TITANBEARS VAINGLORIOUS, JW, ShCEx, OSW

Info

Pet Name: Titan
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 9 February 2021

Health Info

Hips: ANKC 14 (7/7)
Elbows: ANKC 0 (0/0)
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Normal 1.75m/sec (04/03/2022)
Cystinuria: Hereditary Clear

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Drew & Anna Duff

Breeder

Name: Drew & Anna Duff
Location: South Lanarkshire
Country: UK
Website: https://titanbears.co.uk

Pedigree & Relatives

SIRE
Name: SANDBEARS ALL INCLUSIVE
Pet Name: Cluso
Colour: Black with white chest marking
DoB: 23 August 2018
DAM
Name: Ir. Ch. KING OF HELLULAND MY QUEEN AT TITANBEARS, JW, ShCM, ShCEx, OSW
Pet Name: Mika
Colour: Black
DoB: 18 July 2017
OFFSPRING

No offspring currently recorded for this dog.


NEAR RELATIVES
Only close relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.
Name Pet Name Colour Relationship Common Parent(s)
SANDBEARS FIFTY FIVE Black Half brother Sire
SANDBEARS FOURTY FOUR, JW Black Half brother Sire
SANDBEARS TWENTY ONE Black Half brother Sire
SANDBEARS TWENTY SEVEN Black Half sister Sire
TITANBEARS FALLEN ANGEL, JW Black Half sister Dam
TITANBEARS PIOUS CHARLATAN Black Half sister Dam
COLTRANA MUSICAL MOUNTAIN Black Half sister Sire
COLTRANA MYTH OR LEGEND Black Half brother Sire
BLACKTIDE DESERT ROSE Black Half sister Sire
BLACKTIDE FROZEN WAVE Black Half sister Sire
BLACKTIDE HALO CLOUD Black with white chest marking Half sister Sire
ALCARO PLAY THE GAME Black Half sister Sire
ALCARO WIN THE GAME Black Half sister Sire
SANDBEARS DEAL ME IN Black Half brother Sire
TITANBEARS TOIL AND TROUBLE Black Litter sister Both
TITANBEARS WICKED METHOD, JW Black Litter sister Both

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for TITANBEARS VAINGLORIOUS, JW, ShCEx, OSW with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS

Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.
Date Show Class or Award Judge (Affix or info)
16 August 2021 Bournemouth Canine Association First in Minor Puppy Miss Kirstie L. Forster (Megalmar)
16 August 2021 Bournemouth Canine Association First in Puppy Miss Kirstie L. Forster (Megalmar)
22 August 2021 Blackpool & District Canine Society Third in Minor Puppy Mr. John Ritchie (non-breed specialist - Hollibell)
22 August 2021 Blackpool & District Canine Society Second in Puppy Mr. John Ritchie (non-breed specialist - Hollibell)
26 August 2021 Driffield Agricultural Society Second in Puppy Miss Susan Wardle (non-breed specialist)
10 September 2021 Richmond Dog Show Society First in Minor Puppy Mr. Graham D. Brace (Boromir)
10 September 2021 Richmond Dog Show Society First in Puppy Mr. Graham D. Brace (Boromir)
10 September 2021 Richmond Dog Show Society Second in Novice Mr. Graham D. Brace (Boromir)
17 September 2021 Darlington Dog Show Society First in Minor Puppy Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
17 September 2021 Darlington Dog Show Society Second in Puppy Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
30 September 2021 Scottish Kennel Club First in Puppy Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
30 September 2021 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
30 September 2021 Scottish Kennel Club First in Novice Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
30 September 2021 Scottish Kennel Club First in Puppy Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
30 September 2021 Scottish Kennel Club First in Novice Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
05 October 2021 Border Union Agricultural Society Second in Minor Puppy Mr. John McKay (breed specialist)
05 October 2021 Border Union Agricultural Society First in Puppy Mr. John McKay (breed specialist)
05 October 2021 Border Union Agricultural Society First in Novice Mr. John McKay (breed specialist)
23 October 2021 The Newfoundland Club First in Minor Puppy Mr. Tom H. Johnston (non-breed specialist - Feldkirk)
24 October 2021 Belfast Dog Show Society First in Puppy Mr. Simon Luxmoore (non-breed specialist - Hushwing/Zima)
28 November 2021 Southern Newfoundland Club First in Puppy Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
12 December 2021 Ladies' Kennel Association Second in Puppy Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
06 January 2022 Boston & District Canine Society Third in Puppy Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
06 January 2022 Boston & District Canine Society Second in Junior Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
22 January 2022 Manchester Dog Show Society Second in Puppy Ms. Allyson Y. King (non-breed specialist - Allyking)
10 March 2022 Crufts Third in Yearling Mr. R. John Evans (Abbeydore)
08 May 2022 Birmingham National Dog Show First in Junior Mr. Doug Bedford (Chateaunewf)
21 May 2022 Scottish Kennel Club Second in Junior Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
18 June 2022 Border Union Agricultural Society First in Junior Mr. David J. Butcher (Muscadine)
26 June 2022 Blackpool & District Canine Society Second in Junior Mr. K. Sigurd Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
16 July 2022 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Junior Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
22 July 2022 Leeds City & District Canine Association First in Junior Mrs. Jill Peak (non-breed specialist - Bayard)
05 August 2022 Paignton & District Fanciers' Association First in Junior Mrs. Abbi Adair (Darebear)
25 September 2022 Belfast Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Espen Engh (from Norway)
02 October 2022 Scottish Kennel Club Second in Post Graduate Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
22 October 2022 The Newfoundland Club Second in Yearling Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
29 October 2022 Midland Counties Canine Society First in Yearling Mrs. Lucinda M. Burgess (Bearsted)
05 November 2022 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Yearling Mrs. Sharon Ashdown-Bedford (Chateaunewf)
27 November 2022 Southern Newfoundland Club Second in Special Yearling Mr. Jens Utke Ramsing (non-breed specialist- Sennettas, Denmark)
10 December 2022 Ladies' Kennel Association First in Yearling Ms. Catherine Moffat (non-breed specialist - Kyleca)
05 January 2023 Boston & District Canine Society First in Yearling Mr. Milan D. Lint (Pouch Cove - USA)
22 January 2023 Manchester Dog Show Society First in Post Graduate Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
10 March 2023 Crufts Second in Post Graduate Mr. John J. Burrows (Mayoss)
15 April 2023 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Limit Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
15 April 2023 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Reserve CC Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
28 April 2023 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mrs. Maxine Munday (Kubear)
04 May 2023 Birmingham National Dog Show First in Limit Mr. Howard Ogden (non-breed specialist- Beauview)
25 June 2023 Blackpool & District Canine Society Third in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
15 July 2023 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Open Mrs. Liz Dunhill (non-breed specialist- Vormund)
04 August 2023 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mrs. Chris John (non-breed specialist - Cristakell)
17 August 2023 Welsh Kennel Club First in Open Ms. Genoveffa Giambona (Trinashores)
17 August 2023 Welsh Kennel Club CC Ms. Genoveffa Giambona (Trinashores)
24 September 2023 Belfast Dog Show Society Second in Open Mr. Stephen Atkinson (non-breed specialist)
24 September 2023 Belfast Dog Show Society Reserve CC Mr. Stephen Atkinson (non-breed specialist)
15 October 2023 South Wales Kennel Association Second in Open Miss Susan Wardle (non-breed specialist)
15 October 2023 South Wales Kennel Association Reserve CC Miss Susan Wardle (non-breed specialist)
21 October 2023 The Newfoundland Club First in Open Mr . Ángel Maestro Lafuente (Anmalamual - Spain)
21 October 2023 The Newfoundland Club Reserve CC Mr . Ángel Maestro Lafuente (Anmalamual - Spain)
09 March 2024 Crufts Second in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
06 April 2024 Northern Newfoundland Club First in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
20 April 2024 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)

UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS

Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.
Date Show Class or Award Judge (Affix or info)
26 February 2022 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Junior Ms. Marion Sargent (non-breed specialist - Tegwani)
14 May 2022 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Ms. Genoveffa Giambona (Trinashores)
16 July 2022 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Junior Mr. Robert Dunlop (non-breed specialist - Habiba)
15 July 2023 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mrs. Suzanne Blake (Sandbears)
05 August 2023 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mrs. Karen Fitzsimmons (non-breed specialist - Lanleadane)