ALPHABEAR THUNDERSTRUCK, JW, ShCM


  • Danny
  • Danny
  • Danny
  • Danny

Info

Pet Name: Danny
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 21 March 2009

Health Info

Hips: BVA 17 (9/8)
Elbows: BVA 2
Heart (test date): Grade 0. Echo doppler Equivocal 1.8m/sec (20/09/2011)
Cystinuria: Clear by parentage

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Robert & Cheryl Hobbs

Breeder

Name: Robert & Cheryl Hobbs
Location: Mid Glamorgan
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Dk. Ch. CANNON BEAR'S SECOND TO NONE
Pet Name: Sigurd
Colour: Black
DoB: 3 September 2005
Dam
Name: Ch. SHERIDEL NERISSA OF ALPHABEAR, JW, ShCM
Pet Name: Gracie
Colour: Black
DoB: 16 November 2005

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
Int. Ch., Den. Ch., Ger. Ch. MOUNT PEARLS GALLINA Black Half sister Sire
ALPHABEAR APRIL SHOWERS, JW Black Litter sister Both
ALPHABEAR BLACK VELVET FOR NEWFINCH Black Litter sister Both
Ch. ALPHABEAR DANCING QUEEN AT SEALAKE, ShCM Black Litter sister Both
ALPHABEAR I'M THE ONE AT TAWISCARA Black Litter sister Both
ALPHABEAR OCEAN BLUE FOR ABLESEANEWF Black Litter sister Both
ALPHABEAR SHINING LIGHT Black Litter sister Both
ALPHABEAR SUPER TROUPER AT SAUVTAGE, ShCM Black Litter brother Both
Ch. ALPHABEAR TAKE A CHANCE, ShCM Black Litter brother Both
ALPHABEAR THAT'S ME AT CUMNGO, ShCM Black Litter brother Both
BLACK HOUDINI'S TORRES FERNANDO Black Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for ALPHABEAR THUNDERSTRUCK, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
01 October 2009 Driffield Agricultural Society First in Minor Puppy Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Second in Minor Puppy Mr. Arthur Butters (from EIRE)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Puppy Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
23 January 2010 Manchester Dog Show Society First in Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
11 March 2010 Crufts Third in Special Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club Second in Junior Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Junior Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Novice Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society First in Junior Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show First in Junior Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
21 May 2010 Scottish Kennel Club First in Junior Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society Second in Junior Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Third in Junior Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
23 July 2010 Leeds City & District Canine Association Second in Junior Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association First in Yearling Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs First in Junior Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs First in Yearling Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association Second in Junior Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
14 August 2010 Bournemouth Canine Association First in Novice Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Third in Junior Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
21 August 2010 Welsh Kennel Club First in Yearling Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society First in Junior Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
11 March 2011 Crufts Second in Mid Limit Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mrs. June Parker (Evanpark)
29 May 2011 Bath Canine Society Second in Limit Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
05 June 2011 Southern Counties Canine Association Third in Limit Mr. Hans T. Lehtinen (from Finland)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society Second in Limit Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
01 July 2011 Windsor Dog Show Society Second in Limit Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
16 July 2011 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Limit Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
23 July 2011 Leeds City & District Canine Association Third in Limit Mr. William E. Piggott (Portesk)
01 August 2011 Paignton & District Fanciers' Association Second in Limit Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
14 August 2011 Bournemouth Canine Association First in Limit Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
20 August 2011 Welsh Kennel Club Third in Limit Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Second in Limit Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
28 April 2012 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
19 December 2009 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Minor Puppy Irene Donnè (Ferryland - from Norway)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Mr. Stephen Anderson (Gezandos)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Mr. Stephen Anderson (Gezandos)
UK WORKING TEST PASSES