KALIBAH CHRISTMAS CRACKER VIA STORMCOVE


  • Reuben
  • Reuben
  • Reuben
  • Reuben
  • Reuben

Info

Pet Name: Reuben
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 26 December 2007

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Michelle Scannell-Harrison

Breeder

Name: Kim Farr & Dave Turner
Location: Leicestershire
Country: United Kingdom
Website: http://www.kalibah-newfoundlands.co.uk

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch. SWANPOOL FRANKIE DETTORI, JW, ShCM
Pet Name: Frankie
Colour: Black
DoB: 12 September 2000
Dam
Name: KALIBAH PERFECT PISTE
Pet Name: Fleur
Colour: Black
DoB: 4 December 2003

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
KALIBAH HOLLY BERRY Brown Litter sister Both
KALIBAH KLOSTERS KING Black Litter brother Both
KALIBAH MISTLETOE KISSES FOR COMFORTCOVE, ShCM Black Litter sister Both
KALIBAH GAGE D'AMOUR White & Black (Landseer) Half sister Dam
KALIBAH NOLENS VOLENS White & Black (Landseer) Half brother Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for KALIBAH CHRISTMAS CRACKER VIA STORMCOVE with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 June 2008 Windsor Dog Show Society Third in Minor Puppy Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
06 July 2008 South Wales Kennel Association Second in Minor Puppy Mrs. Marion Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society Second in Minor Puppy Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
10 August 2008 Bournemouth Canine Association Second in Minor Puppy Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
18 October 2008 The Newfoundland Club Second in Puppy Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Second in Junior Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
07 June 2009 Southern Counties Canine Association Third in Junior Mrs. Carol E. Stuckey (Honeybears)
15 June 2009 Three Counties Agricultural Society Third in Junior Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Third in Graduate Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Second in Graduate Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
18 July 2009 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Yearling Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
01 August 2009 Joint Newfoundland Clubs Second in Yearling Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Second in Graduate Mr. David J. Butcher (Muscadine)
13 December 2009 Ladies' Kennel Association Second in Yearling Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
09 January 2010 Boston & District Canine Society Second in Graduate Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
09 January 2010 Boston & District Canine Society Third in Post Graduate Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show First in Graduate Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association First in Graduate Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society Second in Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
09 July 2010 East Of England Agricultural Society Second in Graduate Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs Second in Graduate Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Second in Graduate Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
11 March 2011 Crufts Third in Graduate Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show Third in Post Graduate Mr. John J. Burrows (Mayoss)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show First in Good Citizen Dog Scheme Mr. John J. Burrows (Mayoss)
29 May 2011 Bath Canine Society Second in Post Graduate Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association First in Limit Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
03 September 2011 City of Birmingham Canine Association First in Graduate Mrs. Frances M. Warren (Littlegrange)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society First in Good Citizen Dog Scheme Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
13 August 2012 Bournemouth Canine Association Third in Post Graduate Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Mid Limit Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association Second in Post Graduate Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
07 September 2013 Richmond Dog Show Society Third in Post Graduate Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society Third in Limit Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
12 March 2016 Crufts Third in Veteran Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
08 November 2008 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
03 October 2009 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Novice Mr. Neville Lee (Navrangi)
03 October 2009 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mr. Neville Lee (Navrangi)
19 December 2009 Southern Newfoundland Club (Open Show) Third in Limit Irene Donnè (Ferryland - from Norway)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
17 December 2011 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
25 February 2012 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. John McKay (breed specialist)
08 December 2012 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Special Open - Black Mr. Allard Boessenkool (Duramti - South Africa)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Christopher J. Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
UK WORKING TEST PASSES