• Cruise

Info

Pet Name: Cruise
Sex: Male
Colour: White & Black (Landseer)
Date of Birth: 28 September 2018

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Mark & Jan Groves

Breeder

Name: Mark & Jan Groves
Location: Worcestershire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Pol. Ch. DAYBREAKER'S HEAD OF HEADS
Pet Name: Colin
Colour: Black
DoB: 4 January 2015
Dam
Name: Ch. BRIDGESTONE GRIP IT N'RIP IT, JW
Pet Name: Gracie
Colour: White & Black (Landseer)
DoB: 28 January 2014

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
DAYBREAKER'S POUND THE ALARM FOR MADDISONBEAR Black Half brother Sire
DAYBREAKER'S PRIDE OF HONOUR FOR SHIREBEARS Black Half sister Sire
DAYBREAKER'S PS I LOVE YOU Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for BRIDGESTONE LOCH LOMOND, JW with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
28 April 2019 West of England Ladies' Kennel Society First in Minor Puppy Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
28 April 2019 West of England Ladies' Kennel Society First in Puppy Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
28 April 2019 West of England Ladies' Kennel Society Best Puppy in Breed Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
25 May 2019 Bath Canine Society First in Minor Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 May 2019 Bath Canine Society Second in Puppy Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
01 June 2019 Southern Counties Canine Association First in Minor Puppy Mrs. Nadjia Timmermans-Kadenko (non-breed specialist - Russkaja Mechta, Netherlands)
01 June 2019 Southern Counties Canine Association First in Puppy Mrs. Nadjia Timmermans-Kadenko (non-breed specialist - Russkaja Mechta, Netherlands)
01 June 2019 Southern Counties Canine Association Best Puppy in Breed Mrs. Nadjia Timmermans-Kadenko (non-breed specialist - Russkaja Mechta, Netherlands)
01 June 2019 Southern Counties Canine Association WINNER of WORKING GROUP PUPPY Mr. Howard Ogden (non-breed specialist- Beauview)
01 June 2019 Southern Counties Canine Association RESERVE BEST PUPPY IN SHOW Mr. Howard Ogden (non-breed specialist- Beauview)
07 June 2019 Three Counties Agricultural Society First in Puppy Mr. Barry Carr (Sauvtage)
07 June 2019 Three Counties Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. Barry Carr (Sauvtage)
07 June 2019 Three Counties Agricultural Society SECOND in WORKING GROUP PUPPY Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
23 June 2019 Blackpool & District Canine Society First in Minor Puppy Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
23 June 2019 Blackpool & District Canine Society First in Puppy Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
23 June 2019 Blackpool & District Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
23 June 2019 Blackpool & District Canine Society FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mrs. Sue Searle (non-breed specialist)
13 July 2019 National Working & Pastoral Breeds Society First in Puppy Mr. John J. Burrows (Mayoss)
13 July 2019 National Working & Pastoral Breeds Society Best Puppy in Breed Mr. John J. Burrows (Mayoss)
13 July 2019 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Junior Mr. John J. Burrows (Mayoss)
05 August 2019 Paignton & District Fanciers' Association First in Puppy Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
05 August 2019 Paignton & District Fanciers' Association Best Puppy in Breed Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
05 August 2019 Paignton & District Fanciers' Association First in Junior Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
05 August 2019 Paignton & District Fanciers' Association FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mr. Lee A. S. Cox (non-breed specialist)
17 August 2019 Welsh Kennel Club First in Puppy Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
24 August 2019 Scottish Kennel Club First in Puppy Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
24 August 2019 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
31 August 2019 City of Birmingham Canine Association First in Puppy Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
31 August 2019 City of Birmingham Canine Association Best Puppy in Breed Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
07 September 2019 Richmond Dog Show Society First in Puppy Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
07 September 2019 Richmond Dog Show Society Best Puppy in Breed Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
07 September 2019 Richmond Dog Show Society FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mrs. Caroline Friend-Rees (non-breed specialist - Amical)
14 September 2019 Darlington Dog Show Society First in Puppy Dr. Annukka Paloheimo (non-breed specialist - Anncourt, Finland)
29 September 2019 Belfast Dog Show Society First in Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
29 September 2019 Belfast Dog Show Society Best Puppy in Breed Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
29 September 2019 Belfast Dog Show Society THIRD in WORKING GROUP PUPPY Miss Dianna Spavin (non-breed specialist - Dialynne)
12 October 2019 South Wales Kennel Association First in Junior Mr. Tom H. Johnston (non-breed specialist - Feldkirk)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
04 May 2019 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Mrs. Jane Lindley (Lindgreave)
04 May 2019 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mrs. Jane Lindley (Lindgreave)
03 August 2019 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mrs. Liz Shears (Bearbay)
03 August 2019 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mrs. Liz Shears (Bearbay)
03 August 2019 The Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. Jan Counotte (Cape Lewisporte - Belgium)
03 August 2019 The Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mr. Jan Counotte (Cape Lewisporte - Belgium)
UK WORKING TEST PASSES