DARBYDALE JIMMY RUFFIN WITH GEZANDOS, ShCM


  • Aarni

Info

Pet Name: Aarni
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 21 February 2004
Hips: BVA 12 (8/4)
Elbows:
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal (20/04/2007)
Cystinuria: Carrier

Owner

Steve Anderson

Breeder

Name: June Lucas
Location: Lancashire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: DARBYDALE WILSON PICKETT
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 8 April 2002
Dam
Name: SAXBEARS FANTASY GIRL OF DARBYDALE
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 26 September 2002

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
DARBYDALE BEWITCHED Black 15 November 2006
DARBYDALE CATCHING DREAMS Black 15 November 2006
DARBYDALE NORTHERN SOUL Black 15 November 2006
DARBYDALE SHE'S LIKE THE WIND WITH DAWSTENBEARS Black with white chest marking 15 November 2006
STANEBERNE DERWENT BEAR Black 5 September 2005
STANEBERNE LORD OF THE LAKES Black 5 September 2005
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
BOSIGHEY RUTHLESS RUBY AT BEDROCKBEARS Black Half sister Sire
DARBYDALE CATCH ME IF YOU CAN Black Half sister Sire
DARBYDALE POETRY IN MOTION Black Half brother Sire
DARBYDALE BEN E KING Black Litter brother Both
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for DARBYDALE JIMMY RUFFIN WITH GEZANDOS, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
(Crufts from 2000 and all Championship shows for Newfoundlands from July 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
02 April 2005 Northern Newfoundland Club Second in Novice Mrs. Del Richards (Sheridel)
03 July 2005 Windsor Dog Show Society Second in Junior Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
10 July 2005 South Wales Kennel Association Third in Junior Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
13 July 2005 Paignton & District Fanciers' Association Second in Junior Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
24 July 2005 Leeds City & District Canine Association Second in Junior Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
24 July 2005 Leeds City & District Canine Association Second in Novice Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
27 August 2005 Scottish Kennel Club Second in Special Yearling Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
01 April 2006 Northern Newfoundland Club Third in Post Graduate Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
17 June 2006 Border Union Agricultural Society Second in Post Graduate Mr. John J. Burrows (Mayoss)
25 June 2006 Blackpool & District Canine Society Third in Graduate Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
09 July 2006 South Wales Kennel Association First in Graduate Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
09 July 2006 South Wales Kennel Association Reserve CC Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
19 August 2006 Welsh Kennel Club Second in Post Graduate Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
16 September 2006 Darlington Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
30 September 2006 Belfast Dog Show Society Second in Limit Mrs. Barbara Banbury (non-breed specialist)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Post Graduate Mrs. Del Richards (Sheridel)
19 January 2007 Manchester Dog Show Society Third in Post Graduate Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society Third in Post Graduate Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
18 August 2007 Welsh Kennel Club First in Post Graduate Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
25 August 2007 Scottish Kennel Club Third in Post Graduate Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association Third in Graduate Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
15 September 2007 Darlington Dog Show Society Second in Post Graduate Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
27 October 2007 Midland Counties Canine Society Third in Limit Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
04 November 2007 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Post Graduate Mrs. Bridgette Schjöth (from Denmark)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show First in Limit Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
16 August 2008 Welsh Kennel Club Third in Limit Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
13 September 2008 Darlington Dog Show Society Third in Limit Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
08 March 2009 Crufts Third in Mid Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
(From 2005 to date)
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 February 2005 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Novice Ms. Abi Stevenson (breed specialist)
11 October 2008 Northern Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Mrs. Sylvia J. Monaghan (Nostradamus)
UK WORKING TEST PASSES