FURNDONBAY RUN THE WORLD, ShCM


  • Becca
  • Becca
  • Becca

Info

Pet Name: Becca
Sex: Female
Colour: Black [carrying White & Black recessive]
Date of Birth: 25 November 2013

Health Info

Hips: BVA 10 (6/4)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.4m/sec (18/2/2015)
Cystinuria: Hereditary Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Ricky Furnell

Breeder

Name: Ricky Furnell & Liam Lydon
Location: Norfolk
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch. MERRYBEAR ALEJANDRO, JW, ShCM
Pet Name: Andro
Colour: Black
DoB: 10 June 2010
Dam
Name: SAFEHARBOUR WALZIN MATILDA
Pet Name: Bella
Colour: Black
DoB: 12 April 2010

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
FURNDONBAY UPTOWN FUNK RODIVECO Black Half sister Dam
MERRYBEAR GIOVANEWHIZ MILLTHORPE Black Half brother Sire
MERRYBEAR GIOVANNAA Black Half sister Sire
FURNDONBAY IRREPLACABLE Black Litter sister Both
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for FURNDONBAY RUN THE WORLD, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
18 October 2014 The Newfoundland Club Third in Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society Third in Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Puppy Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association Second in Junior Mr. Graham D. Brace (Boromir)
08 January 2015 Boston & District Canine Society Third in Junior Mr. David J. Butcher (Muscadine)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club Second in Junior Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
25 April 2015 West of England Ladies' Kennel Society Second in Junior Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show Third in Junior Mrs. Pam Leech (Mileoak)
17 May 2015 Scottish Kennel Club Second in Junior Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association Third in Yearling Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society First in Post Graduate Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society Second in Graduate Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society First in Yearling Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Yearling Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society Second in Graduate Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association Third in Post Graduate Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Second in Post Graduate Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association Third in Yearling Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association Third in Post Graduate Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
22 August 2015 Welsh Kennel Club Second in Yearling Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association Second in Graduate Mr. Rony Doedijns (from Holland)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society Second in Yearling Mr. William E. Piggott (Portesk)
09 October 2015 South Wales Kennel Association Second in Post Graduate Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
17 October 2015 The Newfoundland Club Third in Yearling Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Third in Post Graduate Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Limit Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society First in Limit Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society First in Limit Mrs. Del Richards (Sheridel)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society First in Limit Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society Reserve CC Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society First in Limit Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
22 October 2016 The Newfoundland Club Third in Limit Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
27 October 2016 Midland Counties Canine Society Second in Limit Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
05 January 2017 Boston & District Canine Society Second in Limit Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
27 May 2018 Bath Canine Society Second in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
21 February 2015 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Junior Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mr. Simon Luxmoore (non-breed specialist - Hushwing/Zima)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
UK WORKING TEST PASSES