed specialist - Tongemoor)
11 July 2007 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
18 August 2007 Welsh Kennel Club Third in Open Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
25 August 2007 Scottish Kennel Club Second in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
24 August 2008 Scottish Kennel Club Second in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society First in Open Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society CC Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
02 November 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Open Mrs. Ilona Y. Onstenk-Schenk (from Holland)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Third in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
17 May 2009 Scottish Kennel Club Second in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
10 March 2013 Crufts Second in Veteran Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
06 April 2013 Northern Newfoundland Club Second in Veteran Mr. John J. Burrows (Mayoss)
28 April 2013 West of England Ladies' Kennel Society First in Veteran Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
11 May 2013 Birmingham National Dog Show Second in Veteran Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club First in Special Veteran Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
(From 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
15 October 2005 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
15 October 2005 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Novice Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
15 October 2005 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Debutant Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
23 February 2008 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
11 October 2008 Northern Newfoundland Club (Open Show) Third in Open Mrs. Sylvia J. Monaghan (Nostradamus)
01 October 2011 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
26 November 2011 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Veteran Mrs. Maxine Munday (Kubear)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Veteran Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
UK WORKING TEST PASSES