DARKPEAK STARLIGHT EXPRESS

Info

Pet Name: Iris
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 2 November 2021

Health Info

Hips: ANKC 14 (4/10)
Elbows: ANKC 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Equivocal 2.08m/sec (14/04/2023)
Cystinuria: Hereditary Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Alan & Kirsteen Farrar

Breeder

Name: Alan & Kirsteen Farrar
Location: Derbyshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.darkpeaknewfoundlands.co.uk

Pedigree & Relatives

SIRE
Name: Ger. Ch. NANDOBEARS INSTANTLY LOVE AT MILEOAK
Pet Name: Jamie
Colour: Black
DoB: 9 January 2016
DAM
Name: DISORANTO MOONLIGHT SHADOW AT DARKPEAK, JW
Pet Name: Mazzy
Colour: Black
DoB: 12 February 2019
OFFSPRING

No offspring currently recorded for this bitch.


NEAR RELATIVES
Only close relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.
Name Pet Name Colour Relationship Common Parent(s)
ELGRANDBEAR IN THE MOMENT Black Half brother Sire
ELGRANDBEAR RAZZ MA TAZ Black Half brother Sire
MILEOAK DIDN’T START THE FIRE Black Half sister Sire
MILEOAK INNOCENT MAN Black Half brother Sire
MILEOAK UPTOWN GIRL AT KAIJASHOLME Black Half sister Sire
NANDOBEARS YABBA DABBA DOO AT MILEOAK Black Half brother Sire
NANDOBEARS YOU ONLY LIVE ONCE Black Half brother Sire
Ch.* NANDOBEARS YOU'LL NEVER WALK ALONE, (subject to KC conf.) Black Half brother Sire
SCHIMO’S JOAN JETT AT SASQUATCH Black Half sister Sire
SASKINBEARS BACK IN BLACK Black Half brother Sire
SASKINBEARS BLUE VELVET Black Half sister Sire
SASKINBEARS RED RED WINE Black Half sister Sire
SASKINBEARS TRUE BLUE FOR SAFEHARBOUR, JW Black Half sister Sire
Ch. BRIDGESTONE MANOR OF GROVES Black Half sister Sire
ACAVISTE BRON YR AUR Black Half sister Sire
ACAVISTE MOTHERSHIP OF SHERIDEL Black Half sister Sire
DIANE KEATON BÄR VOM GELDERLAND Black Half sister Sire
DONA VERSACE BÄR VOM GELDERLAND Black Half sister Sire
Ch. CAMNOIRE GHOST KATO WITH CANNARK, JW Black Half sister Sire
CAMNOIRE HALO AT NANDOBEARS OVER MILEOAK, JW Black Half sister Sire
CAMNOIRE HANNAH BARNES Black Half sister Sire
MILEOAK SAMWELL TARLY, JW Black Half brother Sire
MILEOAK SANSA STARK, JW Black Half sister Sire

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for DARKPEAK STARLIGHT EXPRESS with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS

Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.
Date Show Class or Award Judge (Affix or info)
05 June 2022 Southern Counties Canine Association Second in Minor Puppy Kari Järvinen (from Finland)
10 June 2022 Three Counties Agricultural Society Second in Puppy Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
26 June 2022 Blackpool & District Canine Society Second in Minor Puppy Mr. K. Sigurd Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
02 July 2022 Windsor Dog Show Society Second in Puppy Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
08 July 2022 East Of England Agricultural Society First in Minor Puppy Mr. Joe T. Smith (non-breed specialist - Mowgli)
16 July 2022 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Puppy Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
22 July 2022 Leeds City & District Canine Association Third in Puppy Mrs. Jill Peak (non-breed specialist - Bayard)
05 August 2022 Paignton & District Fanciers' Association First in Puppy Mrs. Abbi Adair (Darebear)
13 August 2022 Bournemouth Canine Association First in Puppy Miss Alison Walden (Joalta)
13 August 2022 Bournemouth Canine Association Best Puppy in Breed Miss Alison Walden (Joalta)
13 August 2022 Bournemouth Canine Association Reserve CC Miss Alison Walden (Joalta)
13 August 2022 Bournemouth Canine Association THIRD in WORKING GROUP PUPPY Mr. Keith Baldwin (non-breed specialist - Nightstorm)
17 September 2022 Darlington Dog Show Society Third in Puppy Mrs. Sylvia J. Monaghan (Nostradamus)
08 October 2022 South Wales Kennel Association First in Puppy Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
29 October 2022 Midland Counties Canine Society Second in Puppy Mrs. Lucinda M. Burgess (Bearsted)
05 November 2022 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Junior Mrs. Sharon Ashdown-Bedford (Chateaunewf)
05 November 2022 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Yearling Mrs. Sharon Ashdown-Bedford (Chateaunewf)
27 November 2022 Southern Newfoundland Club First in Junior Mr. Jens Utke Ramsing (non-breed specialist- Sennettas, Denmark)
27 November 2022 Southern Newfoundland Club First in Graduate Mr. Jens Utke Ramsing (non-breed specialist- Sennettas, Denmark)
10 December 2022 Ladies' Kennel Association First in Junior Ms. Catherine Moffat (non-breed specialist - Kyleca)
05 January 2023 Boston & District Canine Society Second in Junior Mr. Milan D. Lint (Pouch Cove - USA)
05 January 2023 Boston & District Canine Society First in Yearling Mr. Milan D. Lint (Pouch Cove - USA)
22 January 2023 Manchester Dog Show Society Second in Junior Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
10 March 2023 Crufts First in Junior Mr. John J. Burrows (Mayoss)
01 April 2023 Northern Newfoundland Club First in Junior Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
01 April 2023 Northern Newfoundland Club Second in Graduate Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
28 April 2023 West of England Ladies' Kennel Society First in Junior Mrs. Maxine Munday (Kubear)
04 May 2023 Birmingham National Dog Show First in Yearling Mr. Howard Ogden (non-breed specialist- Beauview)
04 June 2023 Southern Counties Canine Association First in Post Graduate Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
10 June 2023 Three Counties Agricultural Society First in Post Graduate Mr. Keith Baldwin (non-breed specialist - Nightstorm)
18 June 2023 Border Union Agricultural Society Second in Graduate Mrs. Pam Leech (Mileoak)
25 June 2023 Blackpool & District Canine Society Second in Post Graduate Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
30 June 2023 Windsor Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
29 July 2023 Leeds City & District Canine Association First in Post Graduate Mrs. Debbie Stansbury (non-breed specialist - Woodbriar)
17 August 2023 Welsh Kennel Club First in Post Graduate Ms. Genoveffa Giambona (Trinashores)
31 August 2023 City of Birmingham Canine Association Third in Post Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
15 October 2023 South Wales Kennel Association First in Limit Miss Susan Wardle (non-breed specialist)
15 October 2023 South Wales Kennel Association Reserve CC Miss Susan Wardle (non-breed specialist)
21 October 2023 The Newfoundland Club Third in Limit Mr . Ángel Maestro Lafuente (Anmalamual - Spain)
29 October 2023 Midland Counties Canine Society Second in Limit Ms. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
09 December 2023 Ladies' Kennel Association Second in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
09 December 2023 Ladies' Kennel Association Reserve CC Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
18 January 2024 Manchester Dog Show Society First in Limit Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
04 May 2024 Southern Newfoundland Club First in Limit Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
04 May 2024 Southern Newfoundland Club CC Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
10 May 2024 Birmingham National Dog Show First in Limit Mr. Paul J. Clayton (Larwinsca)
17 May 2024 Scottish Kennel Club First in Limit Mrs. Caroline Friend-Rees (non-breed specialist - Amical)
17 May 2024 Scottish Kennel Club First in Limit Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
24 May 2024 Bath Canine Society First in Limit Ms. Samantha Deary (Dearchary)
24 May 2024 Bath Canine Society Reserve CC Ms. Samantha Deary (Dearchary)
23 June 2024 Blackpool & District Canine Society Third in Limit Dr. A. Paloheimo Segersven (non-breed specialist - Finland)
27 June 2024 Windsor Dog Show Society Second in Limit Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 July 2024 Boston & District Canine Society Third in Open Miss Elaine Coldwell (Zentaur)

UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS

Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.
Date Show Class or Award Judge (Affix or info)
16 July 2022 The Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Mr. Robert Dunlop (non-breed specialist - Habiba)
16 July 2022 The Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mr. Robert Dunlop (non-breed specialist - Habiba)
06 August 2022 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Mrs. Trish L. Goodyear (non-breed specialist - Harvestbank)
25 February 2023 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. Gavin Robertson (non-breed specialist - Soletrader)
25 February 2023 The Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mr. Gavin Robertson (non-breed specialist - Soletrader)
13 May 2023 Southern Newfoundland Club (Open Show) Third in Post Graduate Mr. Mark Cocozza (non-breed specialist - Freecloud)
05 August 2023 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Post Graduate Mrs. Karen Fitzsimmons (non-breed specialist - Lanleadane)
24 February 2024 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Open Mrs. Bridgette Bodle (non-breed specialist - Lionsridge)