SANDBEARS LOVE N'IT AT LUVMINEWFS, JW, ShCM


  • Angharad
  • Angharad

Info

Pet Name: Angharad
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 15 May 2013

Health Info

Hips: BVA 7 (4/3)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.68m/sec (20/05/2014)
Cystinuria: DNA tested Carrier

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Geraldine Woods

Breeder

Name: Suzanne Blake
Location: Shropshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.sandbears.com

Pedigree & Relatives

Sire
Name: FOREVER A HEARTBREAKER TENDER EBONY SANDBEARS
Pet Name: Luke
Colour: Black [carrying Brown recessive]
DoB: 20 March 2008
Dam
Name: SANDBEARS GLITZ'N GLAMOUR
Pet Name: Candy
Colour: Black
DoB: 5 May 2009

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
LUVMINEWFS MY IZ ADORE HER Black 25 October 2016
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SANDBEARS PLAY TO WIN Black Half sister Sire
SANDBEARS CASH N'CARRY Black Half brother Sire
SANDBEARS PICK N'MIX Black Half sister Sire
SANDBEARS DARK N'DEBONAIR Black Litter brother Both
SANDBEARS FRUIT N'NUT Brown Litter sister Both
SANDBEARS KISS N'TELL AT KJALARNES Black Litter sister Both
SANDBEARS STOP N'STARE Black Litter brother Both
SANDBEARS RACING STRIPES Black Half sister Sire
BARANOVA THREE CHEERS Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
SANDBEARS MAGIC TOUCH Black Half brother Sire
SANDBEARS TOUCH OF MAGIC Black Half sister Sire
NORDICANGEL'S PASSION Black Half sister Sire
LOSSMAIG DELILAH Black Half sister Sire
SANDBEARS ANGEL DELIGHT WITH BOWNBEARS Black Half sister Sire
SANDBEARS BLACK FOREST GATO Black Half brother Sire
SANDBEARS STICKY TOFFEE PUD Black Half sister Sire
SANDBEARS TIRAMISU TAWISCARA Black Half sister Sire
Rom. Ch. TRULY MADLY DEEPLY TENDER EBONY Black Half sister Sire
NOT LIKE THE OTHER GIRLS TENDER EBONY Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for SANDBEARS LOVE N'IT AT LUVMINEWFS, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
14 December 2013 Ladies' Kennel Association Third in Minor Puppy Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society Second in Minor Puppy Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
19 April 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Novice Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
25 April 2014 West of England Ladies' Kennel Society Second in Puppy Mr. John McKay (breed specialist)
11 May 2014 Birmingham National Dog Show Second in Puppy Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
11 May 2014 Birmingham National Dog Show First in Graduate Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
17 May 2014 Scottish Kennel Club Second in Junior Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
17 May 2014 Scottish Kennel Club First in Yearling Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
14 June 2014 Border Union Agricultural Society Third in Junior Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
14 June 2014 Border Union Agricultural Society First in Novice Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
22 June 2014 Blackpool & District Canine Society First in Junior Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
22 June 2014 Blackpool & District Canine Society First in Graduate Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Junior Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Yearling Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association Second in Junior Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association Third in Graduate Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association Second in Junior Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
24 August 2014 Scottish Kennel Club Second in Junior Mr. John J. Burrows (Mayoss)
24 August 2014 Scottish Kennel Club First in Yearling Mr. John J. Burrows (Mayoss)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association Second in Junior Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association Third in Graduate Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
18 October 2014 The Newfoundland Club Third in Junior Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
18 October 2014 The Newfoundland Club Second in Yearling Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mrs. Del Richards (Sheridel)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society First in Yearling Mrs. Del Richards (Sheridel)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Junior Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Yearling Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
06 March 2015 Crufts Second in Yearling Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society Second in Post Graduate Mr. R. John Evans (Abbeydore)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society Third in Graduate Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association First in Graduate Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs First in Mid Limit Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society Third in Limit Mr. Barry Carr (Sauvtage)
17 October 2015 The Newfoundland Club Second in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society Third in Limit Mr. John J. Burrows (Mayoss)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) Third in Minor Puppy Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
27 September 2014 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mrs. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
27 September 2014 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mrs. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
UK WORKING TEST PASSES