• Tally
  • Tally
  • Tally
  • Tally
  • Tally

Info

Pet Name: Tally
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 12 June 2005

Health Info

Hips: 11 (6/5)
Elbows: 0-0
Heart (test date): Clear (20/10/07)
Cystinuria: Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Suzanne Archer

Breeder

Name: Suzanne Archer
Location: Hampshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.tallisbay.com

Pedigree & Relatives

Sire
Name: GYPSYSPRINGS FRANCESCO, ShCM
Pet Name: Franco
Colour: Black [carrying Brown recessive]
DoB: 27 October 1998
Dam
Name: PARADESO POLLYANNA OF TALLISBAY
Pet Name: Polly
Colour: Black with a white chest marking
DoB: 31 December 2002

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
TALLISBAY TAFFETA Black 1 March 2010
TALLISBAY TAMARA OF SAKARIBEAR Black 1 March 2010
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MILEOAK SOUND OF THUNDER Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
JOYBRINGER TEAZEL Brown Half sister Sire
JOYBRINGER FIDELIO Brown Half brother Sire
JOYBRINGER MERRY MAPLE Brown Half sister Sire
ABBEYDORE SEA BAGNINO AT BOWNBEARS Black Half brother Sire
ABBEYDORE SEA BREZZA OF TAHYEE Black Half sister Sire
Ch. ABBEYDORE SEA FIORE Black Half sister Sire
ABBEYDORE SEA FOSCHIA HEFO CEWRIRDWR Black Half sister Sire
SAUVTAGE OCEAN MAIDEN Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for TALLISBAY TALENT, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
15 April 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Puppy Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
29 April 2006 West of England Ladies' Kennel Society Second in Puppy Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
14 May 2006 Birmingham National Dog Show Third in Puppy Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
01 July 2006 Windsor Dog Show Society Second in Junior Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
15 July 2006 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Junior Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
19 August 2006 Welsh Kennel Club Third in Junior Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
09 December 2006 Ladies' Kennel Association Third in Junior Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
09 March 2007 Crufts First in Post Graduate Mrs. Ferelith A. Somerfield (non-breed specialist - Oudenard)
29 June 2007 Windsor Dog Show Society First in Post Graduate Mr. R. John Evans (Abbeydore)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Post Graduate Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
18 August 2007 Welsh Kennel Club First in Post Graduate Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
20 October 2007 The Newfoundland Club First in Post Graduate Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
19 April 2008 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Limit Mrs. Judy Oriani (Stormsail)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association Third in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
10 June 2008 Three Counties Agricultural Society Second in Limit Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
06 July 2008 South Wales Kennel Association First in Limit Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
06 July 2008 South Wales Kennel Association CC Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society First in Limit Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association First in Limit Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
10 August 2008 Bournemouth Canine Association First in Limit Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Third in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
15 June 2009 Three Counties Agricultural Society Second in Limit Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
23 February 2008 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
28 February 2009 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Ms. Sharon Kingsley (Bigtop)
08 November 2009 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
UK WORKING TEST PASSES