• Summer
  • Summer

Info

Pet Name: Summer
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 15 November 2008

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Karen Thompson

Breeder

Name: Karen Thompson
Location: Staffordshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.safeharbournewfs.com

Pedigree & Relatives

Sire
Name: TAWISCARA REUBEN
Pet Name: Frank
Colour: Black
DoB: 14 July 2004
Dam
Name: KALIBAH SNOW BESTOW OF SAFEHARBOUR
Pet Name: Bliss
Colour: Black
DoB: 4 December 2003

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SAFEHARBOUR ALBANY SURF Black with white chest marking Half sister Dam
SAFEHARBOUR JOLLY SWAGMAN White & Black (Landseer) Half brother Dam
SAFEHARBOUR THE NEVER NEVER Black Half sister Dam
SAFEHARBOUR WALZIN MATILDA Black Half sister Dam
SAFEHARBOUR LOVE MAN Black Litter brother Both
SAFEHARBOUR SWAYZE Black Litter brother Both
SAFEHARBOUR WIPEOUT Black Litter brother Both
SAFEHARBOUR MIDNIGHT TIDE Black Half sister Dam
SAFEHARBOUR STORM TIDE White & Black (Landseer) Half sister Dam
SAFEHARBOUR THE TIDE IS HIGH White & Black (Landseer) Half brother Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for SAFEHARBOUR DIRTY DANCING with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
24 May 2009 Bath Canine Society Third in Minor Puppy Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
24 May 2009 Bath Canine Society Second in Puppy Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society Second in Minor Puppy Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Third in Puppy Mr. Rony Doedijns (from Holland)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Junior Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
09 January 2010 Boston & District Canine Society Second in Junior Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society Second in Graduate Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society Third in Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
03 October 2009 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Puppy Mr. Neville Lee (Navrangi)
UK WORKING TEST PASSES
(Results are being compiled and only partial data from 2008 onwards is currently displayed)

Note: Only pass results from Certified Tests organised by the Newfoundland Club (NC) and the Southern Newfoundland Club (SNC) are automatically shown.

The Northern Newfoundland Club (NNC) do not publish test passes so we can only include NNC passes where we are directly informed and asked to include them - please let us know if your dog has NNC Test passes since 2008 which you would like added.



Date: Test Organiser: Venue: Pass: Judges (if known):
27 October 2012 NC Bala, Gwynedd Beginners - Draught Kevin Clarke & Gill Hornsby
14 April 2013 SNC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Level 1 - Draught Hedd Richards & Karen Thompson
01 September 2013 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section A - Water Ken Richards & Chris Roberts
16 November 2013 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Level 2 - Draught Kevin Clarke & Gill Hornsby
18 May 2014 SNC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section A - Water David Viney & Keith Sargeant
21 June 2014 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section A - Water Steve Pallot & Veronica Chadwick
09 August 2014 SNC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section A - Water Dave Thornton & Pete Lewin
30 August 2014 SNC St. Peter, Jersey Section A - Water David Taylor & Clive Haylock
14 September 2014 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section A - Water Chris Tedder & Sarah Buckle
02 November 2014 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Beginners - Draught David Taylor & Jackie Bagnall
02 November 2014 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Level 2 - Draught Gill Hornsby & Jude Moulsdale
01 November 2015 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Level 1 - Draught David Taylor & Kay Burridge
21 November 2015 SNC Grangewaters, South Ockendon, Essex Level 3 - Draught Kevin Clarke & Peter Webber
01 October 2016 SNC St. Peter, Jersey Section A - Water Steve Pallot & Clive Haylock
02 October 2016 SNC St. Peter, Jersey Section B - Water Chris Roberts & David Viney
04 October 2016 SNC Jersey Activity Centre, St. Martin, Jersey Level 2 - Draught Gill Hornsby & Kay Burridge
02 April 2017 SNC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Level 2 - Draught Gill Hornsby & Karen Thompson
25 June 2017 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section B - Water Marcus Sutherington & David Viney
11 October 2018 SNC Jersey Activity Centre, St. Martin, Jersey Beginners - Draught Ruth Dickinson & Clive Walls