NEWGRADEN KNIGHT OF TEMPLAR AT NEWFARRIER


  • Arthur
  • Arthur
  • Arthur
  • Arthur
  • Arthur

Info

Pet Name: Arthur
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 7 May 2008

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria: Clear by parentage

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Amanda & Stewart Arnold

Breeder

Name: Angela Moir
Location: South Lanarkshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.newgradennewfoundlands.co.uk

Pedigree & Relatives

Sire
Name: STANEBERNE LORD OF THE LAKES
Pet Name: Jacob
Colour: Black
DoB: 5 September 2005
Dam
Name: NEWGRADEN X FACTOR
Pet Name: Jez
Colour: Brown
DoB: 16 November 2004

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
DAWBRYN BLACK BEAUTY Black Half sister Sire
STANEBERNE GO FOR IT Black Half brother Sire
STANEBERNE GRIN AND BEAR IT Black Half sister Sire
STANEBERNE ICING ON THE CAKE FOR LAKEARAGORN Black Half sister Sire
STANEBERNE JOIN UP THE DOTS Black Half sister Sire
STANEBERNE WITH LOVE TO NEWFARRIER Black Half sister Sire
NEWGRADEN'S OH LA LA Black Half sister Dam
NEWGRADEN AWESOME BLOSSOM Brown Litter sister Both
NEWGRADEN EVA DIVA Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for NEWGRADEN KNIGHT OF TEMPLAR AT NEWFARRIER with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
05 July 2009 Windsor Dog Show Society Third in Junior Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Second in Junior Mr. Rony Doedijns (from Holland)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society Second in Junior Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
UK WORKING TEST PASSES
(Results are being compiled and only partial data from 2008 onwards is currently displayed)

Note: Only pass results from Certified Tests organised by the Newfoundland Club (NC) and the Southern Newfoundland Club (SNC) are automatically shown.

The Northern Newfoundland Club (NNC) do not publish test passes so we can only include NNC passes where we are directly informed and asked to include them - please let us know if your dog has NNC Test passes since 2008 which you would like added.



Date: Test Organiser: Venue: Pass: Judges (if known):
16 August 2009 SNC Grangewaters, South Ockenden, Essex Section A - Water Jude Moulsdale & Liz Chambers
23 May 2010 SNC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section A - Water Rachel Gaines & Llynda Baugh
21 August 2011 SNC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section B - Water Keith Dobson & Sandra Constable
25 September 2011 SNC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section B - Water Rachel Gaines & Karen Thompson
08 October 2011 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section C - Water Martin Magorrian & Sandra Constable
06 May 2012 NNC Lakeside, Doncaster, South Yorkshire Section B - Water Lewis Sutherington & Lynn Whiting
02 June 2012 NNC Rother Valley Country Park, Nr. Sheffield, South Yorks. Section C - Water Angie Fitzgerald & Marcus Sutherington
30 June 2012 NNC Dearnford Lake, Whitchurch, Shropshire Section B - Water Bernie Ward & Ann Kitson
01 July 2012 NNC Dearnford Lake, Whitchurch, Shropshire Section C - Water Lorna Dimelow & Jacqui Price
09 September 2012 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section C - Water Jude Moulsdale & Ronnie Chadwick
04 May 2013 NNC Lakeside, Doncaster, South Yorkshire Section C - Water Carol Pugsley & Susan Marsh
05 May 2013 NNC Lakeside, Doncaster, South Yorkshire Section B - Water Lynn Whiting & Sue Sanders
22 June 2013 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section C - Water Karen Thompson & Ronnie Chadwick
30 June 2013 NNC Dearnford Lake, Whitchurch, Shropshire Section C - Water Susan Marsh & David Pugsley
06 July 2013 SNC Grangewaters, South Ockendon, Essex Beginners - Draught Clive Haylock & Peter Webber
07 September 2013 SNC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section C - Water Karen Thompson & Martin Magorrian
13 September 2013 SNC Jersey Activity Centre, St. Martin, Jersey Level 1 - Draught Mick Reilly & Peter Webber
14 September 2013 SNC St. Peter, Jersey Section C - Water Peter Webber & Clive Haylock
21 June 2014 NC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section A - Water Steve Pallot & Veronica Chadwick
27 July 2014 NNC Welton Waters, Welton, Yorkshire Section C - Water Sue Sanders & Lisa Slater
09 August 2014 SNC Bryn Bach Park, Tredegar, Gwent Section C - Water Paul Dodd & Karen Thompson
30 August 2014 SNC St. Peter, Jersey Section C - Water Paul Dodd & Kay Burridge
14 September 2014 NC Grangewaters, South Ockendon, Essex Section A - Water Chris Tedder & Sarah Buckle