Ch. SEABROOK LET'S TALK ABOUT ME


  • Brandon
  • Brandon
  • Brandon

Info

Pet Name: Brandon
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 13 December 2014

Health Info

Hips: BVA 6 (3/3)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.65m/sec (11/02/2017)
Cystinuria: DNA tested Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Julie Sheridan

Breeder

Name: Kathy Griffin
Location: Wisconsin
Country: USA
Website: http://www.seabrooknewfs.com

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Am. Ch., Spn. Ch., Port. Ch. NUMA'S C'EST LA VIE SEABROOK
Pet Name: Boston
Colour: Black
DoB: 26 December 2007
Dam
Name: Am. Ch. SEABROOK TANTRUMS AND TIARAS
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 24 November 2009

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
ALPHABEAR DESPACITO Black 1 November 2017
ALPHABEAR SYLVIA'S MOTHER Black 1 November 2017
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SAKARIBEAR SEVENTH HEAVEN Black Half sister Sire
SAKARIBEAR SILVER LINING Black Half brother Sire
SAKARIBEAR SOMERSET STORM Black Half brother Sire
SAKARIBEAR SPELLBINDER Black Half brother Sire
SAKARIBEAR SUNDAY BEST BY TALLISBAY Black Half sister Sire
HANNINGFIELD BLACK DIAMOND Black Half brother Sire
HANNINGFIELD LORD MORPHEUS Black Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. SEABROOK LET'S TALK ABOUT ME with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Puppy Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society Third in Minor Puppy Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
22 August 2015 Welsh Kennel Club First in Minor Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association First in Minor Puppy Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society Second in Puppy Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society Third in Puppy Mr. William E. Piggott (Portesk)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association First in Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Best Puppy in Breed Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
16 January 2016 Manchester Dog Show Society First in Junior Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
12 March 2016 Crufts Second in Junior Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Junior Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society First in Junior Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association First in Junior Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society First in Junior Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society First in Post Graduate Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society Reserve CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association First in Graduate Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
20 August 2016 Welsh Kennel Club First in Yearling Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. Pam Leech (Mileoak)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mrs. Pam Leech (Mileoak)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society Second in Post Graduate Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
08 October 2016 South Wales Kennel Association First in Post Graduate Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
22 October 2016 The Newfoundland Club Second in Yearling Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club First in Special Yearling Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club CC Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
05 January 2017 Boston & District Canine Society First in Limit Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
12 March 2017 Crufts First in Limit Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club Third in Limit Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society First in Limit Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
21 May 2017 Scottish Kennel Club First in Limit Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
21 May 2017 Scottish Kennel Club Reserve CC Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
03 June 2017 Southern Counties Canine Association First in Limit Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
03 June 2017 Southern Counties Canine Association CC Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society First in Limit Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society Best of Breed Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Colin Reed (non-breed specialist - Byquy)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society First in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society Reserve CC Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association Second in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
19 August 2017 Welsh Kennel Club Second in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Second in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Reserve CC Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society Second in Open Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
21 October 2017 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society First in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society CC Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club First in Special Open - Black Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
20 January 2018 Manchester Dog Show Society First in Open Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
20 January 2018 Manchester Dog Show Society CC Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
28 April 2018 West of England Ladies' Kennel Society First in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show First in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
07 June 2018 Three Counties Agricultural Society First in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
07 June 2018 Three Counties Agricultural Society CC Mr. Graham D. Brace (Boromir)
07 June 2018 Three Counties Agricultural Society Best of Breed Mr. Graham D. Brace (Boromir)
24 June 2018 Blackpool & District Canine Society Second in Open Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
24 June 2018 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
30 June 2018 Windsor Dog Show Society First in Open Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
30 June 2018 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
14 July 2018 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
14 July 2018 National Working & Pastoral Breeds Society CC Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
14 July 2018 National Working & Pastoral Breeds Society Best of Breed Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
26 August 2018 Scottish Kennel Club Second in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
01 September 2018 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mrs. Pam Leech (Mileoak)
13 October 2018 The Newfoundland Club Third in Champion Mr. William Matlock (Windwagon - USA)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Graduate Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
UK WORKING TEST PASSES